on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Kojení a dokrm z lahve odstříkaným MM u 7 týdenního dítěte

21. 9. 2006
info od maminy: po dlouhé době se zase ozývám. S kojením bojujeme stále, už nedokrmuji hadičkou, ale z lahve. Byla jsem totiž už tak na nervy, protože malý se zakuckával, až fialověl, a já jsem před každým jídlem stresovala. Byla jsem tak na nervy, že bych i obětovala kojení, jen kdyby pil hezky. Teď má asi sedm týdnů. Naše kojení probíhá tak, že ho napřed nakojím (pořád přes klobouček), a potom mu dám z lahve asi 50 - 60 ml - svého odstříkaného mléka. Někdy to ani nevypije, ale někdy to vypadá, že by si ještě dal. Pořád u kojení usíná, a když jsem ho zkoušela přiložit k druhému prsu které je nalité a teklo by mu to samo, nemusel by se snažit, usne stejně. Byli jsme na šestitýdenní kontrole, a váží 4770 g. Za 3 týdny přibral 1170g. Zdálo se mi, že ho přecpávám, tak jsem ho zkoušela dva dny jen kojit, a už mu nic nedávat dál, ale byl nevrlý, plakal, vztekal se, a nechtěl dlouho v kuse spinkat. Tak jsem se vrátila zase po kojení k lahvi, a je klid.
Už jsem smířená s tím, že jak mi mlíčka ubyde, tak budu jen kojit co to půjde a z lahve mu dávat HA Nutrilon. Už tak mám proti mojí holčičce - 4 roky náskok, tu jsem nekojila vůbec.
Sice nic jiného teď nedělám než že pořád odstříkávám, abych měla na ten dokrm, ale dokud je co, tak to ještě vydržím.

rada: Jitko, nemohla by sis taky půjčit váhu a jeden den pouze kojit a dítě před a po kojení vážit? Protože ten přírůstek za 3 týdny je skutečně obrovský a mně se nezdá, že ten dokrm je nutný, rozhodně ne v takové míře. Víš, ono je to těžké, ale je docela možné, že se prcek naučil být přecpaný a že to prostě vyžaduje, ale opravdu je možné, že mu stačí jen to, co získá z prsu. To vážení by opravdu stálo za pokus, zkus o tom popřemýšlet. Jinak to, že dokrmuješ svým odstříkaným MM je skvělé, jsi strašně šikovná! Nemusíš se bát, nyní už se ti laktace rozhodně nesníží, protože po šestinedělí je to už jen otázka nabídky a poptávky a pokud ty stále poptáváš, respektive odstříkáváš a kojíš, tak se ti bude stále dělat dostatek mléka. Není žádný důvod, abys pomýšlela na to, že mlíčko nebude. Odstříkáváním a kojením můžeš udržovat laktaci v podstatě neomezeně dlouho. Co se týče dokrmu z lahve - sama víš, že to není optimální, ale pokud ses tak rozhodla a dítěti to nekazí techniku a neupřednostňuje lahev před prsem, tak by to vadit nemuselo. Jak jsem již psala, tak ve vašem případě by byl optimální suplementor, zrovna před pár dny ho tady jedna maminka (Zendýska) se slevou nabízela. Zkus ji napsat, popovídat si s ní, jak to funguje a jak se jim podařilo kojení (i díky němu) zachránit. Já mám totiž skutečně z těch lahví strach, mám v praxi moc negativních zkušeností (zrovna dnes jsem byla 3 h u maminky, jejíž dítě neumí sát z prsu, protože je zmateno lahví) - a je to ukrutná práce dítě zase přeučit. Zkoušela jsi třeba kelímek od Medely na ten dokrm? Ale jak jsem již výše psala, stále si myslím, že ten dokrm u vás není až tak na místě, dítě přibírá opravdu hooodně.
To usínání u kojení se řeší častým střídáním prsů při kojení, kojení v polohách, kdy má dítě hlavičku o dost výše než nožky....no, ale já ti to už, myslím, psala, tak se nechci opakovat.
Držím palce a mou podporu budeš mít, ať se rozhodneš jakkoliv situaci řešit. I kdyby ses někdy v budoucnu rozhodla, že budeš jen odstříkávat a vše dítěti dávat z lahve, tak je to taky skvělá varianta...

24. 9. 2006
dotaz: jen píšu, že jsem si dneska půjčila váhu, tak od zítra začnu malého vážit. Dneska jsem ho jenom kojila, a žádnou lahev jsem mu už nedávala, a vypadalo to, že je spokojený. Dokonce si navečer i ublinknul, že by byl přejezený? Nikdy předtím to nedělal. Až předevčírem, dvě hodiny po kojení a lahvi (to jsem mu z lahve dala ten den dokrm poprvé, jinak jsem ho jen kojila), a včera, to se poblinkal hodně, v 17.00, a dokrm z lahve měl při kojení v 11 dopoledne. Jinak byl jen kojen.
Ještě jsem se chtěla zeptat, kolik by se asi měl tak vypít, když má teda 7 týdnů, v šesti měl 56 cm a 4 770 g. Docela se bojím, aby když ho budu jen kojit netrpěl hlady a nehubnul mi.
Ještě, když jsem teď dva dny už skoro jen kojila, tak už jsem neodstříkávala po kojení, mám dál odstříkávat, jak jsem byla zvyklá, kdyby přeci jen byla ta lahev ještě potřeba? Nebudu mít toho mlíčka míň když nebudu ještě odstříkávat?

odpověď: Jitko, jsi skvělá, super, mám z tebe moc radost, že tak bojuješ! Chlapeček s touto hmotností by měl vypít zhruba 750-800 ml mléka denně. Takže zkus tak 1-2 dny jen kojit a před a po každém kojení (i nočním) vážit. Podle výsledku se domluvíme, co dál, jo? Neboj, vidím to pozitivně. Kdyby něco chybělo, tak se nějaký dokrm dá a ten se potom třeba postupně sníží. Odstříkávat po kojení můžeš, jestli chceš, ale není to nutné. To se pak domluvíme až po výsledku vážení, jo? Pokud bude třeba, tak zapracujeme na zvýšení laktace, aby se případný dokrm úplně zrušil. Ale fakt to vidím velice nadějně! Během těchto 2 dnů, kdy budeš jen kojit, tak koj vždy z obou prsou - nejdříve co nejdéle z jednoho a pak ještě nabídnout i druhé, koj tak často, jak jen to bude možné, prsa při kojení několikrát střídej - prostě zároveň zapracuješ i na zvýšení laktace a to by bylo, aby jste plně nekojili! Tak se drž a jsem zvědavá, s čím přijdeš!

26. 9. 2006
info od maminy: tak teda jen kojíme, dokonce se mi podaří občas malého přicucnout k levému prsu i bez kloboučku. Ale nevím nevím, sice je hodný, ale mě připadá, že pije čím dál kratší dobu, dřív pil i půl hodiny, teď s bídou deset minut. V pátek se půjdeme pro jistotu do poradny převážit, a za týden potom zase, jestli mu to fakt prospívá. Dám vědět.
Ještě bych Ti chtěla poděkovat za to, co tady děláš, protože na 100% vím, že kdybych neměla tvé rady a podporu, už bych to kojení dávno vzdala. Moc díky.

Odpověď: Jitko, jsi skvělá máma, neboj se, prcka živíš dobře. Je normální, že se doba kojení zkracuje, dvouměsíční a starší děti jsou už kojícími profesionály a stačí jim kratší doba. Jak jsem již minule psala, určitě bude vhodné přidat 1 noční a 1 denní kojení, aby byl chlapeček kojen 7-8x denně. A to nejdůležitější nakonec. Užívej si kojení, buď v pohodě, vychutnávej to, že můžeš pouze a jenom kojit, že nemusíš dávat žádné dokrmy, že máš více času na své dítě. Klid a pohoda, to je pro vás oba nyní nejdůležitější. Věř si, vy to spolu dokážete! Dej vědět, jak se vám daří, moc mne to bude zajímat!

2. 10. 2006
info od maminy: V pátek jsme byli vážit, a malý měl 5350 g, uvidíme tedy tento týden v pátek. Co mě ale trápí je jeho rychlost, s jakou se napije. Daří se mi kojit bez kloboučků, i když pravé prso docela bolí, a někde jsem vyčetla, že bez kloboučků se mimčo napije rychleji, ale my pijeme v průměru tak 7 minut. Někdy i míň.Mě to připadá docela málo. Ale i když neusne, tak po odříhnutí mu znovu prs nabídnu, a jen olíže bradavku, a už se nepřisaje. Prostě nechce. Kojím asi co dvě až dvě a půl hodiny. V noci se začal sám budit, kolem půlnoci, ve tři a v šest. Vydržím ještě do toho pátku, ale mám docela obavy.

rada: Jitko, člověče, ty si pořád nevěříš. Kolik tedy Honzík přibral? Dle mých záznamů by to mělo být 580 g za 2 týdny? Pokud je to skutečně tak, tak už prosímtě zahoď své obavy, živíš své dítě skvěle! Klidně běž ještě v pátek na převážení, ale já nevidím žádný problém k řešení. Prcek krásně přibývá, je spokojený a to, že pije rychle bys měla vidět jako pozitivum. U dětí okolo 2 měsíců je to normální,už jsou to profíci.
Takže si věř a zkus si kojení užívat, zkus tomu už konečně uvěřit, že prostě krásně kojíte a prckovi to stačí!

6. 10. 2006

info od maminy: tak jsme se dneska byli zvážit, a máme 5600 g. Takže to kojení Honzíkovi asi stačí, fakt je, že je hodný, spí, směje se, hlady teda netrpí. I já jsem se už zklidnila a ty pětiminutovky kojení jsem si začala pořádně užívat. Po přečtení článku na stránkách kojení.net o používání kloboučků jsem se hodně posnažila, a kojím už obě prsa bez nich. Ještě jednou moc děkuji za tvé rady a pomoc. Díky...

má reakce: Jitko, jsi naprosto skvělá, gratuluji k plnému a úspěšnému kojení! Doufám, že už nyní skutečně nemáš o sobě žádné pochybnosti, přírůstek 250 g za týden je naprosto skvělý! Užívej si pohodu se svým dítětem a prostě jenom koj...když přijdou někdy krize, tak jen naslouchej svému dítěti, koj dle jeho požadavků a potřeb a na dokrm zapomeň. Ty jsi schopná své dítě uživit jen plným kojením. Gratuluji a myslím, že máš právo tohle i oslavit!

Autor
-
ID otázky: 28815

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit