on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Je nutne skoncit s kojením, když chci otěhotnět?

Dotaz: Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je nezbytně nutné ukončit kojení, pokud bych chtěla znovu otěhotnět. Kojím už jen "rekreačně" své více než dvouleté dítě. Kojení je 2 - 3x denně (večer před usnutím, ráno po probuzení a pak občas a v nepravidelnou dobu buď odpoledne nebo nad ránem). Dosavadní pokusy o ukončení kojení nebyly úspěšné. Možná také proto, že o tom nejsem 100% přesvědčená. Menstruace dosud nedorazila. Existuje nějaká možnost, jak nastartovat menstruační cyklus, aniž bych před tím kojení zcela ukončila?

Pro úplnost dodávám, že jsem v letech ´93,´94 a ´95 byla léčena pro amenorrheu, po ukončení léčby mi bylo sděleno, že hladiny hormonů nastoupaly ale je vysoce pravděpodobné, že otěhotnět přirozeně nebude možné. V letech ´97-´03 jsem brala hormonální antikoncepci. V roce 2003 otěhotněla, 2004 porodila. Poslední gynekologická prohlídka proběhla v dubnu 2005 s tím, že další bude "po měsíčkách". Na telefonický dotaz na gynekologii, jestli už není čas na další prohlídku, mi bylo sestrou sděleno, že pokud měsíčky nedorazily, tak ještě ne, a pokud chci měsíčky, musím přestat kojit. Obávám se, že ani po ukončení kojení nemusí cyklus naběhnout. Je možné např. z hladiny jednotlivých hormonů v krvi určit, zda je cyklus zablokován pouze kojením?

Omlouvám se za elaborát, zkrátit to neumím.

S pozdravem
Markéta

Odpověď: Dobrý den, zde není jednoznačná odpověď možná bez konzultace s lékařem, který rozumí hormonální problematice. Při kojení jsou některé hormony zvýšeny, hlavně na začátku, ale zhruba po 2 měsících od porodu se upravují. Kojení má jisté antikoncepční účinky, ale spolehlivé rozhodně není. Je možné otěhotnění i bez menstruace, o tom se přesvědčila již spousta kojících žen. Ale samozřejmě, že není možné bez ovulace. Kojící ženy otěhotněly většinou právě při první ovulaci, tzn., že první menstruace už ani nenastoupila. Pokud jste měla potíže s otěhotněním právě z důvodu nedostatečné hladiny hormonů, tak je možné, že ve Vašem případě může být kojení pro otěhotnění překážkou. Ale po skončení kojení se sice může menstruační cyklus rozběhnout, ale je velmi pravděpodobné, že může být velmi, velmi nepravidelný, to ze začátku bývá a může být anovulační. Je to hodně složitá problematika a spíše se poraďte se zkušeným lékařem. Zkuste se zeptat na www.porodnice.cz - jsou tam poradny a některé se týkají i problémů léčby neplodnosti a obecně problematiky otěhotnění. Tam Vám jistě zkušení lékaři poradí lépe než já.
Normální ženě, která nemá potíže s otěhotněním říkám, ať klidně kojí, o dítě se snaží a uvidí, jak to půjde. Ale vzhledem k Vašim předchozím potížím Vám popřeji hlavně brzké otěhotnění. Vím, jak se cítíte, ale snad Vám dodá naději, že nakonec bývá úspěšný téměř každý. A v přirozené otěhotnění stále věřte. Nám bylo také řečeno, že v žádném případě a nyní čekám své druhé dítě. Po dlouhé době snažení, i s lékaři a nakonec se přeci jen jedna šikovná spermie trefila a k otěhotnění došlo přirozeně, přestože nám bylo taktéž řečeno, že šance je nulová. Držím Vám pěsti.

Autor
-
Otěhotnění při kojení
14. 12. 2006 18:16:51
ID otázky: 29489

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit