on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Bolestivá bradavka při kojení 2 letého syna

Dotaz: dobrý večer, kojím dvouletého chlapečka, čas od času mám zatvrdliny v prsu, které bolí, ale zase za čas zmizí. Od včerejška se mi jedna udělala blízko bradavky a velmi to bolelo, hlavně při kojení. Dnes večer mi po kojení zatvrdlina dolela zmizela, ale zčernal mi vršek bradavky a velmi to bolí, bolest se rozšiřuje do celého prsu. Prosím poraďte.

Odpověď: Dobrý den, raději zajděte zítra k lékaři a ukažte mu to. Je to dost nestandartní popis, nevím, oč by se mohlo jednat. Může to být nějaká infekce. Dejte vědět, jak jste dopadla. Zatím bych to zkusila potírat vývarem z heřmánku, pokud máte, případně místo chlaďte.

Info od maminy: Tak jsem se právě vrátila od lékaře a ten mi předepsal prášky na zastavení kojení. Prý už kojím dost dlouho a je to nejelegantnější řešení. Jinak mi hrozí zánět, řezání prsu a kdovíco ještě. Jsem z toho nešťastná, nevím jak zvládnu odstavování, malý je na mně dost závislý ve dne i v noci. To černé zabarvení na konci bradavky se pomalu ztrácí. V noci jsem kojila jen ze zdravého prsu, ale ráno jsem měla ten nemocný prs celý nafouklý, tak jsem dala malýmu napít z něho. Velmi to bolelo a prs mě hodně bolel celé dopoledne. Teď jak jsem se vrátila od doktora jsem dala malému napít a bolest byla o něco snesitelnější. Mám pocit, jako by mi někdo píchal do bradavky až dovnitř prsu, ale už to není taková bolest jako včera a dopoledne. Zkoušela jsem ten heřmánek, jak jste mi poradila a taky tvaroh a paralen. Vůbec nevím, co mám dělat - jestli mám začít brát zítra ty prášky.

Rada: Dobrý den, tak to je tedy opravdu rada. :-((( Není důvod přestat s kojením. Navíc prášky na zastavení laktace Vám nepomohou, protože ty fungují zhruba do 2 měsíců po porodu, kdy má kojení na starost ještě hormon prolaktin. Později už je kojení otázka nabídky a poptávky a léky, které budou brzdit prolaktin Vám nejsou nic platné, když ten už na kojení vliv nemá. Ty léky Vám jedině rozhodí celý organismus. :-(( Pokud budete chtít přestat s kojením, tak existují přírodní látky, které účinně pomohou (třeba pití šalvějového čaje, alkoholové zábaly).
Moc nerozumím, jestli tedy v prsu máte zánět nebo ne, či infekci, to totiž měl lékař zjistit a ne se pohoršovat nad dlouhodobým kojením, které asi nepodporuje.
Pokud se bolest zlepšuje, tak byste to měla zvládnout. Stále prso chlaďte, nabízejte dítěti, ve sprše ho jemně masírujte, ať v něm nejsou žádné zatvrdliny a klidně kojte dále. Násilné odstavení není vůbec elegantní řešení, je to naopak zbytečné trauma pro matku i dítě. Můžete se pokusit kojení trochu omezit, pár jich zrušit, hlavně nočních (můžete se mrknout do Databáze otázek a odpovědí na Noční kojení), ale zcela přestat - pro to není důvod. Toť můj názor.
Přeji Vám, ať je prso brzy úplně v pořádku a také Vám přeji dobré rozhodnutí. Ale myslím, že Vy jste už rozhodnutá. :-)

Autor
-
ID otázky: 29480

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit