on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Mé 10 denní dítě se budí na kojení každou hodinu

dotaz: Dobrý den paní Mrázková, chtěla bych se informovat ohledně pomoci v kojení. Mám 10 denního chlapečka a vždy při kojení se špatně přisává k prsu (pořád se odtahuje) když už se to podaří tak saje strašně hltavě a nanejvýš 6 min. a odtáhne se. Nechám ho odbrknout a on něco vždy vyblinká a zkouším ho dát k druhému prsu (opakuje se to samé jak u prvního). Někdy se nám podaří pít 15 min., ale pochvíli začne plakat a pořád hledá, snažím se ho tedy opět přiložit, ale to už se nechce přisát. V porodnici řekli že můžu aspoň večer podat po kojení příkrm (budí se co hodinu) tak mu dávám poté co nakojím 30ml příkrmu a je klidný (taky ho hrozně hltá). Myslíte si že můžu mít málo mléka (večer jsem zkoušela odstříkat a z obou prsů jsem měla jen 25ml) nebo je chyba jinde.

rada: Dobrý den paní Soňo, 10 denní dítě si teprve svůj rytmus kojení utváří, teprve se učí. Rozhodně je velice, velice brzy na nějaký dokrm! Ten bych ještě nedávala. Musíte být trpělivá a společně s dítětem se kojení učit. Udělejte si pohodlí a pak teprve děťátko přikládejte, dítě jde k prsu, ne vy za ním - to je pak vždy na úkor vašeho pohodlí a za chvíli se začnete kroutit a dítěti můžete bradavku vytáhnout. Takže se pohodlně usaďte, nachystejte si spoustu polštářů, kterými podložíte sebe i dítě. Přitiskněte si dítě bříškem těsně k sobě, vyvolejte hledací reflex drážděním spodního rtíku bradavkou a až dítě otevře skutečně dokořán pusinku, tak mu honem přistrčte dovnitř bradavku a co největší část dvorce, hlavně jeho spodní části. Velice důležité je, abyste se při podávání prsu nedotýkala bradavky ani dvorce, ale prso podávala celé, jinak znesnadňujete dítěti uchopení bradavky. Pokud má dítě problém bradavku uchopit, tak ji musíte před kojením trochu vytvarovat - stačí, když trošku mléka odsajete a natáhnete odsávačkou bradavku, aby se dítěti lépe uchopila. Podívejte se tady na správné podávání prsu dítěti: http://www.kojeni.cz/texty.php?id=17 Píšete, že vaše děťátko hltá a pije krátce. Zkuste polohy, které působí proti gravitaci, mějte dítě výše - aby mělo hlavičku výše než nožky, trošku se zakloňte - podívejte tady na polohy: http://www.kojeni.cz/texty.php?id=18 . To by mělo zmírnit i to blinkání. Zacházejte s bříškem děťátka jemně, nezvedejte moc nožičky, noste dítě ve vzpřímenější poloze (ale pozor, ne v kolmé, aby nebyla přetěžována páteře dítěte), i matraci můžete zvednou v postýlce, aby dítě mělo hlavičku výše. A to odříhávání v průběhu kojení děláte výborně, mělo by to také pomoci. Hlavně nekojte vleže, to pro děti, které blinkají je nejhorší poloha.
Správné sání potom poznáte tak, že vás kojení nebolí, nehýbe se dvorec před ústy dítěte, dítě nesrká, ale naopak se mu hýbou uši a spánky, je vidět a slyšet, jak často polyká. Nejdříve dítě stimuluje spouštěcí reflex, saje rychle, jak se mléko spustí, tak začne sát pomaleji a po každém sacím pohybu polyká. Zkoušejte kojit co nejdéle z jednoho prsu, ke konci můžete celé prso stisknout (vprostřed prsu, ne někde u dvorce či bradavky), jako byste chtěla dítěti ještě mlíčko nastříkat do pusinky. Stisknete, pak zase za půl minutky povolíte a až pokud ani tohle nepomůže a dítě bude vypadat stále hladově, tak dejte k druhému prsu. Ale opravdu tak těsně po porodu je normální, že chce dítě pít často - má malý žaludek a režim se teprve tvoří - bude to trvat až do konce šestinedělí. Takže nechte to na něm, kojte tak často, jak si řekne, mléka se vám poté vytvoří dost. Dokrm nedávejte, vždyť přeci ani nevíte, jak dítě přibírá, tak není důvod dávat dokrm. Ten vám bude naopak laktaci snižovat!
Moc držím palce, zkuste vytrvat a opravdu dodržovat správnou techniku kojení - dítě co nejblíže, co nejvíce dvorce v ústech, co nejdéle u jednoho prsu a pak až přehodit - jistě to bude za chvíli mnohem lepší. V tomhle vedru i my, dospělí pijeme často, takže i děti to tak mají. Dejte vědět, jaká byla vaše porodní hmotnost a jak dítě přibírá - to je hlavní ukazatel prospívání dítěte. Dále je to množství počůraných plenek (min. 6) a pokakaných (min. 2) za den.
Kdyby bylo potřeba, tak mohu přijít na osobní konzultaci (pokud jste z okolí Frýdku) a techniku kojení vám ukázat. Ale to, zda je technika správná nám napoví to, jak dítě přibírá na váze. Tak dejte vědět.

Autor
-
ID otázky: 28844

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit