on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Mám málo mléka - kojím dítě 6x denně - stačí to?

dotaz: Ahojky, poradí mi někdo, co dělat, když mám zřejmě málo mléka? Mám 9 týdenního synka, kterého ZATÍM plně kojím, občas teda s pomocí příkrmů ze zásob odstříkaného vlastního mléka. V poslední době (asi týden) malému mléko ode mě nestačí, snad jen při prvním ranním kojení se napije dosyta a je spokojený. Podobný problém jsme měli kolem 6. týdne, tehdy ale stačilo upravit jídelníček /málo jsem předtím jedla/, pít plnotučné mléko, často kojit. Teď to ale nepomáhá! Kojím každé 2-3 hodiny přes den, v noci nechávám syna spát /to mi schválila i dětská doktorka/, takže kojím v průměru 6 x denně. Nemůže to souviset s těmi horky, co teď jsou? Nechci zatím Nutrilon, ale ani dítě plačící hlady. Syn má také v těchto obdobích "hladu" vždy malé váhové přírůstky, vlastně 9 týdnů po porodu nemá ani kilo navíc (a to měl slušnou porodní váhu 3,65 kg). Děkuju předem za každou radu.

odpověď: Lily, mám-li být upřímná, tak se vůbec nedivím, že se ti zdá, že máš málo mléka, je vlastně zázrak, že plně kojíš při tomto způsobu kojení! Myslím, že Andrea už napsala téměř vše. Kojit 6x denně dítě v tomto věku je prostě málo, jistě by přibíral lépe, kdyby byl častěji kojen. Nekojit celou noc je naopak v tomto věku nevhodné a pokud se prsa ani neodstříkají, tak po 6 h přestávce se začnou tvořit inhibiční bílkoviny, které začnou postupně zastavovat laktaci - prostě mléka se tvoří čím dál méně. To, čím jste procházeli v 6 týdnech byla laktační krize, růstový spurt dítěte a jen musím napsat, že opravdu nechápu, jak ti mohlo pomoci plnotučné mléko či více jídla - ani jedno z tohoto totiž nemá na laktaci žádný vliv, takže se ani nedivím, že ti to nyní nepomáhá.
Jediná rada pro tebe, pokud chceš kojit je: kojit častěji, alespoň co 2 h (a obzvlášť v těchto vedrech!), prostřídat obě prsa (kojit nejdříve z jednoho a pak nabídnout druhý, při dalším kojení začít tím druhým) a v noci nejlépe 1-2x kojit (protože noční kojení má skutečně na tvorbu mléka největší vliv). Pokud nechceš dítě v noci budit, tak musíš co 4-5 h vstanout a mléko z obou prsou odstříkat, každé prso 10 minut. Pokud budeš často kojit přes den a v noci alespoň odstříkávat, můžeš si být jistá, že bude mléka více.

29. 6. 2006
reakce maminy: Jiřko, Andreo, děkuju za vaše rady. I když Jiřka se do mě docela pustila, jako bych byla nějaká krkavčí matka, která nechce dát dítěti napít... Znovu opakuju, že celou situaci jsem konzultovala s dětskou lékařkou, která můj postup schválila. Dokonce i tu noční pauzu, když se mi zdálo, že to by mohlo být příčinou problému. Ale o tom odstříkávání v noci mi neřekla, to vyzkouším. Malému dávám po 2 hodinách, pokud si řekne dřív, tak samozřejmě dřív, ale pokud zrovna spí, tak se mi příčí ho budit, abych dodržela 2hodinový interval - proto jsem napsala, že kojím po 2-3 hod. Myslím, že to dítě není hloupé a vzbudí se, kdyby mělo hlad nebo žízeň. A Jiřko, s tím jídlem jsem to myslela tak, že jsem začala pořádně jíst, protože pár týdnů po porodu jsem se nestíhala prakticky najíst vůbec a ze vzduchu se mléko opravdu neutvoří. A plnotučné mléko asi bylo vhodnější než polotučné odstředěné, které jsme kupovali dřív, ne? Neříkám, že zrovna jídlo a mlíko mi tehdy pomohly, spíš to bylo víc faktorů dohromady. Teď vyzkouším to noční odstříkávání a homeopatika, co radila Andrea. Jinak s přírůstkem jsme to teď trochu dohnali, malý měl za necelý týden 360 g navrch!

má reakce: Lily, máš pravdu, omlouvám se, trošku jsem ujela a zbytečně na tebe vyjela. Promiň. Samozřejmě, že není nutné prcka přes den budit, to si sám řekne. A ten přírůstek za týden je fakt super, kojené dítě přibývá ve skocích, není to pravidelně nějaký přírůstek, ale třeba stagnace a pak takový skok. A vy jste asi právě takových růstovým spurtem prošli. Bude fajn, když v noci alespoň 1x odstříkáš, tím se laktace bude udržovat. Stačí to dělat do 3 měsíců věku, pak už je laktace dobře zaběhlá. A ještě jednou se omlouvám, fakt jsem byla zbytečně agresivní, řekla bych, že skoro arogantní. :-(

30. 6. 2006
reakce maminy: Jiřko, to je v pořádku, cením si, že se umíš omluvit, to každému nejde... Tvé rady si beru k srdci. Včera jsem malému zkusila dávat po 1,5 hodinách, jen dvakrát, co byl venku, dostal po 2 hodinách. Na noc jsem si nařídila budíka na odstříkávání, bohužel špatně, takže jsem to zaspala :-(, ale dneska si to určitě pohlídám. Nechci to zakřiknout, ale mám dojem, jakoby prsa byla o něco plnější a malý po jídle spokojenější, zatím nevyžadoval nášup z lahvičky (minulý týden jsem mu občas musela dát z odstříkaného mlíka). Tak snad bude líp.

Autor
-
ID otázky: 28839

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit