on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Prasklá bradavka

dotaz: Jiřinko, prosím tě o radu. Dneska mi při raním kojení praskla bradavka, najednou koukám, malá od krve, tak jsem zkoumala odkud to je a vidím prasklinu na bradavce. Omyla jsem ji a namazala Bepanthenem, ale nevím, jak to mám dělat teď s kojením z tohoto prsu. Mám z něj i přesto malé dávat nebo ne?
Jinak jsem bohužel musela přistoupit na dudlík, malá ke mě byla přisátá v noci i čtyři hodiny v kuse, jen dudlala a spala u toho a pak ji budilo blinkání (i při dudlání prostě teklo...), jen jsem dala dudlíka, je klidnější, líp usíná a hlavně to kojení fakt drží kolem 15-20 minut a nedudlá, ale celou dodu saje... Sice jsem dudlíka nechtěla, ale prostě to fak nešlo... Když to bylo přes den, tak jsem to zvládala, ale čtyři hodiny v kuse v noci, to bylo fakt moc...

odpověď: Lendulikchko, pokus se v noci nekojit vleže, zhoršuje to to blinkání, mlíčko se dítěti vrací zpátky do jícnu a to ho dráždí, má pocity jako pálení žáhy a to ho nutí být stále u prsu a tyhle hrozné pocity pitím zahánět. Zkus polohu v polosedě, klidně v posteli, ale aby dítě neleželo, ale mělo hlavičku výše než nožky.
Prcek má teprve týden a navíc ti poškodil bradavky - což je známka špatné techniky kojení. Rozhodně se vyhni tomu dudlíku, ten techniku kojení ještě zhorší! Týdenní děťátko ještě nemá techniku dobře zaběhlou, to lze říci až tak v šesti týdnech. Opravdu si dávej velmi pozor na to, aby jsi dítěti prs správně podávala – koukni tady: http://www.kojeni.cz/texty.php?id=17, žádný nůžkový úchop apod. Prso do pusinky dávat až dítě dokořán otevře pusinku. Nedávat prs dítěti, ale dítě k prsu, přitisknout si dítě co nejblíže k sobě, bříško na bříško. V pusince musí mít bradavku a velkou část dvorce, hlavně jeho zadní části. Když se potom koukneš, jak je dítě přisáté, musíš vidět široce otevřená ústa obemykající dvorec a jazyk masírující dvorec zespodu. Nesmí se ozývat žádné srkavé zvuky, nesmí se hýbat kůže prsu před nosíkem dítěte, nesmí dítěti vpadávat tváře. Naopak musí být slyšet, že polyká, hýbou se mu uši a spánky. Pokud máš poraněnou bradavku, tak něco není v pořádku právě v technice, tak se na to dobře zaměř, případně si nechej techniku zkontrolovat nejlépe laktační poradkyní. Nyní si dítě otoč při kojení z bolavé bradavky do jiné polohy, než jsi zvyklá, prostě aby mělo bolavé místo v koutku pusinky - pokud jsi kojila vsedě nebo vleže, tak dítě otoč do fotbalové zadní polohy - viz. zde: http://www.kojeni.cz/texty.php?id=18. Kdyby to moc bolelo, nedalo by se to vydržet, tak koj jen z lepšího prsu a z toho bolavého odstříkej (co 3 h přes den, co 4 h v noci). Většinou stačí přestávka v kojení 1-2 dny, ale téměř vždy jde kojit i z toho bolavého. Nejdříve koj z toho lepšího a až se mléko spustí, tak dítě přehoď k bolavému.
Jinak co se týče rychlého léčení bradavek. Můžeš dávat ten Bepanthen, také Purelan od firmy Medela je dobrý. Prsa větrej, choď nahoře bez, rozhodně žádné vlhko, nyní žádné vložky do podprsenky. Ve vlhku se množí bakterie a mohla by vzniknout kvasinková infekce. Také používání kloboučků je nevhodné, neochrání tě před prasklinami, naopak ale prostředí pod nimi je teplé a vlhké, ráj pro vytvoření kvasinkové infekce. Kloboučky zrušit. Ale to jsem ti už psala. Pokud ti prsa hodně tečou a nemůžeš chodit nahoře bez, tak si pořiď chrániče bradavek od firmy Medela - to jsou takové misky, které mají větrací otvory. Přebytečné mléko tam odteče, ale prsa zároveň větrají.

Doplnění maminy: Vleže jsem nikdy nekojila, nešlo mi to už v porodnici, tak jsem seděla, malou podlouženou kojícím polštářem nebo srolovanou dekou, přesně jak píšeš, bříškem k sobě... Na levé bradavce už ten klobouček nepotřebuju, na pravé jen na začátku, než si ji trochu vytáhne, pak už to jde bez něj (na pravém jí mám fakt úplně plochou). Já jsem ten dudlík přesně kvůli tomuhle nechtěla, ale opravdu to nejde, ona je schopná být buď čtyři hodiny přisátá nebo stejně dlouho plakat než únavou usne... Nevím, jak jinak bych jí pomohla s usínáním. A k té technice - já mám hodně velké dvorce a sestřičky v porodnici mi říkaly, že malá má celkem malou pusinku, takže já jí ho tam moc nenasp - určitě ne tolik, kolik píšeš, prostě se jí tam nevejde. Jinak vždycky dávám pozor, aby se bradavky dotýkala nosem i bradičkou, ouška se jí hýbou, tvářičky nevpadávají, polyká (teda dokud papá, pak zase začne dudlat a usínat), není slyšet žádný zvuk (srkání apod), takže to by mělo být v pořádku. Asi ta prasklina byla opravdu kvůli tomu kloboučku...Teď jsem z toho prsu pro jistotu nedala (nevěděla jsem, jestli můžu), ale odstříkala jsem a malá vycucla to druhé, větrám od té doby, co jsem to zjistila a mám namazáno Bepanthenem.Takže děkuju za radu a já si jdu naordinovat trpělivost při odnaučování kloboučku...

Autor
-
ID otázky: 28746

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit