on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Bolesti při kojení – dítě mi bolestivě tiskne bradavku, když už mléko teče pomaleji

dotaz: jsem tu zase.Já jsem hrozná co?
ale od včera mě bolí kojení. Když mlíčko ze začátku teče dobře ,tak ne,ale když už mám prso takové fakt měkké,tak mě Hanička jakoby kouše a hodně stiskává a tahá a mě to bolí.dá se to vydržet,ale já jen jestli to není špatná technika kojení. Doufám ,že ne ,kojím pořád stejně a nebolo mě to nikdy. Problémy jsme neměla.
Taky se mi nedaří kojit dýl jak 10 minut.Pak se pořád pouští a nechce.Ale kojím po 1.5h až po 3h.jak kdy.Střídá se to.Dost nepravidelně kojím. nevadí?

odpověď: Réňo, pokud tohle Hanička udělá, tak ji vlož do pusinky svůj malíček a stisk uvolni. Taky ji okřikni (ale ne nějak moc) a dej ji najevo, že se ti nelíbí, když tě takto tiskne. Děti v tomto věku už můžou ledacos zkoušet, jsou to lumpíci. :-) Techniku kojení si samozřejmě můžeš nechat nějakou laktační poradkyní zkontrolovat, to nikdy neškodí. Nebo mi ji zkus popsat - jak přesně sedíš či ležíš, jak přesně máš Haničku u sebe, jak držíš prso při nabízení, jak vkládáš bradavku do pusinky, jak vypadá Hanička, když saje. Nebo mi pošli fotku na mail, na které bude ta technika kojení dobře vidět.
To, že Haničce stačí 10 minut může být normální. Zkus ji to prso ještě nabídnout, taky druhé prso a pokud prostě chtít nebude, tak jí nenuť. To, že v kojení není pravidelnost přesně podle hodin, to vůbec nevadí. My taky nejíme přesně podle budíku, ne? :-) A v těhle horcích může být kojení opravdu hodně časté či hodně nepravidelné. Nevadí to - kojit se má dle chuti dítěte, ne podle budíku.

doplnění maminy: Tak ti je posílám,ale jsou to fotky před měsícem.Já ted nemám bohužel foták,ale kojím pořád stejně. Určitě mi napíšeš,že nemám bříško na bříško,ale když to tak udělám Hanička se mi po chvilce sklouzne z bradavky dolů. Neudrží se na ní.Neívm proč to tak je.Nemůžu ji jakoby uplně zabořit,jestli mi rozumíš.
Kojím bud v sedě,nebo v leže a snažím se ji mít co nejblíž u sebe. Prso si nijak teda nedržím,Jen někdy v leže,když už je vypité ke konci,tak si ho nadzvedávám.
Bradavku i dvorec má vždy celé v pusince. Mám malý dvorec,takže to není problém

moje rada: Réňo, prohlížím si ty fotky, jsou moc pěkně vyfocené, přesně takové pro zhodnocení techniky potřebuji. Sama bych to lépe nezachytila, je tam vidět vše. Mimochodem, jsi moc příjemná maminka a Hanička je kus pořádné ženské! A to je focené před měsícem, říkáš?
No, ale k věci. Hanička má krásný styl přisátí, přesně tak by to mělo vypadat, jen by opravdu mohla být ještě blíže. Ale tvá pozice u kojení se mi moc nelíbí, jsi celá taková zkroucená, nemůže to být dlouho pohodlné. A když to mamině není pohodlné, tak se různě kroutí, to může vytahovat dítěti bradavku z pusiny a když nepříjemná pozice u kojení trvá dlouho, tak takové nepohodlí dokonce může ovlivnit negativním způsobem spouštěcí reflex - tzn., že mlíčko může hůře či pomaleji téct.
Navrhuji, aby sis u kojení udělala fakt pohodlí - to je základ. Sedni si pohodlně do křesla, jednu nohu si opři o nízký schůdek, oblož se polštáři, aby ses cítila fakt dobře. Ideální je kojící polštář, kdy je opřená mamina a zároveň dítě zavrtané v polštáři, takže ho není nutné nijak podpírat. Nechoď ty s prsem za Haničkou, ale přikládej ji vždy k prsu - když se za dítětem s prsem cestuje, vždy je to zase za cenu vlastního pohodlí. Samozřejmě, že můžeš u kojení i ležet, ale zase se neopírat o ruku, ale raději si hlavu či záda vypodložit polštáři, aby ses cítila opravdu pohodlně. To, aby byla Hanička co nejblíže je fakt dost důležité, opravdu si ji zapři nějakým polštářem, abys ji nemusela držet na ruce.
A pokud mohu doporučit jednu výbornou polohu - jmenuje se zadní, boční nebo také fotbalová pozice a je to skvělá alternativa kojení vsedě či vleže. Vlastně by se tato pozice a klasické kojení vsedě, vleže, či v polosedě (to, co ty máš na fotkách je takový pololeh, polosed) mělo s tou fotbalovou pozicí střídat (jedno kojení tak, druhé tak). Mrkni tady, je tam to fotbalové boční držení vyobrazené - http://www.kojeni.cz/texty.php?id=18

info od maminy: Děkuju za mail. udělala jsem vše jak js mi popsala a mám takovou radost, protože jsem si dlouho takhle kojení nevychutnala. Opravdu to funguje. Byly jsme obě spokojené a jsem se se u toho rozbrečela, jak to bylo krásné.Úplně něco jiného a byly jsme spolu u sebe 30 minut a vím,že se Hanička krásně napapala a já neyla vůbec nevrlá a ona taky ne. 3krát mě ke konci stiskla vždycky když odpočívala,ale nevadilo mi to. prootže mi bylo dobře.
Jsem jak malé děcko,které potřebuje pořád radit,ale děkujuuu moc moc moc.

má reakce: Réňo, tak to mám radost, super. :-))) No, vida, jde to i bez osobní konzultace, protože dobrá fotka mi dokáže taky hodně říci a nejsi první, komu jsem upravovala polohu při kojení jenom koukáním na fotku. Často jste prostě moc daleko (většinou na druhém konci republiky), abych vás navštívila, ale jak je vidět, tak to zase tolik nevadí.

Autor
-
ID otázky: 28713

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit