on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Hrozí mému dítěti v létě dehydratace?

dotaz: vzhledem k tomu, že vedra nepolevují, v bytě stále 30°C i přes větrání, mokré cíchy rozvěšené, kde se dá, a vzhledem k tomu, že už jsem dnes málem omdlela, zvracela jsem a celkově mi je šoufl tak, že manžel mi celé odpoledne malou přikládal, protože jsem nebyla schopná ani vstát a přebalit (teď už mi je dobře, funguju normálně), se ptám a prosím o radu:
Mléko mám, mám ho, zdá se, dost, i když jsem se nepokoušela odstříkávat. Zkoušela jsem spící princeznu krmit i ze lžičky, jenže to prskala okolo sebe. Prostě se zdá, že má dos i když pije v rozmezí od 10 do 25 minut, déle nevydrží. Jenže co když ne? Počet počůraných plenek je sporný, málokdy to podle váhy poznám. Jak poznám, jestli malá strádá, když nepláče? Naopak se tváří otráveně, že ji budím na kojení. Ten týden, co jsme doma z porodnice, jsem ji nevážila - jen jsme s manželem zkonstatovali, že se nám zdá, že jí rostou tvářičky a faldíčky na nožičkách. To je ale slabá útěcha...
Mám panikařit a vyslat manžela pro Nutrilon nebo pro Glukopur a hledat na netu recept na rýžový odvar či kupovat fenyklový čaj? Jak poznat, kdy je potřeba dodat i jiné tekutiny než MM?

odpověď: Lvice, není důvod k panice, hlavně klid! Má snad malá suché rtíky či propadlou fontanelu? Je počet pomočených plenek menší než 6? Kaká méně než 2x denně? Pokud bys na něco z tohoto odpověděla ano, tak by se dalo uvažovat o nedostatku mléka či o dehydrataci.
Určitě půjdete za pár dnů či týdnů na převážení, takže se dozvíš, jestli princezna přibírá. Kojíš ji často (vzpomínám si, že jsi říkala, že ji na kojení budíš co 3 h), kojení 10-25 minut může být dostačující, pokud je technika kojení správná. Koj z jednoho prsu a poté vždy nabídni i druhý. Netrap se a rozhodně není nutný dokrm Nutrilonem či čímkoliv jiným. Jenom koj a nic jiného nedělej. Vždyť máš na to takhle těsně po porodu nárok. Pokud se bojíš dehydratace či nějakého strádání (což si myslím, že nehrozí), tak ji prso nabídni co 2 h, v těchto vedrech tím nic nezkazíš. Hlavně žádný stres a nervy, to negativně ovlivňuje produkci mlíčka.

reakce maminy: děkuju moc za odpověď a uklidnění. Teď jsem kojila od půl osmé do osmi. Malá si dala z obou prsů a i poté, co se pustila a usnula, při lehkém stisku dvorce mléko teklo pramínkem. Takže mléka dost mám.
Malá nemá ani vpadlou fontanelu, ani nepláče, nejeví žádné známky nespokojenosti, jen trpí na větříky, které vypouští co chvíli, mohutně a za velkého úsilí.
To jen já plaším, protože jsem zoufalá z toho, že ji nedokážu v panelákovém bytě pořádně ochránit před vedrem, a taky jsem zničená z nočního vstávání co hodinu a půl (v noci se narozdíl ode dne budí sama, ale nemá výdrž pít, takže za hodinku a půl má zase hlad).

25. 7. 2006
info od maminy: radostí hlásím, že jsem vydržela, dala na Vaši radu a nesáhla po čajíku ani převařené vodě - jen jsem ve vedrech kojila - v noci i každou hodinu a půl, když to Sofča chtěla. A dneska u paní doktorky jsme nestačili zírat na váhu - 10 dní od propuštění z porodnice beruška přibrala 610 gramů (porodní váha 2360g, při propuštění z porodnice 2350g, dnes 2960g). Paní doktorka je zastáncem výhradního kojení (vodu jen po lžičkách a jen v případě, že by miminko mělo suché rtíky a hrozil by nedostatek tekutin) a ujistila mě, že Sofátko rozhodně nestrádá - poznám to prý podle toho, že má v pusince dostatek slin (a to tedy má, už dělá "bublinky"). Častějším přikládáním k oběma prsům a pitím fenyklového čaje se mi prsa neskutečně nalila a toužebně očekávám každé další kojení, aby se mi ulevilo :-)

Jiřko, moc děkuju ještě jednou!! :-)

Autor
-
ID otázky: 28751

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit