on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Jak prejit ke kojeni pouze z 1 prsu, co v noci s prsy a jak zabranit opakovanemu ucpani mlekovodu

Dobry den, draha laktacni poradkyne pro nas zoufale matky;) Nejdrive moc dekuji za vase skvele stranky, jiz mnohdy mi pomohly pri reseni problemu. Jedna se o me prvni dite, ktere ma nyni 2 mesice a vazi 4,3kg (porodni vaha 2,8kg).
V soucasnosti resim nasledujici problem:
1.O vikendu se mi ucpal mlekovod (cervena skvrna na prsu a bolest pri doteku prsa v tech mistech, teplota 38C)-kojila jsem stale z postizeneho prsu a odsala druhy prs(odsato110ml). Pozdeji jsem synovi davala pit z obou prsu. Kdyz jsem pak v noci chtela kojit jen z postizeneho, odsala jsem to dobre (odsato uz jen 70ml). V soucasnosti se snazim prejit ke kojeni opet pouze z 1 prsu,ale syn pije 20minut z kazdeho prsa. Znamena to,ze mam pouze takove mnozstvi v 1 prsu, ze potrebuje pit obe dve? A jak tedy prejit na kojeni pouze z 1 prsu? Prosim, muzete mi poradit?
2.V noci syn spi velmi dobre. Usina okolo 21.30 (posledni kojeni ve 20.00)a pak vlastne pauza od podleniho kojeni je 6 a nekdy se stalo ze i 8 hodin!!! Od problemu z bolavym prsem jsem si zacla natahovat budik,aby interval byl pouze 5-6 hodin.Nicmene syna musim budit a behem kojeni zkratka spi a moc toho nevypije. Tedy v prsou zustava mleko (odsati se mi z puvodne bolaveho prsu moc nedari) a mam strach ze zatvrdnuti a take aby mleka bylo dost pro dalsi kojeni.Jak postupovat? Nebudit?
3.Jak zabranit problemu s ucapnym mlekovodem?Existuje nejaka prevence?
Dekuji moc za vase odpovedi!!!

Autor
Vájová
Nezařazeno
29. 11. 2011 10:31:51
ID otázky: 28286

Odpověd:

Dobrý večer přeji,

1. Dítě si rádo na kojení z obou prsou zvykne, protože je to přirozené, mléko vždy znova lépe teče, když je dítě přiloženo k druhému prsu. Já rozhodně doporučuji kojit z obou prsou při jednom kojení, prostě je dítěti nabídnout obě (a to klidně i několikrát), na to ta prsa máme dvě. Dítě si samo rozhodně, kolik mléka ze kterého prsu si vezme. Opravdu není nutné kojit jen z jednoho a dítě omezovat.
2. Dítě nebuďte, pouze k prsu spící přitiskněte a buď se vzbudí a bude se mít ke kojení a nebo ne. Dejte mu šanci, aby svým jemným čichem mléko ucítil. :-) Odstříkat můžete kdykoliv, mléko se tvoří přímo při sání dítěte, takže mléka bude vždy dost, když se bude syn snažit. A snažit se musí, nyní už mu mléko nepoteče samo, musí se hodně snažit, makat, aby teklo. :-)
3. Ano, samozřejmě. Především kojení správnou technikou kojení (bradička hluboko v prsu, pusinka dokořán). Střídání poloh i prsou, řádná kontrola prsou po každém kojení (prohmatání prsou a případná masáž zatvrdlých míst v prsou, vytlačování zatvrdlého mléka z prsou. Bolavá či zatvrdlá místa potom chladit (třeba tvaroh nebo zmrazené zelné listy).

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
29. 11. 2011 23:50:05

Dovětek

Drahá paní Jiřinko, děkuji vám za odpověď. Bohužel jsem si snad svým dotazem přivolala opakovaný ucpaný mlékovod přesně po týdnu.Ale nakonec to malý zas nějak rozkojil.Dnes jdu přesto do laktační poradny nechat si prohmatat prsa odbornicí, ať vím,co je bulka normální a co ne.
Co se týče nočního spinkání malého, tak právě z toho nejspíš dochází k tomuto problému, neboť se prsa v noci nalévají. Odstříkávám, abych ho nebudila, ale to asi také není nejlepší, neboť tím se tvoří více mléka:( No ale zatím je to přijatelná varianta,tak uvidíme, zda se to nějak ustálí samo...
Ještě 1x děkuji za odpověď! Zdraví vás B.vájová
P.S.Doufám,že penízky došly a omlouvm se za hrubky v předchozím dotazu-FUJ!Ani jsem si to po sobě nepřečetla a psaní s dítětem na rukou asi není dobrý nápad;)

Autor
Vájová
Nezařazeno
07. 12. 2011 10:00:01
ID otázky: 28404

Odpověd:

Dobrý večer hrubky neřešte. :-) V noci nemusíte dítě budit, zkuste si ho k prsu položit a ono se samo lehce probere a pak ho můžete přiložit. Je to lepší, než odstříkávat a také je to pro dítě mléko navíc, což mu určitě neuškodí, každý gramík navíc je dobrý. :-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
08. 12. 2011 00:08:52

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit