on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

ukončení laktace

Dobrý den Jiřinko,
potřebovala bych poradit jak pomalu zastavit laktaci. Přestala jsme kojit svého 3,5 měsíčního syna, moje mléko mu přestalo chutnat a i odstříkané plival ven. Takto jsem se trápili oba 14 dní kdy skoro nejedl, včera začal dostávat nutrilon z lahvičky a vše je OK vrací se mu chuť k jídlu a já už se nestresuji, že dítě nebaští. Dnes jsme vše probrala s dětskou lékařkou, ohledně změn apod.
Pročetla jsem si návody, ale chci se zeptat, zatím odstříkávám, snažím se opravdu co nejmín do uvolnění prsou, aby nebyla tvrdá míst z každého odstříkám tak 30-50ml, je lepší odstříkávat po delších časovách intervalech teď odstříkávám tak po 5 hodinách až když jsou prsa tvrdá nebo je lepší "častěji" a jen cca 10-20 ml z každého a kdy začít případně chladit a pít čaj apod. chci nějak postupně ne to utnou hned za každou cenu, vím že i pro tělo je to změna a nechci nic uspěchat, ale zase bych si nerada odstříkáváním laktaci zvyšovala.Nevím zda je to stejné se zastavením kdy se přestane s plným kojením ze dne na den nebo když už maminka kojí párktát deně.
Děkuji za radu

Autor
Míša
Nezařazeno
25. 11. 2011 20:21:55
ID otázky: 28162

Odpověd:

Míšo, dobrý den, takto brzy po porodu má ještě význam i zastavení laktace pomocí léků, ale jsou to hrozná svinstva, takže také bych spíše doporučila přirozenou zástavu laktace. Doporučuji tomu pomoci pitím šalvějového nebo mátového čaje. Dále hodně prsa chladit, klidně téměř ledovat (pozor, ne na bradavky!). Pokud budou v prsou zatvrdlá místa, tak v teplé sprše rozmasírovat, v předklonu vyklepat a vytlačit ven. Co se týče režimu uvolňování prsu odstřkáváním, tak není důležitá délka, frekvence apod., ale celkový objem odstříkaného mléka. To, co stimuluje tvorbu je odběr mléka. Takže stačí si pohlídat, aby to každý den bylo méně a méně. Já bych spíše preferovala lehké uvolnění prsou třeba co 3-4 hodiny a každý den opravdu méně a méně (velmi zvolna, vyplatí se to).
Přeji Vám mnoho krásných chvilek s Vašim mimčem! :-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
26. 11. 2011 05:29:17

Odpověď

Jirinko děkuji, ve sprse jsem opravdu co 3-4 hodinky a odstrikavam tam pri rozmasirovani, mám prsa tvrda a mlika dost, když jsem kojim ještě ve středu tak jsem skoro týden trochu odsavala abych laktaci zvedla a syn prostě zájem presto neměl. Jako napotvoru se výsledek s vysi laktaci dostavil vcera :( tak snad to brzo zvladnu s pomocí čajů apod. Mají význam ty homeopatika na zastavení na podporu jsem je užívala.
Děkuji Míša

Autor
Misa
Nezařazeno
26. 11. 2011 09:15:11
ID otázky: 28185

Odpověd:

Miško, mají, ale v jiném ředění, myslím 15 CH nebo 30 CH (ale nechci kecat, na homeopatika nejsem žádný odborník)?

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
26. 11. 2011 14:47:26

Odpověď

Jiřinko, vím že se to nezlepší ze dne na den, ale po 2 hodinách mám prsa nateklá a tvrdá a furt je masíruji v horké sprše kde trochu odstříknu aby nebyla zatvrdlá místa pak pořád leduji a takto dokola a za 2-3hodinky zase, navíc prsa na dotek bolí jso ucitlivá, ani malého nemůžu pořádně chovat a nosit, tak že přes víkend funguje partner..čaje jsem nasadila, homeopatika zatím ne neměli v žádné lékárně co přítel objezdil, tak v pondělí až. Nikdy jsem takto plná prsa neměla vždy měká maximálně trochu plnější, ale tohle je hrozný, ve sprše jsem jak fontána :-)vůbec to nechápu, naposledy jsem malého nakojila ve čtvrtek po obědě, a v pátek co celkem ještě dopolčo šlo, ale dneska je to hrozný, už v noci to pěkně začalo...Ale asi musím vydržet co?

Autor
Míša
Nezařazeno
26. 11. 2011 17:40:43
ID otázky: 28201

Odpověd:

Míšo, vezměte si pevnější podprsenku (ne s kosticemi). Odstříkejte do úlevy. Netrapte se tím, že to bude třeba 500 ml za den. Důležité je, aby to druhý den bylo třeba 480 ml, třetí den 460 ml atd. Takto náhlé ukončení laktace je složité a je potřeba velmi zvolna, ať se vyhnete zánětu.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
26. 11. 2011 19:24:17

Odpověď

Děkuji, no já odsavačkou neodstříkávám, jen v té sprše to uvolnuji snažím se, ale co nejméně. Aha, a já mám podprsenku pevnější právě s kosticemi, no jdu to vymenit, děkuji. Tak homeopatika jsme objednali v lékárně tak zítra budou připraveny, ještě že je v Praze tolik lékáren. Děkuji a já jdu bojovat za snížení a to jsem ještě nedávno bojovala za zvyšování laktace ach jo :-)

Autor
Míša
Nezařazeno
26. 11. 2011 19:28:43
ID otázky: 28208

Odpověd:

Míšo, nebojte se prostě odstříkat více. Ty první dny je to víceméně z plného kojení nutné. Opravdu si syn nevezme to odstříkané MM vůbec? To je taková škoda....ani když to smícháte nějak s UM?

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
26. 11. 2011 19:32:20

Odpověď

Bohužel ne MM plive ven, doktorka mi doproučila,abychom ho teď nechali jen na UM, aby "pochopil", že toto je jídlo, zvyknul si a MM si nespojoval s prsem a nezačal nám UM odmítat.Bylo štěstí, že si flašku vzal i když jsem jich vyzkoušeli několik než jedna zabrala a to jen taková, která má opravdu dudlík jek bradavku. Měli jsme problémy s kojením od začátku, také jsem Vám psala několik dotazů, sice hezky prospíval, ale těch posledních 14 dnů už bylo nad mé síly. MM jsem s UM nezkoušela míchat. Teď syn krásně jí a je spokojený, líto mi to samo je, ale nedalo se nic dělat. Původně jsem chtěla odstříkávat a dávat do mrazáku a nechat na kašičky, ale tohle je výsledek, tak teď "trpím" já. Něco v mrazáku je nastřídáno a i teď tam něco přibude, ale laktaci jsem se rozhodla postupně ukončit. Ono trávit X hodin odstříkáváním apod. tohle jsme dělala celý měsíc po jeho narození, kdy k prsu nechtěl, měl nějaký blok.. po měsíci klidu a pomalého zkoušení se to zlomilo, ale nikdy to nebylo kojení bez problémů a bojů.
No nějak se stím poperu vím, že jsou i horší věci, ale je to dost nepříjemné. Sotva vylezu z horké sprchy do 30 min cítím, že bych tam mohla znova... tak snad se to zlepší. Navíc vždy jste říkala, že mlíko se tvoří přímo při sání dítěte a prsa nejsou zásobárna tak snad se to zase srovná :-). Moooc Vám za vše děkuji, ty rady jsou k nezaplacení

Autor
Míša
Nezařazeno
26. 11. 2011 21:00:38
ID otázky: 28222

Odpověd:

Míšo, nejsou zásobárna, ale je jasné, že když není mléko v pravidelnou dobu odebíráno, tak se v žlázách může hromadit a hlavně otéká okolní tkáň. Srovná se to, nebojte se. A Váš chlapeček by zasloužil na holou, neví, co je dobré, že tak odmítá Vámi vydřené MM! :-)))

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
26. 11. 2011 21:59:36

Odpověď

Já vím, že se to zlepší, jen tyhle hodiny jsou hrozné, ale dělám pro to maximum, aby se to co nejrychleji srovnalo. Jo naše zlatíčko je taková trumpetka, přijde mi, že máme vše tak jinak prohozené :-)... no ještě je před námi cesta daleké, příkrmy, zoubky no na dlouhou dobu bude veselo. Když je miminko takto na UM, je pak lepší začít zeleninovým příkrmem nebo kašičkou? A kašičku podávat lžičkou nebo do lahvičky (mlíčko s kašičkou od Nestlé). Jiřinko moc děkuji hned zítra odešlu korunky, a myslím, že do budoucna moc ráda opět využiji Vašich rad.

Autor
Míša
Nezařazeno
26. 11. 2011 22:28:35
ID otázky: 28231

Odpověd:

Určitě bych začala zeleninou a příkrmy vždy lžičkou. :-) A počkejte až po 6. měsíci, ani dítě na UM nemusí dříve dostat příkrmy.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
26. 11. 2011 23:36:37

Odpověď

Dobře děkuji :-), prsa se nepatrně lepší

Autor
Míša
Nezařazeno
27. 11. 2011 15:01:51
ID otázky: 28249

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit