Ragady, bolavá prsa
Dotaz: Dobrý den,
mám doma 10ti denní holčičku (nar.7.11.06) porodní váha 3240 g/50 cm, při posledním vážení 16.11. měla 3060. Dětská lékařka mi poradila kojit každé 2 h, takže malou stále budíme (je trošku spavá, neboť má novorozeneckou žloutenku). Ty 2 hodiny jsou ale myslím pro nás obě hodně únavné. Malá ani já se nevyspíme. Mám už hodně popraskané bradavky a jakmile jsem začala kojit po 2 hodinách, hrozně se mi nalévají prsa a pak dost bolí. Za popraskané bradavky myslím můžu já, protože neumím malou odendat od prsu a ona pak při odsátí za něj tahá a prasklinky se jen zhoršují. Navíc při kojení s sebou hrozně šije, hází tělíčkem a kope nožičkama - za to pravděpodobně mohou větry. To je další věc, s kterou si nevím rady - jak se používá rektální rourka? Jak se masíruje miminku bříško proti větrům?
K těm bradavkám musím ještě poznamenat, že je léčím větráním - po kojení je omyju, nechám zaschnout, pak přetřu kapkou mateřského mléka, opět nechám oschnout, potom bepanthen, chvíli počkám a nakonec přiložím hydrogelové náplasti od chicca (už jsem zlikvidovala celé jedno balení - vždy 1 náplast na 1 prso cca na 24 hodin). Malá žádné bílé flíčky v pusince nemá, stále to kontroluji. V porodnici mi na prsa dělali ještě řepíkové obklady, ale dětská doktorka je nedoporučila, neboť se pří pak řepík dostává do tělíčka miminka. Na prsa mi poradila fialku - pomůže mi na zhojení prasklinek?
Vím, že mám moc otázek, ale začínám být zoufalá kvůli neustávající bolesti při kojení. Nechci to vzdávat.
Předem moc děkuji za odpovědi!
Odpověď: Dobrý den, prasklinky vznikají z důvodů ne zcela dobré techniky kojení - čemuž nasvědčuje i to, že dcerka má pomalejší rozjezd při přibírání a také to, že se Vám prsa tolik nalévají (dcerka je řádně nevyprázdní) je toho důkazem. Takže doporučuji nechat si zkontrolovat techniku kojení laktační poradkyní nebo nějakou zkušenou maminkou. Podívejte se na www.kojeni.cz a v Odborných textech si důkladně pročtěte, jak má správná technika kojení vypadat. Při odpojování dítěte od prsu mu musíte nejdříve vložit malíček do pusinky, zatlačit na dolní čelist a až dítě povolí stisk, tak teprve vyndat prso z jeho úst.
Dítě se žloutenkou, které méně přibírá je nutné budit, ale můžete zkusit ty intervaly protáhnout na 2,5 h a někdy nechat i déle, aby se holčička vyspala.
Proti větříkům nedoporučuji používání rektální rourky - je návyková a dítě pak nebude používat vlastní svaly na vyprádňování a aby si pomohlo od větrů samo. Můžete cvičit nožičkami, bříško masírovat nějakým gelíkem proti větříkům po směru hodinových ručiček, hodně pomáhá, když si nahé dítě dáte na své nahé těla - kontakt kůže na kůži dětem pomáhá. Dále můžete nosit dítě bříškem dolů na předloktí nebo ho naopak choulit do klubíčka. Pomáhá i nahřívání bříška. Ale někdy je to hodně těžké a dítě stejně pláče a kroutí se, některé děti na to trpí více, jiné méně, ale časem se to zlepší, jak se dítě bude více hýbat.
Fialku klidně vyzkoušejte, může Vám pomoci. Ale opravdu nejdůležitější je správná technika kojení, od ní se odvíjí vše - nebolestivé kojení, dostatečné přibývání dítěte na váze, dostatek mléka (ani nedostatek, ani nadbytek).