on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Proč mé 4 týdenní dítě stále pláče?

Dotaz: Paní Jiřko, chtěla jsem se poradit, mám 4 týdenní děvčátko,posledních 5 dnů přes den spíše odpoledne do večera skoro vkuse pláče, pláč ustane jakmile ji přiložím k prsu,pak ji nechám odříhnout, poté yase kříčí a ynovu ji přikládám, takže skoro 9 až 10 hodin téměř permanentně s ní ležím a kojím. Casto při kojení usne,jakmile ji položím tak se asi ya 15 minut budí a pláče ynovu, pomůže opět jen přiložení k prsu,někdy také ukolebávání.V NOCI SPÍ DOBŘE BUDÍ SE kolem 2 nebo 3 hodiny a pak kolem 6, kdy jen poknurkává, po přiložení k prsu a odříhnutí hned usne .Casto mi připadá,že má prs místo dudlíku,ale dudlík odmítá. Nevím,jestli mám málo mléka a je hladová nebo ji trápí třeba plynatost,doufám,že né nic jiného.Občas ji večer po maratonu kojení přikrmím lžičkou Sunarem y obavy ,že je hladová.Většinou vypije 20 ml a pak už nechce, jednou vypila 60 ml.při nočním kojení mívám prsy plné mléka,cítím,jak jsou naplněné a mléko samovolně odtéká, přes den a ráno při vytlačení mléko jen po kapkách výtéká,prsy nejsou tak napjaté a naplněné jako v noci.Při poslední kontrole u paní doktorky přibrala y porodní váhy 2 950 na 3 150 g,což byo vpořádku..

Odpověď: Milá Lubko, dle toho, co popisuješ, tak máš mléka dost, i když nevím, za jakou dobu byl ten přírůstek váhy. Potřebovala bych vědět, jaká byla váha při propuštění z porodnice a kdy přesně měla dcerka těch 3150 g - pak teprve můžu říct, jestli prospívá dobře. Ale pokud lékařka říkala, že je to v pořádku, tak asi ano.
Ten častý odpolední a večerní pláč může být způsobený únavou dítěte, která v této době bývá větší, dítě může mít hlad, ale už může být unavené na to, aby se pořádně najedlo. Také může mít holčička bolení bříška, to se také projevuje spíše odpoledne a večer. Nemyslím si, že má dcerka hlad, to by i noční kojení probíhalo jinak. Spíše bych to tipovala na bolení bříška nebo na to, že prostě dcerka hledá útěchu u prsa a chce si z vás ten živý dudlík udělat. Zkuste to prso dát skutečně až jako poslední možnost, chovejte, noste, utěšujte, hlaďte, nabídněte na sání svůj prst, houpejte na baloně, tiše zpívejte, ale nemějte dítě stále u prsu - to si na sebe šijete bič.
Pokuste se uspořádat denní program tak, aby dcerka mohla dobře usínat, aby nechodila spát až když je přetažená, ale aby byla přiměřeně unavená. Nakojíte, přebalíte, můžete dát na chvíli na bříško, můžete jít na procházku, na návštěvu, ale vše by se mělo dít rituálně, aby dítě vědělo, co bude za chvíli, co následuje po koupání, usíná se vždy stejně. Děti potřebuji stereotypy a rituály, je to pro ně taková životní jistota, když ví, co bude za chvíli následovat. Tyhle malé děti jsou docela konzervativní a změny nemají moc rády.
Pokud holčičku bolí bříško, tak zkuste kontakt kůže na kůži (dítě v plence, vy do půl těla nahá, přehoďte přes sebe deku), můžete nosit dítě na bříšku na předloktí, masírovat a nahřívat bříško. Chce to leccos vyzkoušet, ale aby jste měla dítě stále u prsu, tak to není řešení. Zkuste vydržet, děti s námi mohou komunikovat jedině pláčem, jiný prostředek nemají. A ne každý pláč znamená hlad.

Autor
-
ID otázky: 29208

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit