on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Nechuť ke kojení, 4 měsíční dítě částečně na dokrmu UM

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu. Má 4 měsíční dcera (porodní váha 3,40 kg) byla plně kojena po dobu tří měsíců, poté na doporučení dětské praktické lékařky 1x denně přikrmována umělou výživou. Ve třech měsících vážila 5,80 kg. Poslední měsíc však přibírá hůře, zhruba 10-12 deka týdně a mám pocit jakoby mi ubývalo mléka. Prsa přitom bolí a zdá se, že jsou plné.
Nyní dcerka odříká prs, u kojení pláče a nechce pít. Z láhve ovšem také moc nechce pít. Pokud malá nevypije z prsu, snažím se odstříkávat, ale odstříkám mezi 80 až 100 ml z obou prsou dohromady. Není to opravdu málo? Odstříkávám přibližně každé tři hodiny, během noci 2x.
Dětská praktická lékařka říká, že mám málo mléka, ať už nekojím a dávám umělou výživu. Nechci se kojení vzdávat, i přes to, že malá z prsu nechce papat. Problém ale je, že dcerka odmítá i výživu z lahve. Zdá se, že ztratila chuť k jídlu. Hladem neplače. Je to normální. Bojím se, že jestli to tak půjde dál, nebude přibývat na váze. Jaký váhový přírustek je pro její věk je běžný?
Stolici mívá 1x týdně žlutou. Poslední týden 3x. Má rýmu.
Poslední dny vypije cca 400 ml + 3 kojení. Většinou je příjem mléka provázen pláčem.
Děkuji za odpověď.
Žaneta

Odpověď: Dobrý den,
musím přiznat, že jsem naprosto v šoku z doporučení Vaší lékařky. Pokud Vaše dítě vážilo ve 3 měsících o 2,40 kg více, než byla porodní váha, tak absolutně nechápu, proč Vám byl doporučen dokrm! To je téměř neuvěřitelné. :-((( Dcerka Vám prospívá krásně, ten nižší přírůstek je po 3. měsící zcela normální a 100-120 g týdně je v pořádku.
Vy máte mléka dost a jistě jste vždy měla. Vaše dcerka dokrm nepotřebovala a nemyslím si, že i nyní je nutný...odstříkání množství okolo 100 ml je výborné, jste šikula, že tak odstříkáváte.
Mrzí mne, že Vás lékařka dotlačila ke zcela zbytečnému kroku...stálo by za pokus vrátit se pouze ke kojení a lahev zrušit. Pokud byste měla zájem to zkusit, tak bych doporučila, ať si půjčíte kojeneckou váhu a 1-2 dny pouze a jen kojíte a vždy před a po kojení vážíte. Potom nasčítáte ta čísla a zjistíte, kolik je schopná dcerka z prsu vypít. Samozřejmostí je kojení co 2-3 h a nabídnout při kojení obě prsa.
Nenechte se ovlivňovat takto negativně lékařkou. Vy máte mléka dost a krásně jste svou dcerku plně kojila tři měsíce a byla by jste toho schopná i nadále! Asi máte lékařku, která není kojení, bohužel, nakloněná. A to je velká škoda, protože jste moc šikovná maminka...
Navrhuji, aby jste zvýšila počet kojení, protože 3 kojení + 400 ml dokrmu může být málo. Pokud budete kojit tak, jak je běžné, zhruba 7-8x za 24 h, tak by to dcerce mělo bohatě stačit a nebude potřeba (ani nikdy nebyl potřeba) žádný dokrm UM. Zkuste to vážení a uvidíte. Případně to rovnou zkuste a prostě svou dcerku jen kojte a nedávejte žádný dokrm (a už vůbec ne lahví, protože dcerka začíná lahev před prsem upřednostňovat, z prsu nechce pít). Je to u Vás velká škoda, aby jste nekojila, protože jste své děťátko krásně a dostatečně plně kojila 3 měsíce! A není Vaše chyba, že máte nyní dokrm, je to nepochopitelné doporučení se strany Vaší lékařky. Zkuste si pročíst Databázi otázek a odpovědí - konkrétně sekce: Dokrm UM, Odmítání prsu a samozřejmě i další, pokud budete mít zájem.
To, že nyní nemá chuť na žádné mlíčko je při rýmě pochopitelné. Až rýma přejde, mělo by se to zlepšit.
Držím Vám pěsti a přeji Vám to nejlepší rozhodnutí.

Info od maminy: Dobrý den. Děkuji za odpověď. Hodně mě povzbudila.
Měla bych ještě jeden dotaz. Kojení jsem už obrečela a rozloučila se s ním, neboť dcerka z prsu už nechtěla pít vůbec. Jen jsem jí přiložila, brečela jako šílená a nepřisála se. Tak jsem jí začala dávat z láhve. Nyní odstříkávám 6-7 za den (rukou), z toho 2 za noc po 60-100 ml a dávám jí to z láhve. Dělá to tak 400-500ml za den a zbytek 200-300ml dělám Bebu. Dávám Vám za pravdu, že máme doktorku, která kojení nepodporuje, neboť v poradně jsem ze stejně starých děti kojila jediná. Bohužel dcera už prs nechce vůbec, neboť si už zvykla na láhev a celkem se rozpila a každý den vypije o něco více. Nyní se u ní objevil atopický ekzém. Manžel je atopik a první dcera alergik a astmatik, tak jsem potřebovala kojit co nejdéle. Ale bohužel jsem byla hloupá a poslechla jsem doktorku. Poraďte mně prosím, jak si alespoň udržet odstříkávání a jak zvýšit množství mléka. Nebude mně mléka ubývat, když už nekojím, ale jen odstříkávám? Dá se tak odstříkávat i po dobu několika měsíců? Prsa se mně celkem nalévají, ale mléka tam mám pro denní potřebu dcerky málo. Odstříkávám tak max.30 min. Co se s tím dá dělat? Prosím, poraďte mi.
Předem děkuji. Je to od Vás velká pomoc. Žaneta

Rada: Dobrý den, to mne velice mrzí. :-(( Achjo, Vaše lékařka by zasloužila za uši...:-(( Úplně zbytečně skončené kojení. No, co se dá dělat, nesmutněte, není to Vaše vina. Své dítě můžete plně krmit MM. Odsáváním je možné udržovat laktaci prakticky neomezeně dlouho. Nutností bude, aby jste si opatřila elektrickou odsávačku (mrkněte se do Odkazů na Medelu - ta má nejlevnější. Pro Vás by měla smysl i Medela electric plus), protože Vy potřebujete odsávat často a to se ručně nebo s ruční odsávačkou nedá dlouhodobě praktivovat. Upadly by Vám ruce. Navíc elektrická odsávačka je po dítěti hned druhá nejlepší varianta, stimulace prsou je velmi podobná. Takže bez elektrické odsávačky se nyní neobejdete a věřím, že budete schopná se během pár týdnů dostat i na plnou potřebu mléka (900-1000 ml denně). To by dcerce velice pomohlo i na atopický ekzém.
Takže až budete mít odsávačku, tak odsávejte 6x denně + 2x v noci (1x před spaním a pak ještě 1x v noci), minimálně 10-15 minut každé prso (lze odsávat 5 minut jedno, 5 minut druhé, zase 5 minut první atd.). Nezapomeňte před odsáváním prsa nahřát a pijte teplý nápoj v průběhu odsávání. Taky běžte k dítěti nebo si před sebe dejte její fotku - to vše Vám pomůže, aby mlíčko lépe teklo. Až se Vám produkce dostatečně zvýší, tak budete moci to jedno noční odsávání zrušit. Bude to náročné, ale brzy si zvyknete. Máte dostatek mlíčka a byla by škoda toho tímto způsobem nevyužít.
Nebuďte smutná - pokud jste ochotná mlíčko pro svou dcerku odsávat a dávat jí ho lahví, tak více nemůžete udělat. Toto je totiž výborná alternativa kojení! Pokud by se Vám podařilo dostat dcerku 1x denně k prsu, aby alespoň olízla bradavky, tak by to bylo výborné - předáte si informace mezi sebou, hlavně o osídlení bakteriemi v pusince dítěte, aby se mohly tvořit v mléce protilátky a mlíčko mohlo být stále dítěti "na míru". Když to ale nepůjde, tak se tím netrapte.
Držím Vám pěsti a zkuste vydržet, jste skvělá, že to chcete pro své dítě udělat. Znám několik maminek, které takto své dítě "kojily" i déle než rok.

Autor
-
ID otázky: 29331

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit