on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Odmítání prsu přes den

Dobrý den,našemu synovi je 2a půl měsíce. Zhruba týden odmítá přes den pít z prsu. Řešila jsem to odstříkáváním a následným krmením lžičkou.Za tu dobu se mi ale tvorba mléka výrazně snížila, což mě děsí. V noci pije bez problémů. Přes den ho k prsu přikládám, ale on se odvrací, rozčiluje se a mrská rukama a nohama. Když ho přestanu nutit, spokojeně mi povídá a směje se, jenže nic nevypije. Což se projevilo i na jeho váze. Ráda bych dál plně kojila, ale nevím, jak k tomu syna přimět. Zároveň se bojím, abych nepřišla o mléko úplně. Nevíte, jak na něj??? Děkuji moc.Adéla

Autor
Adéla
Nezařazeno
16. 12. 2011 17:46:53
ID otázky: 28587

Odpověd:

Adélko, dobrý den, tak obávám se, že tohle tady nevyřešíme. Určitě by to chtělo Vás vidět, protože to, co se stalo mohlo být v prvopočátku důsledek neefektivního sání dítěte, kdy postupně docházelo ke snižování laktace a tím i menší ochotě dítěte jít k prsu. Ale nebojte se, nic není ztraceno. :-)
1. Aby dítě znova získalo co nejkladnější vztah k prsu, tak je velmi vhodné dítě "klokánkovat", tzn. být s ním co nejčastěji v průběhu dne (i při kojení) v kontaktu kůže na kůži (nahé dítě v plence na Vašem nahém hrudníku). Tím se u dítěte mohou částečně obnovit přirozené reflexy. K prsu nenutit, jen jemně přisunovat.
2. Nechat si zkontrolovat techniku kojení zkušenou poradkyní.
3. Aby dítě bylo ochotné k prsu jít, tak v něm musí být dostatek mléka. Je potřeba dítě přikládat k prsu dle chuti (když odmítá, přikládejte často ve skin-to-skin kontaktu - viz. bod 1), nabízejte obě prsa, prostřídejte několikrát. Ke zvýšení laktace může pomoci stimulace odsáváním, ale je to fuška a je dobré pomoci jednak bylinkami (pískavice a benedikt obojí v dávkování 3x3 kapsle denně - v kapslích tyto bylinky vyrábí jen firma Swanson, kdybyste náhodou našli i jiný zdroj, dejte vědět. Takto to totiž vypadá, že z toho mám snad provize :-) Ale nemám, nemám s nimi žádný obchodní vztah). Ve Vašem případě doporučuji i Motilium, lék, jehož vedlejším účinkem je zvýšení tvorby mléka a u kojících žen je to velmi výrazné. Dávkování 1. týden 3x3 tablety denně, potom snižovat každý týden o tabletu. Nevychází to zrovna levně, ale v zahraničí by měl jít koupit levněji).
4. Metoda komprese - tisknutí prsu v průběhu kojení, které pomůže tomu, aby dítě získalo více mléka. Když už dítě nesaje tak dobře, mléko teče pomaleji, tak prs stisknout a držet, dokud dítě saje. Jakmile přestane, tak povolit, mléko doteče dolů, dítě znova začne sát a v tu chvíli znova stisknout. Takto dítěti pomůžete.
5. Pokud přesto nebude mléka dost, tak pak dítě dokrmit u prsu pomocí cévky pro krmení nedonošených dětí (CN 01). Z jedné strany cévku spustíte do lahvičky nebo jiné nádoby, kde můžete dát víčko a tím prostrčit hadičku, z druhé strany dítěti vsunete do pusinky v průběhu kojení. Cévku upravíte tak, aby bylo vidět, že dítě z ní nasává mléko. Mléko buď odstříkané nebo UM v případě nutnosti.
Hodně štěstí!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
17. 12. 2011 04:22:57

Odpověď

Přesně tohle mi začala dělat dcera ve stejném věku. Řešila jsem to tak, že před kojením se musela aspoň 30 minut prospat a ještě rozespalou jsem jí nakojila, to se nechala. V noci jsem jí přikládala každou hodinu. Přes den jsem odstříkávala, abych nestratila mlíko. Na váze mi pak nepadala a přibírala. Jak se překulil půl rok, pila bez problémů.....mlíko jí bylo v těch příkrmech vzácné. Kojila jsem 15 měsíců.

Autor
-
Nezařazeno
01. 01. 2012 22:21:18
ID otázky: 28674

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit