on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Kojení týdenního miminka trvá někdy i 1,5 hodiny

dotaz: Ráda bych se zeptala, jak to je u kojení takhle malého miminka. Kojení nám zprvu dělalo problémy a praly jsme se spolu, ale sestřička v porodnici nám moc pomohla kloboučkem - malá teď pije moc krásně. Teda řekla bych že až moc :-)... Ona pije z každého prsu cca 20 minut, pak si odříhne a je schopná pokračovat... Každé kojení nám trvá v podstatě min hodinu přes noc i hodinu a půl. Pak je pravda, že malá spí 3-4 hodiny i přes den... Zatím si z toho nedělám hlavu, vyspím se přes noc i den jak potřebuji, jen se radši pro jistotu informuji už předem. (Jinak včera nás pustili domů, porodní váha byla 3650g a propouštěcí byla 3420g, při posledním kontrolním kojení vypila 40ml, ale je pravda, že to ještě pila "jen" těch 20min z každého a pak se nedopíjela...)
Předem děkuju za odpověď!

odpověď: Lendulinkcho, buď hlavně v klidu a nestresuj. Především se pokus zbavit co nejdříve těch kloboučků, ty by mohly být pozdějším zdrojem problémů. Pokud máš plošší bradavky, tak před kojením trošku odstříkej dvorec a rozmasíruj ho, aby byl měkčí a potom prso nabízej. Jinak takhle malé děťátko má velmi maličký žaludek a prostě potřebuje kojit často a po malých dávkách. Takže i kojení co hodinku je v tomto období v klidu. Vše by se mělo upravit během šestinedělí. Kojení do délky 45 minut je OK, delší kojení je spíše už dudlání prsu - koukni se, jak často prcek polyká a když už nepolyká, tak ho můžeš od prsu odpojit. Tak se drž a ať ti děťátko krásně prospívá.

info od maminy: Jiřinko, kloboučky zkouším tedy vypustit, někdy už se nám dokonce povede celé kojení bez. Jen se mi zase zdá, že toho nez kloboučku vypije míň. Ale je také možné, že se mi pořádně "rozběhlo" mlíko a víc jí zasytí, přeci jen je celkem brzo. Dneska jsme byli na vážení a od soboty přibrala 8dkg - nevím, jestli je to málo nebo moc.... ?
Každopádně už se jí celkem upravuje ta doba kojení, z každého tahá cca 15-20 minut a pak 2,5-3 hodiny spí. Ale při kojení je to tak na hodinu a půl kdy je vzhůru, protože ještě přebalujeme atd. a poslední dobou mi celkem začala ublinkávat. Jenže když ji dám od prsu, tak ho hledá a pořád saje...

rada: Lendulinkcho, 80 g za 4 dny je celkem OK, docela slušný rozjezd. Jestli je to málo nebo moc....spíše je to na spodní hranici normy, ale to nic neznamená, později může dítě přibrat i více. Nemusíš se trápit, prostě to je v normě. A takhle těsně po porodu to ani nejde hodnotit, na to je ještě brzy.
Opravdu ty kloboučky zahoď, čím dříve, tím lépe. Ony narušují informační tok mezi matkou a dítětem, mozek matky nedostává ty správné informace o tom, jaké dítě potřebuje složení a množství mléka. Prsa se správně nevyprazdňují, mléka může být moc nebo naopak málo, taky je větší náchylnost k infekcím v prsu - k zánětům, ragádám, ale taky k retencím. Prostě kloboučky jsou náhrady prsních bradavek a používat se mají pouze v případě vpáčených bradavek. V ostatních případech jejich užití není žádoucí ani nutné.
Co se týče toho blinkání. Zkus kojit děťátko ve zvýšené poloze, tak, aby mělo hlavičku při kojení výše než nožky. Opatrně odříhávej, nedělej s dítětem prudké pohyby, odříhávej i několikrát v průběhu jednoho kojení. Při jednom kojení příliš nestřídej prsa, koj z jednoho, druhé ještě nabídni, ale příliš nestřídej, to nedělá dětem, které blinkají moc dobře. Také příliš nemanipuluj s bříškem dítěte, nemačkej ho, pozor na polohu klubíčka - ta není příliš vhodná v tomto případě, při přebalování nezvedej moc nožičky nahoru. Matraci v postýlce zvedněte v hlavové části (ne polštářem, ale celou matraci podložit, aby byla hlava výše než nohy). No, ale hlavně opatrně s prckem manipulovat. Takhle malé děti blinkají velmi často, nemusí to nic znamenat. Ale také to může být slabší forma refluxu, tzn., že dítě nemá ještě zcela vyvinutou jícnovou záklopku, která brání návratu potravy ze žaludku zpět do jícnu a do pusinky. Nic to není, má to hodně dětí, v různých formách a samo se to bude zlepšovat. Většinou se tento problém vytratí při přechodu na příkrmy po půl roce věku, kdy už dítě bude jíst pevnější stravu.

14. 8. 2006
info od maminy: Tak jsme dnes byli u paní doktorky a nepřibrala ani ň... A to pije pokaždé neskutečně dlouho... Jak je to možný?
Paní doktorka mi řekla, že ji mám prostě kojit po dvou hodinách max 20 minut s těmi přestávkami na odříhnutí. Tak jsem to teď zkusila a malá tu už půl hodiny pláče - podle mě hlady, protože při každém odříhnutí v podstatě hned všechno vyblindila... Jenže mi je i proti srsti ji po těch dvou hodinách budit, ona je i celkem nevzbuditelná a nefunguje žádný místečko (brada, pata, ucho...), tak nevím, jak jí ten interval hlídat... (jo a teď mě napadlo, bere se to od konce kojení nebo začátku?)
V pátek jdeme na převážení a já mám takový pocit, že jestli mi nic nenabere, tak už mi paní doktorka řekne, že mám dát UM, což se mi ale vůbec nechce... Ale na druhou stranu nechci malou trápit hlady...

rada: Lendulinkcho, chodíte na převážení docela často, to může být i zbytečně stresující faktor....no, ale přibírat by princezna určitě měla, to ano. Koukla jsem se, co jsem ti už vše psala a já už nemám co více poradit. Pokud dodržuješ všechna antirefluxní opatření a prcek stejně dost blinká, tak asi budeš muset začít používat před kojením přípravek NUTRITON (pozor, to není mléko Nutrilon!), aby jí něco v tom bříšku vůbec zůstalo - domluv se s lékařkou. Je možné, že nepřibírá, protože toho dost vyblinká. Také by bylo na místě aby se zkontaktovala s nějakou laktační poradkyní (tady je jejich seznam http://www.kojeni.cz/poradci.php) a ta vám pořádně zkontrolovala techniku kojení. Vzpomínám si, že se ti před pár dny udělala na bradavce prasklina, takže i to je známka ne zrovna správné techniky kojení. Tobě se třeba může zdát, že je vše OK, ale nemusíš si všimnout drobných niancí, toho, jestli je dítě přisáté správně, atd. A to se nejlépe opraví v době, kdy se kojení teprve rozbíhá. A maličká má teprve 14 dnů, takže není vůbec nic ztraceno, neboj se!
Koukal se taky někdo maličké do pusinky? Jestli třeba nemá krátkou podjazykovou uzdičku a může správně sát? Dokáže dost dopředu vypláznout jazýček?
Lendulinkcho, ještě co se týče toho režimu kojení. Tvá lékařka má pravdu, že spavé dítě, které navíc nepřibírá je nutné na kojení budit, to rozhodně. Podle mne by stačilo co 2,5-3h, ale to není až tak podstatné. Ta přestávka se počítá od začátku do začátku kojení. Take skutečná přestávka může být třeba jen hodinka od konce předchozího kojení. Proto říkám raději ty 2,5 h. Dítě nejlíp vzbudíš, když ho zvedneš, rozbalíš z peřinky, přebalíš ho, přejedeš mokrou žínkou po obličeji. Nepřibírající, spavé dítě se skutečně MUSÍ budit, protože už během pár dnů by mohlo zeslábnout natolik, že by spalo proto, že by nemělo ani sílu na bdění, takže pozor! Už jsem zažila několik miminek, které spaly proto, že byly tak slabé, že už ani neměly sílu sát. Takže princezna musí zesílit, vypadá to, že už začíná být na pořádné tahání z prsu trošku slabá. I kdyby ti lékařka nařídila dokrm, tak si nedělej hlavu, možná by to princezně i nyní pomohlo. Takže může udělat toto. Začni po každém kojení odstříkávat prsa a to odstříkané mlíčko schovej do lednice. Odstříkáváním zvýšíš tvorbu mléka, která není zcela správně stimulována, když dítě slabě saje. Na zvyšování tvorby je ideální, když se během kojení často prostřídají prsa, ale to u dětí, které blinkají, není zcela vhodné. To odstříkané mlíčko potom princezně po dalším kojení podej stříkačkou, tím ji vlastně už začneš trošku dokrmovat - ale svým vlastním MM, takže to nijak neohrozí tvorbu a princezně to pomůže, aby přibrala a zesílila!
Takže vůbec nebuď smutná, jste na začátku dlouhé kojící cesty a jediné, co musíš dělat je - BOJOVAT a nevzdávat se! Ty to zvládneš a holčička taky! Držím palce!

doplnění maminy: Jiřinko, jazyk má malá jako lopatu, nedávno jsem se zrovna divila, že si s ním dosáhne pod bradu :-)
Jinak děkuju za ten odkaz, našla jsem si tam poradkyni na naší Prahu a napsala jí mail, snad se nějak dohodneme...
Děkuju ti za radu, v pátek půjdeme na převážení, tak ti napíšu, jak jsme na tom...
(ohledně vážení - naše pediatrička měla minulý týden dovolenou, proto jsme musely k jejímu záskoku a dnes jsme se byly ukázat u naší... proto tak často, teď snad v pátek naposledy, doufám, že Vika něco nabere...)
Zatím ti tedy děkuju a měj se pěkně!

info od maminy: Tak ti dávám zprávu po pár hodinách nového režimu - prďolka má prostě hlad, já si nemůžu pomoct... Podle mě jí těch 20 min nestačí... Po 5-ti minutách jí dělám pauzy, to si vždycky odříhne (někdy i ublinke, ale je to míň, než bylo předtím, takže aspoň nějaký úspěch...), pžilžím jí a zase saje jako divá... A jak jí skončí těch 20 min (samozřejmě počítám čistý čas, bez přestávek), tak pláče a pláče... Teď zase plakala hodinu, než se tím chuděra uspala... Je mi jí líto... Fakt jí nemám nechat dýl???

rada: Lendulinkcho, četla jsi včera ten můj druhý příspěvek o režimu kojení? Zkus si to znova přečíst. Ale zapomněla jsem do něj napsat, že samozřejmě dítěti nediktovat čas, který má u prsu strávit - to v žádném případě! Přečti si znova můj příspěvek a doplň si ho jen o to, že slečnu nechej u prsu tak dlouho, jak bude potřebovat, samozřejmě, dokud účinně saje, tzn. často polyká. Nenechat ji dudlat prso.

dotaz: Jiřinko, tak jsme včera doběhla koupit ten nutriton a vypadá to, že se to zlepšilo. Malá už jen tak ublinke, jako aby se neřeklo :-), ale rozhodněuž neblidní tolik. Ale pro jistotu bych se zeptala, kolik toho do ní během jednoho kojení mám dostat? Jinak dneska dospává ten včerejšek, pomalu ani na jídlo ji nemůžeme probrat, jí s bídou 15 minut, ale necháví si to v sobě :-)

odpověď: Lendulinkcho, dávkování je na tom Nutritonu, ale můžeš ho dát i méně. Dej ho tolik, aby prcek neblinkal, čím méně tím lépe - to vyzkoušíš. Když by blinkala, tak trošku přidáš. Ale ta plná dávka je nutná, když dítě blinká opravdu hodně a obloukem, u vás nebude nutná.

Autor
-
ID otázky: 28838

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit