on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Poslední dobou vyžaduje dítě kojení každou hodinu a přibralo za měsíc jen 400g

dotaz: Ahoj Jiřinko, mám na tebe opět prosbu o pomoc :-)
Šimon v poslední době vyžaduje pít co hodinu, doktorka říkala ať kojím co dvě hodiny, ale to by malý asi nepřežil. Tchýně mi pořád tvrdí že mám určitě slabé mlíko (vím že toto neexistuje), ale jí to nevysvětlím a že mám zajít k doktorovi... Už jsem jí řekla ať o tom přede mnou nemluví nebo že to mlíko z ní ztratím úplně :) Nicméně mi taky nepřipadá normální že malý chce pořád tak často pít. Navíc je v poslední době celkem mrzutý a začaly ho trápit prdíky které jsme doteď neznali. Tak nevím jestli třeba fakt nemá pořád hlad, nebo že by se mu tlačily zoubky? Doposud přibíral krásně, ale poslední měsíc nic-moc.
Porodní váha 10.5. 2930 gr., 25.5. 3400gr., 8.6. 4000 gr., 12.7. 5000 gr., a 8.8. 5400 gr. Tak nevím, v těch percentilových grafech se moc nevyznám.

odpověď: Majko, přibírání Šimonka je zcela v normě, i podle percentilových grafů, kde jsem údaje zadala. Hlavně buď v klidu. To, že dítě nyní přibralo méně, než dříve nemusí znamenat vůbec nic, kojené děti přibírají ve skocích a vypadá to, i podle toho, co píšeš, že právě procházíte laktační krizí - růstovým spurtem dítěte. Před růstovým spurtem dítě méně přibírá, o to více přibere nebo vyroste poté. Nepíšeš, jak Šimonek roste - je možné, že taky vyrostl, nemusí jen přibírat.
To, že chce nyní častěji kojit je také důsledkem růstového spurtu - dopřej mu to, moc dobře ví, proč to dělá. Odsáváním těsně po kojení produkci mléka ještě rychleji zvýšíš. Střídej během kojení často prsa, ať je stimulace produkce co největší.
Samozřejmě, že v tomto věku se už mohou tlačit i zoubky, podívej se do pusinky, zda nejsou prosáklé, červené, nateklé, tvrdé dásničky.
A co se týče těch prdíků, to také může souviset s růstovým spurtem ve 3 měsících - v tomto období se mění složení mléka, aby se přizpůsobilo novým potřebám dítěte a trávící trakt dítěte se tomu musí přizpůsobit.
Takže Majko - hlavně klid, nenech se vynervovat a v klidu si koj své dítě tak, jak bude vyžadovat. Ale pozor na to, aby tě nepoužíval jako dudlíka - musí být vidět, že při kojení polyká, že opravdu účinně saje.
Chlapeček prostě přibírá dobře, takže buď v klidu, živíš ho dobře. Věř si, to je nedůležitější, udělej si pohodu a žádné stresy!

Autor
-
ID otázky: 28840

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit