on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Je normální, že při kojení prožívám sexuální vzrušení?

dotaz: Máme chlapečka 6 týdnů, už váží 4800 g, z 3300 při porodu. S kojením nemám žádné problémy. Měla jsem štěstí na porodnici a neuvěřitelně mi pomohlo čtení této rubriky, kde jsem se zahloubila hodně zpět. Jsem ale zaskočená pocity, které mám při kojení. Známou kojení bolí, jiná hovoří o mateřském štěstí. Co prožívám já už je jasné sexuální vzrušení, které se stále stupňuje a několikrát jsem měla i vrchol. Bez vložky, kterou bych jinak už nepotřebovala, nemohu ani kojit. Připadám si tak nějak nepatřičně. Telefonovala jsem do poradny a doktorka mi řekla, že jestli mi to vadí, že mám kojit přes klobouček nebo dát umělé mléko. V knížkách o kojení jsem se jen dočetla, že kojení nemá bolet. Ráda bych kojila dlouho. Ty krásné mateřské mateřské pocity mám také, ale pohlavní vzrušení je také velmi silné. Jsem tedy nějak ujetá?

odpověď: Jindřiško, v knížkách o kojení se o tomto skutečně nemluví, ani mnozí laktační poradci a lékaři neví, co mamince na toto říct.
Já ti řeknu jen to, že to je normální a rozhodně nejsi sama, která při kojení dosahuje i orgasmu. Hormon oxytocin, který má na starosti spouštění mléka, je také hormonem lásky a ve velkém množství se vylévá do těla právě při orgasmu. Některé ženy jsou na oxytocin velmi senzitivní a prostě mohou i během kojení dosáhnout vyvrcholení.
Můj osobní názor na sexuální prožitky během kojení je takový, že kojení by nemělo být bráno jako sexuální praktika, myslím si, že třeba není vhodné se při kojení milovat s partnerem (tím myslím při samotném aktu kojení ne v průběhu třeba několika let, kdy žena kojí), prostě by měl být oddělen sex a kojení - sex by měl být intimní záležitostí rodičů a nemyslím si, že by se ho děti měly jakkoliv účastnit. Ale rozhodně nejde říci, že by jsi snad se svým dítětem během kojení provozovala sex, to ne. Ale zase je to o tom, jak člověk k tomu přistupuje. Podle toho, co píšeš vlastně sama nevíš, co si o svých pocitech myslet. Řeknu to takto - pokud ke kojení přistupuješ jako každá další máma, že je to prostě výživová potřeba dítěte a zároveň nádherná chvilka, kdy jsou máma a dítě spolu tak blízko a oba si ji užívají, tak se nic neděje. Prostě jsi jen více senzitivní k oxytocinu, tak si to užij. Pokud by jsi ovšem ke kojení přistupovala jako k sexuálnímu uspokojení, tak si myslím, že to není správné, přeci jen by kojení a sex měly být odděleny. Věřím, že ty jsi ten první případ a proto se tím, že prožíváš orgasmus během kojení, nemusíš trápit. Vychutnávej si kojení - jako intimní chvilku se svým děťátkem s takovou malou třešničkou na konci.
Snad nikomu nevadí, že zde tyto hodně kontroverzní názory na velice intimní záležitosti píšu takto otevřeně, ale nevidím důvod, proč by tohle mělo být tabuizované téma.

Autor
-
Intimní záležitosti při kojení
04. 10. 2006 17:18:35
ID otázky: 28866

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit