on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Už od prvního dne kojení mám popraskané bradavky

dotaz: prosím o radu. Mému chlapečkovi jsou teprve 4 dny a již od prvního dne mám rozbolavělé bradavky. Začaly praskat prakticky okamžitě.
Samozřejmě dbám na správné přikládání, prsy větrám, natírám mateřským mlékem. Zkusila jsem i Bepanthen.
Chvilku už to vypadalo, že se vysušují a bude lépe.Dnes však jsou opět rozmokvané, popraskané, po přisátí malého krvácejí. Když dokojíme, je na nich vidět takový bílý mokvavý povlak.
Měla jsem to i při prvním dítěti a hojení tenkrát trvalo asi měsíc. Při té představě mě však jímá hrůza, bolest začíná být stále hůře snesitelná, do každého kojení se musím doslova nutit.
I po kojení mě pak prs bolí, ale ne bradavka, ale jako vevnitř. Bolí to ještě asi tak půl hodiny.
Nevíš nějaký recept, jak hojení urychlit nebo alespoň zmírnit bolest?

odpověď: Jani, sama jistě dobře víš, že popraskané bradavky jsou způsobené nesprávnou technikou kojení, někde může být jen drobn chybička. Nechceš zkusit domluvit návštěvu laktační poradkyně, která by se mrkla na vaší techniku? Nebo víš jistě, že je technika správná? První dítě jsi kojila bez problémů? Pokus se také kojit v jiné pozici, třeba ve fotbalové, prostě tak, aby ty nejhorší ranky byly v koutcích dítěte. Pokud to bude nutné, tak koj třeba jen z jednoho prsou, toho lepšího a z druhého jen odstříkávej. Přestávka může stačit i 24 h.
Jinak v tomto akutním stádiu jsou výborné chrániče bradavek od Medely, ty zase tolik nestojí a udělají velkou službu. Bepanthen můžeš používat, dobrá je taky mast Purelan od Medely. Na bolavé místo můžeš přikládat i pytlíky s heřmánkovým čajem (namočené předtím do vody). Jinak je na trhu novinka od firmy Chicco, hydrogelové polštářky, které stačí 24-48 h nosit v podprsence a bradavky jsou zahojené. Jen cena je vyšší, 10 ks stojí asi 600,- a ty bys potřebovala tak 4 ks. Některé lékárny je prodávají i na kusy, chce to zkusit se poptat. Ty by ti moc pomohly.
Pokud by se to nechtělo hojit, je nutné uvažovat i o kvasinkové infekci a na tu bys mohla vyzkoušet genciánovou violeť. Ale věřím, že se to brzy zlepší, ty prasklinky jsou potvory, ale dají se dobře vyléčit.

dotaz: Zkusím nejspíš všechno. Co jsou to ty chrániče, nejsou to kouboučky? Nebo se to používá jen na nošení v podprsence a na kojení ne?
Polohy jsem zkoušela 3 - vleže, vsedě a fotbalovou. Přisátý je opravdu dobře, ukazovala jsem to i sestřičce. Jen mu trochu déle trvá, než se chytí. Ale pokud se to potáhne, určitě nějakou poradkyni zkontaktuji.
O těch hydrogelových polštářcích jsem neslyšela, ale zní to lákavě, bylo by to rychlé. Hlavně ta prasklina na levém prsu je fakt hluboká...
Kvasinky mě také naadly, malému se i začíná dělat v pusince soor. No, uvidím, snad něco rychle zabere.
Ještě jednou děkuju.

odpověď: Jani, ty chrániče nejsou kloboučky, nosí se v podprsence mezi kojením, aby prso dobře větralo.
Pokud má prcek soor a ty prasklinky se nezlepší do 2 dnů, tak to bude velmi pravděpodobně kvasinka. Fakt hodně větrej, nejlépe choď s těmi chrániči, kvasinky mají rády vlhko a teplo - tzn. mokvající bradavky uzavřené v podprsence či schované pod vložkou do podprsenky jsou přímo živná půda pro ně.

dotaz: A co je to soor?

odpověď: Soor neboli moučnivka jsou takové šedivo-bílé tečky, povláčky plísně v pusince dítěte. Dětem to většinou moc nevadí, nebolí je to, ale může se to právě přenést na bradavky. Musí se léčit i dítě, aby si to stále matka a dítě nepředávaly dokola. Buď tou genciánovou violetí, kdy si matka natírá bradavky a dítě při kojení se vlastně taky léčí (violeť se na prsou nechává) nebo potom existují i jiné kapky či masti, ale to už musí předepsat pro dítě i matku lékař.
Pokud prostě maminku bolí bradavky, prsa, objevují se nehojící se prasklinky či se objeví náhle, už při zaběhlém kojení, tak je vždy na místě se dítěti podívat do pusinky, zda tam nemá právě soor. Po zjištění problému je pak léčba účinná a úleva rychlá.

info od maminy: No, tak tam asi nějaká potvůrka bude. V porodnici jsem téměř pořád větrala, chodila jsem po pokoji normálně s prsy venku. Dnes nás pustili, pak jsme ještě byli u lékařky, takže podprsenka byla několik hodin a hned se to zhoršilo, ten povlak. Ale u malého se soor objevil až dnes a zatím jen trošičku.

Autor
-
ID otázky: 28748

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit