on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Popraskaná bradavka na levém prsu při kojení 4 měsíčního dítěte

dotaz: Ahoj Jiři, mám dcerku, které budou 4 měsíce. Už mám asi 3 dny popraskanou bradavku. Chtěla jsem aby se bradavka zacelila a tak jsem mléko začala odsříkávat. A tady nastává ten problém. Malá prostě odmítá pít z něčeho jiného než z prsu. Dávala jsem ji pít z flašky, po lžičkách, stříkačkou...
Furt se snaží cokoliv jiného dostat s pusy a mlíko taky plive, Ale když ji dám prso tak vesele sosá .Takže kojím ze zatnutýma zubama. Už jsem ji zkoušela i vyhladovět, že by vzala zavděk i flaškou, ale nic.
Děkuji moc za jakoukoliv radu.

odpověď: Ahoj Míšo, na kterém místě máš tu bradavku popraskanou? Proč myslíš, že je popraskaná - dříve s tím problémy nebyly? Možná by jen stačilo upravit techniku kojení (i z bolavé bradavky jde většinou kojit, když se najde ta správná pozice - v jaké nyní kojíš poloze? - kdy bolavé místo není dále drážděno). Píšeš bradavku - tzn., že jen jednu? V tom případě bych kojila jen z druhého prsu a z toho bolavého jen odstříkávala a mlíčko zamrazila (bude se hodit do kašiček). Obvykle stačí přestávka v kojení 1-2 dny a poté se opatrně ke kojení vracet (např. každé 2.-3. kojení první den a další den už kojit každé kojení z bolavého prsu). Vždy se začíná kojit ze zdravého (nebo méně bolavého) prsu a až dítě ukojí největší hlad, tak se přehodí k tomu bolavému, u kterého už tak silně nesaje.
Jinak k urychlení hojení pomůže hodně prsa větrat, nepoužívat prsní vložky, ale naopak používat hojivé mastičky (Bepanthen, Purelan od Medely), Chicco nabízí výborné hygrogelové polštářky, které jsou schopny problém vyřešit max. do 2 dnů. Zkus se pozeptat v lékárně, zda je nemají. Balení 10 ks stojí asi 600,-, v tvém případě by na jednu bradavku bylo potřeba tak 2 kusy polštářků (1 na den) - v některých lékárnách je lze koupit i na kusy. Také může pomoci přikládání čajových pytlíků (předtím namočených do horké vody, aby mohl čaj prosáknout) na bolavou bradavku - heřmánkový či šalvějový čaj (pozor šalvěj nepít, snižuje produkci mléka!).
Co se týče toho, že dítě nechce mlíčko z ničeho než z prsu. Uvedla jsi už skoro všechny možnosti, tak zkus ještě hrníček. Nejdříve dítěti předveď, jak to skvělé a že z něj pijete všichni a pak můžeš zkusit nějaký malý hrníček či pohárek nabídnout i prckovi.

doplnění maminy: Ahoj Jiři, mám popraskanou jenom levou, nahoře asi 2 mm od okraje bradavky. Dříve jsem s tím problémy neměla, první dítě jsem kojila 19 měsíců a bez problémů. Když jsem doma kojím převážně v leže.
Bepanthen mast mám, ale mám spíš pocit, že se ta bradavka více rozmokvává. Nechávám zaschnout kapku mléka, zdá se mi, že to pomáhá lépe. Doma chodím jak domorodé ženy, s prsem ven, aby větralo. Malá nechce ani hrnek, je to lumpík. Mám doma chránič prsní bradavky od Medely, mám ho používat, nebo raději ne?
S tím použítím mlíčka na kašičky mě to vůbec nenapadlo, hlava maková.
Já teda nebudu den kojit, ale jenom odstříkávat a zítra uvidím. Děkuju moc za radu. Ahoj Míša

rada: Míšo, chránič od Medely je super věc, ale ještě lepší je chození na domorodou ženu. :-) Pokud půjdeš někde ven, tak si můžeš ten chránič do podprsenky vložit, je to lepší, než aby se ti oděv lepil na bolavé místo. A zaschnutí kapky MM je taky moc fajn - MM má hojivé antibakteriální účinky.
Když máš poškozenou jen jednu bradavku, tak nebude problém, aby si od kojení odpočinula. Pokud by se to opakovalo, tak vyzkoušej polohu jinou, vlastně zcela opačnou, než je klasické kojení vsedě či vleže (to je vlastně stejná poloha) - dej dítě do zadní polohy tak, aby ti do podpaží směřovaly nohy a ne hlavička (viz. fotbalové boční držení - http://www.kojeni.cz/texty.php?id=18. Ono to už u 4 měsíčního dítěte nebude žádná hračka, možná to nebude ani chtít, ale můžeš to vyzkoušet, rozhodně by to pomohlo bolavému místu ulevit i případnému popraskání předejít.

doplnění maminy: Ahoj Jiři, tak jsem vyskoušela tu fotbalovku. Bylo to docela v pohodě, už jsem nemusela mít dřívko v puse proti bolesti:o)) Bylo to poslední kojení před spaním, malá spí celou noc, ráno dostane ze zdravého a pak uvidíme jestli se to zlepšilo.
Ještě jednou moc díky.

P.S. Když už tu byla diskuze o těch vedrech. Malou přikládám kvůli horku skoro co 1 hodinu, aby neměla žížu. Nemůže ta bradavka být prasklá díky tomu?

odpověď: Míšo, to je nepravděpodobné, že by to bylo tímto - tím častějším kojením. To spíše holčička trošku zhoršila techniku sání nebo přisávání na té dané straně. Zkus kojit raději vsedě a hodně se soustředit na správné vkládání prsa do pusinky. Poloha vleže je pro techniku kojení nejméně vhodná a když je nějaký problém, tak je vhodné se více soustředit na správné přisávání a sání a na to je lepší poloha vsedě. Když bude zase vše v pořádku, můžeš zase vleže klidně kojit.
Ještě se mrkni malé do pusinky, jestli se ji neklube nějaký zoubek. :-)

dotaz a info od maminy: Zoubky se nám klubou, čekám je každým dnem:))
Já si na kojení vleže zvykla v porodnici, protože mě po císaři hodně bolela jizva, když jsem seděla. Ale teď už se na to vymlouvat nemůžu. A venku sebou taky nemůžu seknout o zem , když chci kojit :o))

moje reakce: No, vidíš, Míšo, tak to bude tím. Malou to asi trošku bolí, tak se snaží si ulevit a o bradavku se více opírá. Až ze zoubky proříznou, tak by se to mělo zase zlepšit. Zatím by měla pomoci ta fotbalová poloha k úlevě a za pár dnů už by to mělo být zcela OK. A ty jsi zkušená maminka, takže vůbec nepochybuji o tom, že bys to nezvládla.
Tak přeji pohodové kojení bez bolestí.

info od maminy: Chci ti moc poděkovat za radu. Bradavka už je zahojená, nemusela jsem ani odstříkávat, jenom jsem změnila polohu.Dneska jsem s malou byla na 4-měsíční prohlídce a měří 67 cm a váží 6400 g.

Autor
-
ID otázky: 28745

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit