on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Nepřibírá, bolesti bříška

Dotaz: Dobrý den,
mám dotaz nebo asi více dotazů najednou. První problém je, že dcera 9 měsíců už dlouhou dobu nepřibírá. Asi do 4 měsíce přibírala nadnormu,pak méně a teď stagnace: porodní váha 3,5 kg/51 cm, v 6-ti týdnech 5 kg/neměřili/, 3 měsíce - 6,4 kg/63 cm, v 6-ti měsících 7,14/64 cm, v 9-ti měsících 7,3/70 cm. Bylo to velmi robusní miminko a teď je z ní drobek. Plně kojená do 6,5 měsíců a pak jsme začali s příkrmy. Protože málo přibírala, tak jsem na radu doktorky (i když se mi zdálo,že mléka mám dost) začala přidávat i UM - ovšem téměř neúspěšně. Mám problém do ní dostat jakékoli jiné tekutiny než MM - nechce dudlík, pítko - někdy do ní dostatu jen pár lžiček. Jak mám naučit kojené dítě pít a z čeho? Když jsme začali s příkrmy, tak to šlo docela dobře. Velmi brzy jsme se dostali na 150 g zeleniny, 150 g ovovoce + 100-150g kaše a po každém jídle ještě pila ode mě (přesto nepřibírala). Ale teď je to čím dál horší. Odmítá jídlo. Nevím, kde jsem udělala chybu. Většinou začne jíst s chutí - sní pár lžiček, krásně otvírá pusinku a pak jako když utne a začne se kroutit a strašně plakat. Nevím, jestli je to psychické (jestli jsem se neslažila, aby jedla příliš, protože nepřibírala) nebo fyzické - jestli jí bolí bříško). Poslední dny hodně pláče (jinak velmi hodné dítě). Pláče večer a celá se napíná a kroutí, teď pláče i přes den, při jídle, při vyprazdňování. Myslím, že to nějak souvisí s trávením. Stoličku má většinou 1 x za den, někdy 1x za dva dny. Dnes se brečela opravdu hodně, chvíli se uklidnila, když udělala potřebu - tuhou stolici a za dvě hodiny opět plná plenka, ale tentokrát kašovitá stolice.
1. Chci se zeptat, zda je možné, že by jí začalo vadit moje mléko. Jím pořád stejně. Nebo, zda je možné mít tzv. "slabé" mléko, tzn., že by po něm přestala přibírat. Jinak si myslím, že mám mléka dost.
2. Co jí může dělat problémy z potravin, které dostává jako příkrmy. Ze zeleniny dávám: brokolici, květák, mrkev, špenát + přílohy: brambory, rýže. Ovoce:banán, jablka, švestka, hruška. Kaše : rýžová a kukuřičná nemléčná.
3. Naše doktorka mi poradila, že má málo kalorií a tak mám přidávat: vánočku s máslem, rohlík se sýrem, pribiňáček, puding, atd. Já jsem alergik a málá měla od 3 měsíců ekzém (teď je výrazně lepší), tak mi to připadá jako nesmysl, protože nechci dávat kravskou bílkovinu a lepek. Navíc ji nechci zatěžovat novými potravinami, když mám pocit,že trpí bolestmi bříška. Chtěla bych jí dát vyšetřit, ale nevím kam se obrátit (už jsme 2 x změnila doktorku a je to pořád stejné.) Díky za každou radu.
Odpověď: Dobrý den, Vaše dcerka by měla být důkladněji vyšetřena, aby se zjistilo, zda je v pořádku, zda to, že nepřibírá nemůže být způsobeno nějakým skrytým zdravotním problémem. Protože v době, kdy dcerka ještě pěkně baštila a pila navíc i od Vás jistě nebyl důvod, aby nepřibírala. Také to, že pláče, je nespokojená, má problémy se stolicí může signalizovat nějaké potíže. Nechci Vás samozřejmě strašit, ale pokud holčička již tak dlouho nepřibírá, mělo by následovat vyšetření podrobnější, nejlépe asi v nemocnici. Nejsem lékař, takže více Vám neporadím, ale zkuste lékařku o takové doporučení k vyšetření požádat.
Rozhodně Vám nedoporučuji experimentovat zrovna s vánočkou s máslem, rohlíkem se sýrem, pribináčkem apod. Pokud máte zájem, napište mi, prosím, email a pošlu Vám kompletně zpracované zavádění příkrmů, kde jsou uvedeny potraviny vhodné pro různý věk dítěte, jak postupovat při zavádění příkrmů a i jídelníček pro alergické děti. Z těch příkrmů, které zkoušíte dávat nevidím nic závadného. Květák je nadýmavý, můžete zkusit do každé zeleninky přidat trošku olivového oleje. Každopádně na 9 měsíční dítě je to jídelníček velmi chudobný. Měl by být již mnohem pestřejší.
Co se týče odmítání příkrmů, tak si v Databázi otázek a odpovědí přečtěte sekci - Tekutiny, příkrmy, jejich závádění a je tam kategorie - Odmítání příkrmů. U některých dotazů jsem dost podrobně popsala, co vše lze vyzkoušet, aby dítě bylo na jídlo nalákáno.
Vzhledem k věku Vaší dcerky rozhodně vyzkoušejte jídlo do ruky, klidně uvařenou, měkkou zeleninu vcelku - kousek uvařené mrkve, růžičku brokolice, kukuřičné křupky. Sedněte si s dítětem na klíně ke stolu a jezte z jednoho talíře (samozřejmě, že na něm budete mít to, co bude moci jíst i dcerka), udělejte z jídla hru, nechte dcerku hrabat se v jídle. Další tipy najdete v Databázi. Hlavně nesmíte dcerku do ničeho nutit, tlačit na ní. Vím, jak je to hrozně těžké, mám doma taky děsného nejedlíka, ale nucením do jídla se dosáhne přesného opaku - dítě bude mít k jídlu odpor a celá situace se ještě zhorší.
Co se týče dotazu k Vašemu mléku - nemyslím si, že by tohle byl důvod, proč dcerka přestala přibývat na váze. Pokud nijak nezměnila techniku kojení a saje stále účinně, tak by v tomto problém být neměl. Slabé mléko neexistuje, vždy je problém v tom, jak ho dítě pije, zda pití nefláká a získá mléka dostatek. Do 6. měsíce dítěti stačí plné kojení. Vaše dcerka již mezi 5.-6. měsícem výrazné zbrdila přibývání, již tady mohl ten problém (nevím jaký) nastat. Opravdu by si dcerka zasloužila důkladné vyšetření, ať máte jistotu, že po zdravotní stránce je v pořádku.
Přeji Vám, ať dcerka začne pěkně baštit a hlavně zase pěkně přibývat. Buďte svému dítěti oporou, spolu to vše jistě zvládnete.

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit