on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Konec laktace ze dne na den - příčiny?

Dobrý den,
5 měsíců plně kojím, nikdy jsem neměla problémy s množstvím ani kvalitou mléka. Při posledním menzes mi produkce mléka poklesla (jako vždy při menzes), ale neřešila jsem to s tím, že se vše zase upraví. Ve stejné době pediatrička projevila pochybnosti nad prospíváním mé dcery, jelikož je spíše hubená (dědičná dispozice), má 65cm a 5860g při porodní hmotnosti 2730g v termínu, ale po vyšetření a odběru krve se ukázalo, že jí nic nechybí a mohu i dál pouze kojit. V té době mi však také na den vypůjčila váhu, abych evidovala, kolik nakojím. V těch dnech prudce klesla laktace, prsa mám zcela měkká, pracně odsávám 60ml z obou prsou dohromady, přitom dříve jsem za 15minut odsála 160ml z každého. Všechny obecné zásady dodržuji, dobře jím, piju tekutiny, vč. kojících čajů a cara, jsem odpočatá (dcera se budí až ráno kolem 6h), nemám jiné problémy.
Můj dotaz zní: je možné, že se mi laktace zastavila z nějakých hormonálních příčin, anebo že mne třeba nějak zablokovaly obavy o prospívání dcery, které pediatřička vyjádřila? Jaká může být příčina prudkého snížení laktace ze dne na den? Velice Vám děkuji

Autor
Svobodová
Nezařazeno
25. 11. 2011 21:42:49
ID otázky: 28166

Odpověd:

Dobrý den, ne, není to možné, aby se mléko takto ze dne na den ztratilo. To se opravdu neděje. :-) To jste si pěkně sama zablokovala hormon oxytocin tím, že jste to začala řešit. Mně se zdá, že dcerka prospívá slušně (ale nepíšete průběh prospívání, pouze koncové hodnoty a s tím se to špatně hodnotí), navíc je jí 5 měsíců, takže je možné začít s kašičkou, kdyby bylo nejhůře. Nemusíte nic vymýšlet, složitě dokrmovat ze zásob. Prostě zkuste tu kašičku. Snad Vám pomůže se uvolnit. Opravdu takové řeči dokáží matku řádně vystresovat, proto to nešlo nebo nejde. Zalezte s dítětem do vany s teplou vodou a tam se uvolníte Vy i dítě. Užijte si to. Opravdu není možné o mléko přijít, to je proces, který se také vytrácí postupně, mléka ubývá...jen jste to blokla díky tomu, že jste o tom začala moc přemýšlet. :-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
26. 11. 2011 14:46:21

doplnění

Současná situace je taková, že pokud bych se spoléhala jen na prsa, vypije dcera sotva polovinu doporučené denní dávky MM (subjektivně není nespokojená, ale hubne), tak jí dávám MM ze zásob a to, co po troškách nahromadím při odsávání prováděném několikrát denně. Pokud se ale laktace znovu nerozběhne, zásoby brzo dojdou :(

Autor
Svobodová
Nezařazeno
25. 11. 2011 22:23:28
ID otázky: 28169

Odpověď

Ohledně prospívání si vám radit netroufám, ale z vlastní zkušenosti vím, že pokud znervózníte, v hlavě se vám něco přepne, zablokuje se spouštěcí reflex a neteče absolutně nic. Mně se po šesti měsících zcela bezproblémového kojení dítě u prsa dvakrát vzteklo, já si řekla, že ho nedokážu dobře nakrmit a najednou neteklo nic. A to byl synek osmikilový pořízek u kterého jsem prospívání nemusela řešit ... tak hlavně klid, tak znenadání byste o mléko snad nepřišla - u mně stačilo se uklidnit, přestat dítě k prsu cpát a kojení bylo zpět. Tak hodně štěstí.

Autor
Sylva
Nezařazeno
25. 11. 2011 23:17:42
ID otázky: 28173

odpověď

Dcerka prospívala dobře, ale při poslední kontrole se zjistilo, že za uplynulé 2 týdny nepřibrala ani deko, takže prospívat přestala a já nafasovala váhu, načež jsem zjistila, že toho za den vypije fakt málo. Při dokrmování lahvičkou (ze zásob nebo z odsátého) začla opět nabírat. Nevadí jí sát z prsa, saje dlouho, ale jakoby měla furt něco lepšího na práci, rozhlíží se kolem, směje se, brumlá si... no a tou lahvičkou jí tedy snáz docpu, když toho teď z prsa není tolik.
Pokles laktace už začal ale před touto kontrolou, tedy v týdnu, kdy dcera nic nepřibrala, a to jsem byla zcela v pohodě. Proto hledám i jinou příčinu než blok ve své hlavě. Uvědomuji si, že by pomohlo se uklidnit, ale když teď tak často kojím, odsávám, dokrmuji atd. atd...tak je těžké myslet na něco jiného. Když nebudu dokrmovat, zase bude dcerka na kontrole za podvyživenou, protože nic nenabere.
Tak jako tak praktikuji doporučené postupy na podporu laktace již několik dní a zatím bez výsledku.
I tu kaši jsem chtěla připravovat z MM, takže při jejím zavedení budu opět před problémem, že nemám potřebnou surovinu :) Jestli bude mít úspěch UM ani nevím, tak jí to budu muset dát brzo ochutnat.
Doufám, že s mlíčkem není opravdu tedy konec, chtěla jsem kojit dlouho.

Autor
Svobodová
Nezařazeno
26. 11. 2011 22:40:27
ID otázky: 28232

Odpověd:

V tomto věku bych opravdu preferovala tu kašičku před UM. Klidně kupte hotovou nebo vyrobte nějakou za pomocí UM. Šetřete si čas pro svého prcka, nemučte se zbytečně navíc odsáváním mléka do kaše. Mléko se jen tak neztratí, opravdu ne. Prostřídejte prsa při kojení, pokud budete mít potřebu dokrmit, tak bych to zkusila cévkou přímo u prsu. Vy potřebujete dítě motivovat k efektivnějšímu sání z prsu ne k tomu, aby se flákalo a počkalo si na lahvičku. :-) Tak se držte!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
26. 11. 2011 23:34:59

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit