kádinka, lžička, lahev se lžičkou, soft cup

Kádinka

Kádinka, kalíšek nebo hrníček (na fotce použit kalíšek od firmy Medela, objem 30 ml, cena asi 20,-) – dítě je pevně drženo na klíně, má hlavičku výše než tělíčko, jedna ruka fixuje ručičky dítěte, aby jimi nešermovalo a mléko nevylilo. Je potřeba trochu šikovnosti, než se rodič naučí vystihnout správný okamžik, kdy dítě otevře pusinku a je možné mu na spodní rtík a dolní čelist kádinku položit. Dítě zformuje jazýček do pohárku stejně jako při kojení a v tu chvíli mu tam tam mléko z pohárku po troškách naléváme. Dítě si mléko posouvá na kořen jazyka a polyká. Po zkoordinování celého procesu krmení je to velmi jednoduchý způsob dokrmu a je využíván i u nedonošených dětí, dětí s roštěpem rtů nebo patra a také pro děti, které mají špatnou koordinaci polykání a sání. Je vhodný pro malé a střední dokrmy, ať už několikrát denně nebo pro kompletní krmení dítěte i po dobu několika týdnů, případně i na větší dokrmy (80-120 ml) na jednorázové použití (např. při nepřítomnosti matky u několika krmení).

kojení kádinkou

Lžička

Lžička – dítě je opět pevně drženo na klíně, hlavička výše než tělíčko, ručičky fixovány. Dotkneme se lžičkou rtů dítěte, to vystrčí jazýček, zformuje ho do pohárku a začne vykonávat sací pohyby – v tu chvíli mu na jazyk mléko ze lžičky nalejeme. Jde o zdlouhavý způsob dokrmování vhodný spíše pro menší dokrmy (do 30-40 ml), jednorázové používání nebo krátkodobé pravidelné používání (týden).

kojení lžičkou

Láhev se lžičkou

Láhev se lžičkou – např. od firmy Nuby, Boček, Chicco (na fotce lahev firmy Boček). Mechanismus krmení je stejný jako u lžičky, ale jde o mnohem pohodlnější a rychlejší způsob dokrmování vhodný i pro pravidelné a dlouhodobé krmení středními dávkami mléka (asi do 80 ml), případně krátkodobé krmení (asi týden) i velkých dávek mléka (nad 100 ml). Velmi vhodný způsob, když například musí matka na operaci či z jiného důvodu nemůže dítě několik dnů krmit z prsu. Lahev se lžičkou nesmí fungovat jako lahev, ale jako lžička, tzn., že mléko nemůže téct dítěti do pusinky stálým proudem (mohlo by dojít velmi rychle k odstavu dítěte, byl by to pro něj velmi pohodlný způsob získání mléka), ale vždy dostane jednu lžičku, lahev narovnáme, dítě polkne a dáme další lžičku.

kojení láhví se lžičkou

Soft cup

Soft cup – od firmy Medela (cena asi 700,-) – jde o speciální lahev, která funguje v podstatě jako lžička, takže pro ni platí vše výše uvedené. Mléko z lahve nevytéká samovolně, ale je potřeba tisknout proti sobě prsty na určitém místě silikonového dudlíku - lžičky. Tato lahev je vhodná i pro plné, dlouhodobé krmení dítěte, může být také vhodným způsobem dokrmu, když je dítě trvale na částečném dokrmu umělým mlékem a částečně je kojeno.

kojení soft cup

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit