on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Re: Nevím si rady (18.11. - č. 96) - blinkání a časté kojení dítěte

Dotaz: Milá Jiřinko,
moc děkuji za odpověď, tak jsem zkoušela vaše rady a asi zabralo to triko v postýlce, ale jinak nic. Je to moje první dítě, tak jsem z toho přeci jen trochu mimo. Mám pořád pocit, že něco dělám špatně, že to s malou neumím a bojím se, abych jí ještě nějak neuškodila. A jak jsme na tom byly včera?
Přes den celkem pohoda. Dá se říct, že když je za oknem světlo, zvládám všechno líp. Jenže večer. Po umytí dostala napít. Jakmile začala jen dumlat a spát a neplatilo na ni ani buzení, aby pila dál, tak jsem ji zvedla na odříhnutí (kapitola sama pro sebe), to se hned vzbudí a brečí. Zkusila jsem ji uklidnit jen tak konejšením, hlazením, ale to má krátký účinek. Vždy jen na chvíli zpozorní a pak zase brečí. Prst mi saje tak, že mám pocit, že mi ho utrhne. Tak zkusím nabídnout zase prs, ale opět jen dumlání a usínání. Fakt jsem už zoufalá.
Navíc mám problémy s odříhnutím. Někdy si odříhne, jindy ne. A to s ní čekám ve vzpřímené poloze třeba až 30 minut. Mám snad déle? Nevím. Ale v noci jsem takhle při čekání schopná i usnout a bojím se, abych s ní nebo na ní nespadla. Nemáte nějaký fígl na odříhnutí. Ačkoliv to není záruka že nebude blinkat. A to je další věc. V noci se vzbudila po 22 h. na pití. Přebalila jsem ji, dala napít, když začala usínat, zvedla jsem ji na odříhnutí, říhla, tak jsem ji začala jen tak pohupovat, jestli usne. Očíčka dokořán a začala plakat a žužlat si ruku (její oblíbená činnost). Přiložila jsem ji k druhému prsu, chvíli pila, začala usínat, znovu jsem ji zvedla, zase se vzbudila a byla neklidná, plačtivá, nevěděla jsem co s ní, nakonec blinkala. Pak chtěla zase pít. Mám jí dávat pít, když blinká? Co dělám špatně, když blinká? To nebylo jen ublinknutí, to byla "šavlička". Pak se napila a usínala. Když jsem ji zvedla na říhnutí, vzbudila se, začala škytat a chtěla zase pít, zkrátím to, opět se mi po napití poblinkala až pak se jen tak udumlala u prsa a usnula.
Mezi tím v noci pila, odříhla, usnula a ráno se opakovalo to blinkání?
Co dělám špatně? Je jí snad něco? Jak ulehčit odříhnutí? Mám jí dávat po blinkání pít? Proč tak často škytá? Jak jí uspat, když fakt vyžaduje prso a nic jiného na ní neplatí? Je to jen tím, že je ještě malá a časem se to trochu usadí? Asi jsem totální debil, nebo si tak momentálně připadám. Nikdy by mě nenapadlo, že mě takhle rozhodí malé dítě. Tolik jsem se na ní těšila a teď jsem z toho totálně na nervy, ale ne kvůli ní, když není spokojená, je mi jasné, že je vina na mé straně. Ale kde? Omlouvám se, za tak dlouhé psaní a moje otravování. Ale jsem fakt už hotová, děsně unavená, nočním bděním, hormony se mnou pěkně mlátí, takže teď už brečím při každém "problému" (v těhotenství jsem byla v pohodě a teď) a fakt nevím co dělat a vy jste jediná, kdo mi něco poradil. A já vám opravdu moc děkuju.

Odpověď: Milá Báro, hlavně se netrapte. Vy se s dítětem teprve seznamujete, takže hledáte tu správnou cestu. Žádné výčitky! Jste skvělá máma už jen proto, že hledáte pro své dítě tu nejlepší cestu a zkoušíte co se dá. Takže hlavně klid. Máte ještě minimálně měsíc na sžití se se svou dcerkou a ty pocity, které zde popisujete si prožívá každá maminka, která má první dítě (ale někdy i u dalších dětí, protože každé dítě je jiné a co platilo na první, tak vůbec na druhé platit nemusí). Zoufalství, bezradnost...to vše je normální a tak to berte. Říkejte si, že to zvládnete, protože to tak opravdu bude.
Potíže dcerky, které popisujete, mohou pramenit z nedovyvinuté jícnové záklopky, která způsobuje to, že se mlíčko vrací z žaludku zpátky do jícnu a do pusinky. Dítě trápí pocity "pálení žáhy", blinká, je mu to velice nepříjemné a tyto pocity se snaží zahnat dalším napitím z prsu. Říká se tomu reflux. Není to nic vážného (tedy v případě, kdy dítě zvrací opravdu hodně a nepřibývá na váze, tak je to vážný stav), má to až polovina dětí, v různé síle (některé neblinkají vůbec, jen převalují mlíčko v puse, jiné naopak zvracejí až obloukem), jak dítě poroste, tak i záklopka zesílí a do pár měsíců je to většinou mnohem lepší.
Základem, jak dítěti pomoci je soubor tzv. antirefluxních opatření, které zahrnují především: zvýšenou polohu dítěte - hlava výše než nohy - matrace v kočárku a v postýlce v úhlu 30°, zvýšená poloha i při kojení. Velmi opatrná manipulace s dítětem, žádné choulení do klubíčka, omezit pobyt na bříšku, žádné prudké pohyby, omezit masáže bříška, opatrně zvedat nožičky při přebalování. Během kojení několikrát odříhnout, ale velmi opatrně, žádné svislé polohy, ale dítě jen lehce naklonit a nadzvednout směrem k rameni (žádné hození na rameno či kolíbání dítěte - to rozhoupe žaludek a situaci zhorší), pokud si dítě neodříhne do max. 15 minut, tak položit do postýlky na bok (pozor je potřeba dítě zapřít třeba válečky nebo kojícím polštářem, aby se nepřekulilo na bříško, což je u dětí s refluxem nebezpečné, kdyby se poblinkaly a zvratky vdechly).
Pokud se budete snažit toto vše dodržovat, mělo by se dcerce ulevit, když se to mlíčko nebude do jícnu vracet a nebude zažívat tolik nepříjemných pocitů. Pokud by přesto blinkala, tak si v lékárně pořiďte přípravek NUTRITON (pozor, to není NUTRILON), který se podává před kojením (je možné dávat menší dávkování, není nutné ho dávat tolik, kolik tam píší) a zahustí MM v bříšku a děti pak blinkají mnohem méně.
Zlepšení očekávejte během týdne, musíte ale instruovat celou rodinu, aby s dcerkou opatrně zacházeli, žádné prudké pohyby, zvedání, krčení bříška...

Autor
-
ID otázky: 29369

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit