on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

význam MM v druhém roce věku dítěte

Dobrý den,
dvakrát jste mi už dobře poradila. Tentokrát se na vás obracím se žádostí spíše o názor. Syna (něco přes 11 měs.) od jeho 3 měs. krmím odsátým MM. Teď denně dostává 500 až 600 ml, i když vím, že by tolik nemusel. Je pravda, že odsávání je čím dál těžší (musím častěji, abych dosáhla stejného množství), ale chci vytrvat. Chci pokračovat i v jeho druhém roce (s množstvím, pokud o to bude mít syn zájem, asi 200 až 300 ml denně), ale také chci otěhotnět, což asi nebude tak snadné (menstruaci jsem totiž od porodu ještě nedostala). Věřím, že když množství snížím, půjde to. Několik lidí z okolí mi ale říká, že po prvním roce věku už MM nemá pro dítě význam ani imunologický. Kamarádka učí na VŠ výživu hospodářských zvířat a u telat je to prý tak, že jim imunoglobuliny prostupují stěnou střeva, která se ale postupně, jak tele roste, zavírá, takže pak se stejně rozštěpí na aminokyseliny, které tele normálně stráví – moc tomu nerozumím, ale tak nějak. Kamarádka lékařka mi řekla, že v jednom roce má už dítě imunitu zcela vyvinutou. Můj gynekolog mi řekl, že po prvním roce už „kojení jen huntuje matku a dítěti nic nepřináší“ a že už může pít normální krabicové mléko. Moc se mi to nezdá, vím, že vy na stránkách uvádíte, že ve druhém roce má MM zejména imunologický význam. Napadlo mi, jestli to není tak, že MM už neslouží k budování imunity pro budoucnost, ale obsahuje protilátky proti bacilům, se kterými přijde do styku matka (ať už onemocní nebo ne). Existují na to nějaké výzkumy? A jak je to s MM, které je odsáté a uchovávané v lednici (a pak samozřejmě ohřívané ve vodní lázni)? Syna nejsem schopna přimět, aby mi aspoň občas bradavku olízl, takže na jeho potřeby složení také nereaguje. A jak je to s MM z mrazáku? Mám totiž zásoby, které teď postupně „aktualizuji“ (spotřebovávám postupně staré 3 měs. a doplňuji novým), abych pro syna měla MM ty 3 měsíce po ukončení odstávání. Není to úplný nesmysl (jestli se vše podstatné prospěšné mražením nezničí)? Moc ráda budu odsávat co nejdéle, ale nechce se mi do toho za předpokladu, že to pro syna bude mít jen zanedbatelný význam. Děkuji za váš čas a za tyto stránky. Ať se vám daří!
Alena

Autor
Alena
Nezařazeno
28. 11. 2011 09:42:08
ID otázky: 28262

Odpověd:

Dobrý večer Alenko, tady Vám dám odkaz na jednu prezentaci zabývající se dlouhodobým kojením - https://docs.google.com/present/view?id=0AY3JLpbmco-OZGhwdzhrdm1fMTc3aGNyYnN4Y3A&hl=en_US&pli=1, tak na to koukněte. Asi tam nebudou odkazy na studie, ale určitě existují, zkusím se poptat kolegyně, ať to nehledám celou noc. :-)
Mléko i ve 2., 3. a dalším roce stále splňuje přesně taková kritéria,jaké dítě potřebuje. Chrání ho jednak před bacily, které sezobe, jednak před nemocemi v rodině, ve vzduchu, MM má těch imunitních faktorů ještě více než v 1. roce, kdy dítě zase tolik svět nezkoumá. ROvněž se zvyšuje jeho tučnost, má vysoký obsah vitamínů, železa (které se vstřebává z MM mnohem lépe než z jiných zdrojů).
Chcete-li pro své dítě nadále odsávat, tak klidně do toho, já Vám budu fandit, obzvláš´t nyné v zimě je to fajn. Nemusí Vás dítě olizovat, stačí, když si dáte občas pusinku, protože slizniční imunitní systém ty informace o bakteriologickém osídlení přenese dále až na sliznici prsou. Samozřejmě, že jakákoliv manipulace s MM - mražení, ohřívání atd. mléko trochu znehodnotí, ale nemělo by to být nic tak vážného, stále bude mít výbornou kvalitu.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
29. 11. 2011 00:40:26

Odpověď

Mockrát děkuji za informace, s takovou budu určitě pokračovat.

Autor
Alena
Nezařazeno
29. 11. 2011 22:14:24
ID otázky: 28292

Odpověd:

Tak se držte!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
29. 11. 2011 23:37:16

Odpověď

Dobry den,
ja tady mam stranku z netu....http://www.wikiskripta.eu/index.php/V%C3%BDznam_kojen%C3%AD
na vice strankach se pise, ze vitaminy jsou zavisle od stravy matky a ze dokonce mm je na nektere vitanminy chude a ze zelezo tez zavisi na strave matky a nekteri kojenci hlavne kolem 6 mesice jsou anemicti. Dale tady ta vyse uvedena prezentace na me zavani urcitym fanatismem do kojeni, protoze neumim si predstavit, ze napr. v USA, kde materska je 6 tydnu matka koji do prirozeneho odstavu nebo ve Francii kde je materska 6 mesicu, a pak do prace tez ze se koji tak dlouho, to mi prijde ze ten prumer se doopravdy nabira do tech cisel z rozvojovych krajin, ale tam mi zas nperijde, ze by deti byly o tolik zdravjsi nez ty nase. Nevim, ale myslim si, ze kojeni je fajn, ale vseho s mirou, nechtela bych mit strasi dite vic jak dva roky jak se na me sape.....

Autor
Alena
Nezařazeno
30. 11. 2011 13:25:05
ID otázky: 28305

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit