on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Je nějaká hranice pro to, jak dlouho kojit?

dotazy: Kojím ráda, ale reakce okolí jsou při kojení dítěte nad půl roku spíše nepřátelské. Zejména starší generace-naše matky byly zmanipulovány, že kojily velmi málo.Studuji o kojení co se jen kde objeví, ale mám upřimnou radost, že se v této rubrice objevila skutečná odbornice jako ty. Kojit 3 děti, a doufám na podzim i čtyři, považuji za něco nádherného. Myslím, že kojit umím a již mnoha maminkám jsem pomohla a naučila je správné technice. Myslím, že je třeba využít onoho daru přírody, že kojení by mělo být příjemnou až vzrušivou záležitostí.
Ráda bych tě poprosila o vyjádření k této otázce:
Existuje dle tvého soudu nějaká nejzaší hranice kojení, ned kterou by se už nemělo dále pokračovat. Mnohokrát jsem uvažovala o naší nejstarší dcerušce, že už dávno překročila onu hranici vědomí, kdy si dítě pamatuje ranné zážitky z dětství. Bude si už vždy pamatovat na intimní pocity u mého prsu. Myslíš že by jí to mohlo v budoucnu nějak škodit? Neumím si třeba dnes večer představit že bych ji odmítla.

Odpověď: Musím ti opětovat to, že jsi potěšena, že jsi mne objevila. Já jsem zase potěšena, že jsem narazila na tebe. Musím se přiznat, že jsem se zatím nesetkala s maminkou, která by kojila více než 2 děti najednou, natož 4. Ale musí to být opravdu nádhera. A jde to taky z každého tvého slova poznat - jak moc tě mateřství a kojení naplňují. To je skvělé, opravdu. A doufám, že jednou budeš taky laktační poradkyní, protože by byla opravdu škoda nezúročit takové zkušenosti s kojením, jaké máš ty! Máš pravdu, že kojení je dar přírody a je zcela přirozené. Bohužel dnešní doba nějaké přirozenosti příliš nepřeje. Kojení je v dnešní době hodně módní záležitost a taky čím dál více propagovaná. Na jednu stranu je to dobře, na druhou stranu je to velký tlak na maminky. Obzvlášť, když se kojení nedaří, tak můžou mít maminky pocit, že selhaly - když je to přeci tak přirozené! Jenže dnešní doba prostě není přirozená. Kdysi se děti prostě kojily, jinak to nešlo a nikdo se nad tím nepozastavoval, nyní jsme obklopeni tolika umělými výrobky, umělou výživou, každý říká něco jiného. Jeden doktor takový názor, druhý takový názor, do toho různé stránky na internetu, rodina, kamarádky - ty ještě kojíš? ty už nekojíš? jak kojíš? proč dáváš tohle? proč ne tohle? Je to fakt těžké období. A třeba v našem městě se maminky neměly s problémy s kojením na koho obrátit. Pracuji na tom, aby se o mne dozvěděly, ale fakt je to běh na dlouhou trať, hodně lékařů mi háže klacky pod nohy.

No, ale už k tvému dotazu:
Hranice kojení - neexistuje žádná hranice, která by určovala, kdy se má s kojením přestat. Měla by to být pouze záležitost rozhodnutí dítěte nebo matky. Bohužel tomu tak není, tlak rodiny a společnosti mnohdy donutí ženu přestat s kojením, aniž by vlastně sama chtěla. Poslední studie na téma, zda dlouhodobé kojení může nějak dítě psychicky poškodit, zda nemůže nějak ovlivnit jeho budoucí vztah k sexu, k rodině. A výsledky jsou zatím takové, že ne - naopak - utužuje vztah s matkou, děti jsou psychicky vyrovnané, klidnější a v budoucnu jsou z nich dobří rodiče. Takže se neboj, na tvé holčičce se dlouhodobé kojení nemůže nijak negativně podepsat. Ty už nyní z ní vychováváš budoucí skvělou mámu, která bude jistě také dlouho a ráda kojit. Pokud se vám kojení líbí, tak klidně koj.
Samozřejmě, že musím také zmínit to, že kojení takto velkých dětí, respektive dětí starších 2 let (někdy i menších) bývá špatně přijímáno veřejností. A musím říci, že ani mne není příjemné, když vidím tříleté dítě, které se sápe mámě pod tričko (jinak ale ráda na kojící ženy koukám, to už je opravdu profesionální deformace, jak pořád koukám někomu na prsa. :-)). Můj názor tedy je,že kojení starších dětí už by měla být intimní, soukromá záležitost, která by měla probíhat nejlépe doma případně někde v ústraní. Je zbytečné pobuřovat veřejnost, některým lidem to může být nepříjemné.Velkým dětem se dá už leccos vysvětlit, jde se nimi domluvit - kojení v tomto věku je už prostě především citová záležitost, nádherná chvilka maminky a jejího dítěte. A tato chvilka opravdu nemusí probíhat formou exhibicionismu.

Autor
-
Jak dlouho kojit
03. 10. 2006 23:19:13
ID otázky: 28779

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit