on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Jak často a jak dlouho kojit, kojit vždy z obou prsou?

Dotaz: Dobry den,
nepodarilo se mi nikde najit odpoved na mou otazku, tak se ptam zkusene poradkyne.
Kojite vzdy z obou prsu? Jak dlouho? A jak casto? Maji se miminka budit na kojeni, kdyz jsou prsy plne?
DEKUJI

Odpověď: Dobrý den, hodně záleží na tom, jak je dítě staré a jak dobře prospívá. Většinou se kojí tak, že se kojí z jednoho prsa a druhé se nabídne, obě se plně využívají při růstových spurtech dítěte, kdy má dítě větší hlad. Ale je možné kojit při každém kojení i z obou prsou, záleží na tom, jak to matce a dítěti vyhovuje. Jak často a jak dlouho - to záleží na tom, jak často vyžaduje dítě dítě. Novorozeně chce velmi často, i 20x denně a u prsu může trávit třeba i 40 minut. Později se ustálí kojení na rozmezí 1,5-4 h (každé dítě to má jinak) a délka kojení mezi 15-30 minutami, čím je dítě starší, tím je kojení kratší, po 3. měsíci stačí dětem třeba i 5 minutové kojení.
Když jsou prsa plné, tak je možné dítě buď vzbudit nebo pokud dobře prospívá, tak stačí prsa, každé tak 10 minut odstříkat.
Takže opravdu nejde říct, jak dlouho a jak často má být dítě kojeno a co je správné. Každé dítě je jiné, každý věk je jiný. Ale kojení by obecně nemělo trvat déle než 45 minut (to už pak dítě nepije, ale jen dudlá prso) a přestávka by měla být alespoň 1 h do dalšího kojení.

Autor
-
ID otázky: 29375

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit