on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

9 mesíční dítě odmítá kojení, nemá trpělivost čekat, až se mléko spustí

vývoj situace: Dobrý den, už před časem jsem tady řešila, že mi 8měsíční chlapeček bojkotuje denní kojení.. Zdá se mi, že si navykl na jídlo na lžičku a je líný sát. Zatáhne a když z toho neteče nic hned, tak se kroutí, hopsá, pak se na mě začne culit. Když to vydržíme oba aspoň 15 minut ( udržet ho je problém ) a mléko se spustí, tak potom vypije obě prsa. Ale daří se to tak max. ráno nebo místo jedné svačiny. Spíš podumlává než aby se kojil. Jediné, kdy vydrží bez přemlouvání, je večer před spaním. V noci se na kojení budí, ale poslední týden také spíš podumlá a nechce moc pít.
Jak ho můžu k tomu motivovat? Může se sám odstavit? Kolik mléka potřebuje 9měsíční dítě? JEstli není potřeba mu dávat i UM? Ptala jsem se naší MUDR. a její odpověď byla, ať neodstavuji a ať mu to mléko přidám do jogurtu nebo pudinku. Nevím, jestli mu to uhasí žízeň, nehledě na to, že mu nechci cpát pudink. A tím, že milostpán blbne, tak toho mléka na odstříkávání moc není. MUDR. je v laktační lize, nějak jsem čekala jinou radu. Mlíčko ubývá a chci aspoň do roku vydržet.

rada: nezoufej, děláš vše správně. Opravdu si nemyslím, že by se tvůj chlapeček chtěl tak brzy odstavit - prostě má teď jen jiné zájmy. A to už o moc lepší nebude - svět je přeci tak zajímavý! Poznává i nové chutě, to samozřejmě pozornost od kojení odvádí. Ale 9 měsíční dítě potřebuje denně 500-600 ml mléka a mléčných výrobků. Něco pokryje kaše a jogurt, ale stále by mělo být na prvním místě kojení případně UM. Tzn. že by dítě v tomto věku mělo být kojeno minimálně 3-4 x denně (nebo v noci)
Nabízej dál svému chlapečkovi prso, jak jen to bude možné, stále hledej, kdy a jakým způsobem je dítě ochotno nejlépe sát. Ráno, hned po probuzení nebo těsně před spaním, případně v noci jsou děti lépe spolupracující (když jsou rozespalé nebo ospalé). V tomto citlivém období by mělo být kojení malým rituálkem - stále stejné, klidné místečko - bez rušivých vlivů (žádná televize, hluk, hračky, které by prcka rozptylovaly - prostě taková vaše kojící pohodička). Vím, že je to v tomto období už hrozně těžké, dítě je velké. Vydrž, určitě zvládnete 3x denně tuto pohodu udělat a nakojit.
Co jsem ještě zaznamenala, tak máte asi malou potíž se spouštěcím reflexem. Zkus se hodně uvolnit, dej si na prsa teplý obklad, zkus vypít teplý nápoj před kojením. Pokud máš vyzkoušeno i něco jiného, co pomůže spustit mlíčko lépe, tak toho využij a spouštěcí reflex stimuluj (když dítě nemá tolik trpělivosti čekat).
Pokud máš obavy, jestli máš dostatek mléka, tak můžeš tvorbu zvýšit. Nemusíš se bát, že by se mlíčko ztratilo. V tomto období je laktace natolik zaběhlá, že i kojení 1x denně ji spolehlivě udrží. Zvýšit ji můžeš tak, že budeš samozřejmě kojit a ještě navíc odstříkávat. Takže přes den, klidně co 3-4 h zkoušej odstříkávat. Není důležité kolik odstříkáš, pro mozek je důležité to, že stimuluješ bradavky a chceš po nich, aby vytvořily více mléka (tím, že ho odebíráš, ono se udělá ve větším množství, poptávka - nabídka).
Kdyby chlapeček prso opravdu chtěl méně a méně, tak ho můžeš zkoušet krmit vlastním odstříkaným MM (v tomto případě bych doporučila elektrickou odsávačku) - v tomto věku klidně už v lahvičce se savičkou. A i kdyby jsi v budoucnu přešla na UM, tak se taky nic neděje, pro své děťátko děláš maximum. Kdyby jste vydrželi s kojením do roka, bylo by to ideální a věřím, že se vám to podaří.
Hodně štěstí a napiš, jak se vám daří.

reakce maminy: Zkusím ty teplé obklady a trošku to popohnat ze začátku, v tom asi bude ten problém, že malý už není tak trpělivý u sání. A přidám ty snídaně v posteli.

Autor
-
ID otázky: 29001

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit