on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Dítě dává jazyk hodně nahoru a není schopné sát

dotaz: jelikož já sama jsem nikdy s kojením neměla problém a kojila jsem od porodu až do téměř 17 měsíců mé dcery, takže nejsem schopna nikomu poradit s jakýmikoli těžkostmi.
Kamarádka má třítýdenního synka, narodil se s 3400g, v porodnici vůbec nešlo kojení, nakonec trochu přes klobouček. Měl ještě žloutenku, takže se ani moc nesnažil. Po propuštění domů se moc snažili, kojení se snažili praktikovat vlastně "celodenně". Když měl drobek 11 dnů, byli na první kontrole u dětského lékaře. Zjistili, že malý shodil od porodnice 200g (při propuštění měl 3200g) a lékař nařídil odstříkávat a kontrolovat množství mléka. Tak kamarádka zjistila, že odsaje jen 50ml (z obou prsů), což je málo, a tak naordinoval lékař příkrm Nutrilonem a odstříkávání s následným alternativním krmením. Nejdřív to kombinovali, postupně se maminka dostala na odstříkaných 100ml, takže má mrně mateřského mléka více. Nicméně pije z láhve.
Největším problémem totiž je, že stále strká jazyk nahoru a tím pádem není možné mu něco strčit do úst. Dudlík ještě jde, je docela tvrdý, ale bradavka je příliš měkká a nejde vůbec. Zkoušeli ho krmit i lžičkou či z kádinky, ale když má jazyk nahoře, mléko mu vytéká z pusky ven.
Samozřejmě, že když se nenají, tak krom shazování hmotnosti je ještě nevrlý a vztekací, což byl po celou dobu pokusů o kojení.
Máte nějakou radu, jak na ten jazyk? Jak ho "přinutit", aby ho dal dolů? JInak nevím, jak to s mlékem dopadne. Jak kamarádka odsává pravidelně, tvoří se jí více mléka, ale kdyby ho sosal mrňous, bylo by to určitě ještě lepší.
Děkuji předem aspoň za nějaké rady.

odpověď: Milá Ivo, tohle je opravdu moc těžký dotaz....dokonce jsem po dlouhé době šla rychle prolistovat všechny své knihy o kojení, ale nenašla jsem tam nic nového, než co mne rychle napadlo. Bohužel, některé děti si zlozvyk, kdy zvedají jazyk k patru a různě si ho ocucávají přinesly už z dělohy a je těžké je tomu odnaučit. Ale rozhodně stojí za to to zkusit. Každopádně krmení z lahve celou situaci ještě zhoršuje, protože dítě zcela mate a těžko se bude k prsu vracet. Takže co s tím jazykem? Existuje takový trénink pro děti s tímto problémem - jmenuje se to procházka po jazyce. Provádí se to před každým kojením (či krmením, v tomto případě) - dítěti se vloží do úst prs, nejlépe ukazovák a začne se na různých místech stlačovat jazyk směrem dolů. Začíná se na špičce, vždy se tak na 3s zmáčkne a pokračuje se dále ke kořeni jazyka. Kdyby se dítě dávilo, tak už hlouběji nepokračovat. Na konci se jazyk stiskne dolů větší částí prsu a vysloví se povel "dolů". Pokud dítě reaguje a dává jazyk dolů, tak samozřejmě je potřeba vydatně chválit. Další krok je trénování samotného sacího reflexu, kdy se prst otočí bříškem nahoru a přitiskne nahoru k patru, kde je sací bod. Kloub prstu tlačí směrem dolů do jazyka, aby jazyk zůstal dole a bříško tlačí na sací bod a dítě saje. Musí si spojit sání s jazykem umístěným dole. Bude to chtít hodně trpělivosti, ale tohle je skutečně jediná věc, kterou mohu poradit....
Pokud chce kamarádka kojení ještě dále zkoušet (ve 3 týdnech věku dítěte ještě není zdaleka nic ztraceno, dítě se může ještě sát naučit!), tak bude muset odstranit lahev a krmit dítě stříkačkou s hadičkou. Bude tím trénovat i ten jazyk dole a sání. Viz. výše - jen prostě s tím prstem vloží do úst dítěte i hadičku a dítě bude samo sát (ten prst i s hadičkou). Až dítě pochopí, že při sání musí být jazyk dole, tak může se kojení opět zkoušet. Zatím může kamarádka stále a stále odstříkávat. I kdyby se kojení nepodařilo naučit, tak může své dítě kojit tak, že bude odstříkávat své mléko a krmit dítě z lahve - jsou maminky, které takto "kojí" i déle než rok. A je to skvělá alternativa kojení, když se kojení nedaří přímo u prsu. Dítě přesto dostává MM. A to odstříkávání není o tolik horší než nákup a míchání UM.

Moc držím kamarádce pěsti - ta šance tady stále je! Jen musí překonat zlozvyk dítěte cucat si vlastní jazyk

Autor
-
ID otázky: 29112

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit