on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Dostala jsem menstruaci a roční dítě začalo zcela odmítat kojení

dotaz: Prosím vás o pomoc. Od soboty mám mrchu a malej se postupně dopracoval k tomu, že moje mléko absolutně odmítá, takže dneska je to už skoro 18 hod., co moje mléko nepozřel. Jak jste odstavily? Já jsem úplně hotová, chtěla jsem kojit co nejdýl to půjde a teď tohle!!! Zkoušela jsem odstříknout,ale taky ho nechce. Mám mu koupit nějaké jiné mlíčko a jak často ho dětem dáváte? Malej byl u prsu co chvilka a teď nevím, jestli mu bude stačit ráno mlíčko a večer kaše.

odpověď: Magdo, neboj se, je to jen přechodný stav - při menstruaci se mění chuť mléka a mnohé děti ho odmítají. Trvá to maximálně 2-4 dny, kdy je MS nejsilnější. Zkoušej malému mléko nabízet, určitě si zase za pár dnů rád vezme. Ale jsou i děti, které se mohou tímto způsobem opravdu odstavit a jak jednou shledají mléko nechutným, tak už ho potom nechtějí nikdy. To by se nedalo nic dělat. Ale je to vzácné, spíše si za pár dnů rád vezme. Nyní alespoň co 4 h přes den a 1-2x v noci prsa odstříkávej (vzhledem k tomu, že kojíš už rok, tak stačí každé prso 10 minut), aby se laktace udržela. Odstříkané mléko můžeš opět zkusit nabídnout a pokud odmítne, tak vylít.
Dokud bude odmítat tvé mléko, tak mu nabídni jakékoliv umělé, můžeš klidně i v lahvi (ale lépe v hrníčku, už je dost velký, aby se mohl učit pít i z něj), roční dítě je už hodně velké a techniku kojení z prsu má dobře zažitou.
Tak držím pěsti, ať malému zase brzy chutná tvé mlíčko.
A ještě k tomu množství umělého mléka. Opravdu je to tak, jak psala Jana - v tomto období stačí dětem asi 500 ml mléka a mléčných výrobků, takže stačí 2 x 200 ml umělého mléka + kaše nebo jogurt či třeba sýr.

info od maminy: Tak jak jsem včera psala, že nechce mlíčko, tak je to stále stejné....48 hodin neměl cecek v pusině. Ráno jsem do něj dostala 120 ml odstříkaného mlíčka (hrníčkem...umí pít sám), takže aspoň něco. Kupované mlíčko nechce. Když ho přiložím, tak bulí, vzteká se. Zkoušela jsem mu stříknout trochu do pusy, ale stejně řve a nechce. Včera večer nechtěl ani kaši. Takže jsem z toho celkem mimo. Proč nechce prso? Já vím, je mu už rok, ale já chci tak moc kojit!!!

rada: Magdo, tobě nezbývá nic jiného, než mu zkoušet prso nabízet a pokud ho bude stále odmítat, tak se holt už nedá nic dělat. Takhle velké dítě, po roce věku se už prostě může rozhodnout, že kojení stačilo. A ta změněná chuť MM při menstruaci to může opravdu způsobit. Můžeš mu ale své MM odstříkávat a nabízet z hrníčku, tak jak to děláš. A to prso zkoušej nabízet - zkus to, když bude v polospánku, třeba si nechá říct - ospalé děti lépe spolupracují.

Autor
-
ID otázky: 29005

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit