on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Nevadí, že večer dávám svému dítěti odstříkané MM v lahvi?

dotaz: Mám synka 6 týdnů starého, narodil se o 3 týdny dříve. Porodní váha 2.800 kg, 46 cm. Od začátku při kojení už v porodnici pořád usínal. Nezměnilo se to ani teď. Noci proplakal, přes den také, nic jiného jsem nedělala než kojila a nespala. Abych to vůbec vydržela tak teď 14 dní na noc odsávám mléko a podávám mu ho na dokrmení na noc. Půl hodiny kojím a pak dávám lahev. Spí aspoň 3 hod. v kuse. Přes den jsem kojila každou hodinu, ale stejně pořád brečel. Patrně hlady, když jsem mu včera po kojení dala ještě 100 ml z lahve, tak konečně aspoň dvě hodiny spal. Rozhodla jsem se, že ho budu po kojení tak dokrmovat, aby se pořádně napil. Asi měl hlad. Někdy při říhnutí si ublinkne sražené mléko. Nevím proč. Můžete mi poradit, jestli mohu tímto způsobem krmit, abychom se oba aspoň trochu vyspali?

odpověď: Ivano, nepíšeš, jak tvé dítě prospívá - jak přibývá na váze. To je totiž hlavní informace, aby se dalo posoudit, zda má či nemá dítě hlad. To, že dítě pláče totiž vůbec nemusí být způsobeno hladem, ale bolestmi bříška či pálením žáhy - když se mlíčko při blinkání vrací zpátky do jícnu a dítě zahání tuto nepříjemnou chuť stálým a stálým vyžadováním prsu. Osobně bych to tipovala u tvého děťátka na slabší formu refluxu, kdy není správně dovyvinuta jícnová záklopka, která brání tomu, aby se dítěti vracelo mléko zpátky do jícnu. Dítě může blinkat, po kojení, při něm nebo i v průběhu dne, někdy ale nemusí, ale může být třeba vidět, že má mléko v pusince, že tam nespokojeně převaluje jazyk, prostě že má nepříjemné pocity - pálení žáhy. Ty chce zahnat tím, že chce stále být u prsu, chce stále tento pocit zapíjet. Ale tím se situace ještě zhoršuje.
Takže vyzkoušej antirefluxní opatření a uvidíš, zda se to zlepší - nekoj v poloze, kdy dítě leží, musí mít hlavu výše než tělo, aby se mléko nemohlo vracet do jícnu, v průběhu kojení několikrát odříhnout. Opatrně s dítětem zacházej, prudce ho nezvedej, nezvedat nožičky, necvičit s bříškem, nemasírovat bříško, podložit matraci v postýlce, aby byla hlava výše než nožky.
Při kojení koj dítě co nejdéle z jednoho prsu, dokud dítě polyká, tak ho u prsu nechat, jak polykat přestane, tak zmáčknout prso ve střední části (nedotýkat se dvorce ani bradavky), jako by jsi chtěla do pusinky mléko nastříkat. Dítě by zase mělo začít polykat. Jakmile přestane, tak zase stisk povolit, aby mohlo mléko volně téci. Můžeš to několikrát zopakovat a až už ani to nepomůže, tak přehodit k druhému prsu.
Co se týče toho spaní děťátka, je to to normální, když prcek trošku pospíchal na svět. Při kojení ho můžeš otírat mokrou žínkou a když u prsa usne, tak ho opatrně zvedni do pozice mrkací panny - držíš dítě pod hlavičkou a pod zadečkem a pomalu zvedat obloukovým pohybem do svislé polohy před svým obličejem - dítě otevře oči a ty ho dáš k druhému prsu.
Zkus nejdříve všechna tato opatření, protože ten dokrm vlastním MM sice není špatný nápad, ale neřeší to patrně vaše potíže. A navíc krmení z lahve může vést k odmítání prsu ze strany dítěte.

info od maminy: Děkuji pěkně za radu. Vyzkouším Vaše doporučení.
Dokrmováním MM přibral, je pěkný, stoličku má pěkně žlutou, což dříve, když u kojení usínal neměl.Určitě měl hlad. Teď v pátek jdu do poradny po 3 týdnech (paní doktorka měla dovolenou), tak budu vědět, kolik Šimon přibral. Fakt je, že to blinkání je a tak ten problém asi existuje. Cvičili jsme mu s nožičkami, masírovali bříško, aby ho nebolelo, což mu pomáhalo, lépe mu šli prdíky. Jinak je už pěknej, určitě dohnal, o co přišel, když pospíchal na svět.

15. 8. 2006
info od maminy: dnes byl Šimon převážen, má 4,37 kg. Takže prospívá nádherně. Je to pěkný "pašík" v 7 týdnu. Jsem moc ráda, že nemá hlad. Vlastně jsem ho asi překrmovala. On mě trochu vydíra pláčem. Ale já to nějak nemohu vydržet, když pláče. Ale budu to muset zkusit vydržet. Plíce má synek jak zvon. To blinkání je asi překrmováním. Dnes jsem měla kontrolní vážení po kojení a vypil 110 ml. Tak doufám, že se mi to podaří , aby měl aspoň 2,5 hod. pauzu. Bude to těžké, protože jsem nevyspalá, unavená z toho řevu a také trochu podrážděná. V baráku probíhá rekonstrukce střechy, vytopili nám byt a tak vše dohromady mne značně rozladilo. Teď jsem sice trochu klidnější, že Šimon přibírá, ale ještě ten pláč - doufám, že se to zlepší. Musím to vydržet ho nechat brečet. Tak ještě moc děkuji a přeji hezký den

rada: Ivano, tak to je skvělé, že prcek dobře prospívá. Ale stále si myslím, že vaše problémy s blinkáním, pláčem a častým vyžadováním prsu jsou způsobeny tím slabším refluxem. Vyzkoušej ty antirefluxní opatření,jak jsem ti psala již dříve, věřím, že to pomůže. Pokud by se to nelepšilo a blinkal více, tak se domluv s lékařkou na podávání přípravku NUTRITON, který MM v bříšku zahustí.
A ten dokrm vlastním MM z lahve není nutný, hlady chlapeček netrpí, když tak krásně prospívá. Ta potíž bude skutečně v jeho nepříjemných pocitech v pusince a jícnu, když se mu mlíčko vrací. Dávej ho spát do vyvýšené polohy, hlavu výše než nožky a nekoj ho tak, aby ležel, ale aby měl hlavičku výše.
Ať se vám daří dobře a prcka nic nebolí, aby jsi i ty mohla být v pohodě.

Autor
-
ID otázky: 28846

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit