on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Dítě odmítá kojení z prsu, protože jsem začala v půl roce dávat lahev

dotaz: ahoj chtěla bych móc poprosit o radu jsem na dně.Na doporučení doktorky jsem začal dávat nutrilon mému chlapečkovi(6 měsíců)zdálo se nám že během dne mu to mlíčko nestačí zasekl se i na váze(14 dní).Tak jsem jednou denně začla dávat nutrilon a bylo to lepší.Jenže teď jsem došla do fáze,kdy špuntík chce jen nutrilon z flašky.Prsa si cucne jen když se probudí v noci nebo brzy ráno.Pak už ho za celý den na prso nedostanu,takže mléko odsávám asi po3,4 hod.(asi 100ml.)Začala jsem dávat zeleninku první lžičky jen.Mléko musím pořád odsávat,nevím jak ho donutit zpět k prsu i přes den abych nemusela několikrát denně nutril.+čaj. ještě dodám že jsem zkoušela ho nechat vyhládnout aby vzal prso a pořvával mi 5 hodin ale nevzal si nic až jsem nevydržela a dala nutrilon nebo odsátý mléko do flaše

odpověď: Ahoj Jani, dumám tady nad tvými potížemi s kojením...ano, dítě se může i v tomto věku odstavit od prsu díky lahvi, těch případů mám v praxi více. Skutečně je někdy lahev pro děti neodolatelným magnetem. V podstatě máš dvě možnosti:
1. stále a stále se pokoušet nabízet prso (to, že ti chlapeček lépe prso příjímá, když je ospalý, je zcela běžné a využívej toho). Zkus lahev odstranit a nahradit jí něčím jiným - v tomto věku samozřejmě nějaké dokrmy lžičkou či stříkačkou nepřipadají v úvahu, ale naopak by jsi mohla zkusit běžný hrneček či nějaký hrneček s pítkem. Mlíčko odstříkávej, tím udržíš laktaci (co 3-4 h je dobré rozmezí, každé prso tak 10 minut) a také budeš moci použít MM k dokrmení. Těch 100 ml odstříkáš během jednoho odstříkávání? Pokud ano, tak je to výborné. Dítě v tomto věku sice přechází pomalu na příkrmy, ale stále jen na prvním místě potřeba mléka, která je v tomto období mezi 800 - 1000 ml. Takže dbej na to, aby takovou dávku tvé dítě dostalo (čím více bude příkrmů, tím se bude dávka snižovat a zhruba mezi 9-12 měsícem už to bude 500 - 600 ml). Je ještě možné, že se dítě k prsu rádo vrátí.
2. pokud dítě už prso nadobro zatratí, tak i přesto má MM stále svou velkou hodnotu a kdyby jsi byla schopna MM odstříkávat a dávat ho dítěti kupříkladu do roku věku (pokud prso skutečně už nadobro odmítne, tak tedy můžeš podávat i v lahvi), tak pro něj uděláš skutečně maximum. Jak jsem psala výše, tak ta dávka se mění - mezi 6. - 9. měsícem bude možná potřeba denní dávku mlíčka doplnit Nutrilonem, ale po 9. měsíci (ale je možné, že odstříkáš skutečně dostatečné množství a bude stačit pouze MM) - pokud budeš odstříkávat, tak jistě bude stačit zase už jen MM. Záleží na tobě, zda budeš ochotna takto odstříkávat. Jsou maminky, které odstříkávájí a krmí dítě MM v lahvi třeba celý rok. A mají můj velký obdiv.
Takže nebuď smutná, můžeš kojit i nadále, i kdyby jsi své mlíčko musela nakonec dávat v lahvi (ale v tomto případě bude dobré, když dítě 1x za den přiložíš k oboum prsům, aby si je alespoň olízlo a předalo tvému mozku informace o osídlení bakterií v jeho pusince a nutnosti tvorby protilátek v MM, atd.). Ale zatím kojení určitě zkoušej, ještě je šance, že se prcek k prsu vrátí. Moc držím palečky. Nic si nevyčítej, skutečně jen velmi málo maminek by předpokládalo, že dítě v tomto věku se může od prsu díky lahvi odstavit.

Autor
-
ID otázky: 29002

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit