on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Plné kojení delší než 6 měsíců kvůli tukové zátce?

Dotaz: Otázku plného kojení jen 6 měsíců jsem si už vyřešila individuálně-občas příkrm nabídnu a tím to končí. Právě zde se řídím oním mateřským instinktem...Našla jsem v jedné diskuzi odkaz na tzv.TUKOVOU ZÁTKU dítěte-corpus adiposum buccae-(viz-vyhledavač Seznamu: tuková zátka-3.rubrika: MLÉKO B a v ní 6.odstavec, kde je citované zmiňováno-odstavec je zde oddělen jedním volným řádkem.Tím je zde právě zdůvodňováno plné kojení delší než 6 měsíců. Souhlasíš s tím? Je to ale jistě otázka subjektivní volby každé z nás...

Odpověď: Plné kojení nad 6 měsíců - v našich zeměpisných šířkách většině dětí plně postačuje MM do 6 měsíců věku. Potom jsou děti již zralé na zavádění pevné stravy. Mají dostatečně vyvinuto trávící ústrojí, v tomto věku také procházejí senzitivní periodou - obdobím, kdy jsou přirozeně připraveny na změnu, mají touhu a chuť něco nového ochutnat. Také už mateřské mléko nemusí zcela pokrývat potřeby - výživové - vitamíny, tuky, minerály. Konkrétně vhodná délka plného kojení je jednou z nejdiskutovanějších věcí ve výživovém poradenství malých dětí. Názor WHO (Světové zdravotnické organizace) - samozřejmě podpořený výzkumnou činností, sledováním vývoje atd. - je v současné době takový, že se doporučuje plné kojení do 6 měsíců, poté postupné zavádění příkrmů a v kojení pokračovat do 2 a více let. A já musím tento názor ctít. Nemám v ruce žádné podklady, důkazy, výzkumy, na základě kterých bych mohla tvrdit, že plné kojení delší 6 měsíců je vhodné. Vyjimku tvoří jen děti, které mohou být potencionálně alergici (alergie se vyskytuje u matky,otce či sourozenců), u těch se naopak doporučuje plné kojení prodloužit na 7-8 měsíců.
Samozřejmě existují vyjimky, kdy dítě nechce ani za nic příkrmy, chce prostě jen kojit. Možná se prošvihla doba, kdy bylo na změnu připraveno, možná naopak připraveno ještě není. Je potřeba to řešit individuálně. Každopádně plně kojit 11 měsíční dítě není něco, co bych mohla z pozice laktačního poradce doporučit. Ale je to tvé rozhodnutí, jistě jsi to dobře zvážila. Obzvlášt, když už s tím máš zkušenosti od předchozích dětí. Každopádně zkoušej příkrmy nabízet, abys neprošvihla tu pravou chvíli, kdy bude dcerka připravena na změnu.
K té tukové zátce se nemohu vyjádřit, ne, že bych tomu nevěřila, ale já potřebuji větší důkazy a výzkumy, než něco přijmu jako fakt. Takže se nemohu na toto odvolávat a na základě tohoto poznatku doporučovat plné kojení do 9 měsíců, tak, jak píšou v článku.

Autor
-
Jak dlouho kojit
03. 10. 2006 23:20:06
ID otázky: 28780

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit