Odstříkávání, odsávání, manipulace a skladování mateřského mléka
Odsávání a odstříkávání
Existují situace, kdy je vhodné nebo přímo nutné mléko odstříkávat nebo odsávat:
Odloučení matky od dítěte
- Při předčasném narození děťátka, které není schopno ještě samo se nasytit zprsu je nutné laktaci rozběhnout pomocí odsávačky. Ideálním prostředkem jsou velké elektrické nemocniční odsávačky, které dokáží výborně nasimulovat sání dítěte. Po nastartování laktace je možné pokračovat vodsávání pomocí menších elektrických odsávaček určených pro domácí použití. Odsávání by mělo být pravidelné, přes den vintervalech 2-3 hodiny, vnoci 2x, každé prso 10-15 minut. Nenechte se odradit skutečností, že první dny se Vám podaří odsát třeba jen pár kapek mléka. Množství mléka se bude stále zvyšovat. Pokud se děťátko narodilo hodně předčasně nebo má zdravotní komplikace může být odsávání záležitostí mnoha týdnů či měsíců. Ale rozhodně se vyplatí, protože právě předčasně narozená miminka potřebuji mateřské mléko vlastní mámy, jehož složení se přizpůsobí aktuálním potřebám nezralého dítěte.
- Je-li nutné přerušit kojení znáhlých důvodů, například zdravotní problémy dítěte nebo matky, je možné kojení zachovat odsáváním mléka. Mléko by mělo být odsáváno ve stejných intervalech jako když bylo dítě kojeno a dítěti by mělo být podáváno alternativním způsobem (kádinkou, lžičkou, stříkačkou aj.)
- Plánované odloučení – může to být pár hodin nebo pár dnů, může jít i o pravidelnou dobu, kdy například žena chodí na částečný úvazek do práce nebo studuje školu, případně musí jít na plánovanou operaci. Je vhodné si na tyto příležitosti nachystat zásobu odstříkaného mléka podle počtu vynechaných krmení. Vdobě, kdy dítě nebude kojeno je nutné mléko zhruba co 3-4 hodiny odstříkat (platí pro plně kojené dítě, u starších dětí, které mají i příkrmy, to už nemusí být tak často), aby vprsou nezatvrdlo a nesnižovala se laktace.
Dítě odmítá pít zprsu nebo neumí zprsu sát efektivně
I pro takové děti, které u kojení nespolupracují je možné plně zachovat veškeré benefity kojení. Dítě dostává mateřské mléko lahvičkou. Žena může laktaci i velmi dlouho, déle než rok, udržovat pravidelným odsáváním kvalitní elektrickou odsávačkou, ideálně takovou, která odsává obě prsa najednou. Frekvenci i délku odsávání si pak již řídí žena sama podle potřeby. Některé ženy nasbírají mléko pro své dítě během 4 odsávání během dne, jiné potřebují odsávat 2x častěji.
Nedostatek nebo nadbytek mléka
Při nedostatku mléka může pravidelné odstříkávání těsně po kojení hodně pomoci při zvýšení jeho tvorby.
Při nadbytku mléka, kdy dochází kměstnání mléka vprsou, které může vyústit až vretenci nebo zánět prsu je vhodné prsa uvolňovat. Pokud po kojení stále zůstávají vprsou tvrdší, nevyprázdněná míst je nutné tato místa uvolnit a odstříkat (stačí i ručně). Pokud bude každý den žena odstříkávat méně a méně, tak se laktace zvolna přizpůsobí potřebám dítěte.
Silný spouštěcí reflex
Pokud se první týdny spouští mléko příliš prudce a dítě se jím zalyká, je vhodné před kojením část mléka odstříkat a tím se tok mléka zvolní. Rovněž vpřípadě, kdy jsou prsa příliš nalitá (hlavně při delší přestávce vkojení) a dítěti se prso špatně chytá je vhodné prsní dvorec rozmasírovat a trochu mléka odstříkat.
Tvorba zásoby mléka
Zejména šestinedělí je ideální dobou pro vytvoření zásoby mateřského mléka. Vtuto dobu je totiž tvorba mléka vyšší než dítě potřebuje. Pro toto příležitostné odsávání jsou dostačující i kvalitní pákové odsávačky. Vhodný čas pro odsávání je po kojení dítěte nebo vnejdelších přestávkách mezi kojeními.
Manipulace smateřským mlékem, skladování mléka
- nedělejte zbytečně veliké zásoby mléka, myslete na to, že mateřské mléko má variabilní složení, jiné je mléko novorozence a jiné je mléko tříměsíčního dítěte. Jednotlivé zamražené dávky by měly odpovídat tomu, kolik dítě průměrně na jedno kojení vypije (velmi orientačně – dvoutýdenní dítě asi 60-70 ml, měsíční dítě asi 80-90 ml, dvouměsíční 100-120 ml, tříměsíční a starší 150-180 ml).
- skladujte mléko ve vhodných nádobách – existují plastové kelímky, sáčky, lahvičky (plastové i skleněné), které jsou přímo určeny pro skladování mateřského mléka. Je možné také vyvařit skleničky od přesnídávek se šroubovacím uzávěrem. Neplňte nádoby až po okraj, zmrazené mléko se rozpíná a sklenice by mohla prasknout. Je nutné vždy důkladně nádoby nebo sáčky uzavřít! Nádoby označte aktuálním datem.
- minimalizujte dobu, kdy mléko zůstane vpokojové teplotě. Zahraniční zdroje uvádějí, že při teplotě 27°C je tato doba 4 hodiny, při 21°C až 10 hodin.
- vlednici je možné mléko skladovat 24 hodin (ale zahraniční zdroje uvádějí, že při 4°C mléko vydrží i 5 dnů). Neskladujte mléko ve dveřích lednice.
- je možné sbírat mléko během celého dne, ale do jedné nádoby vlednici je slijte až budou mít obě dávky stejnou teplotu.
- vmrazáku můžete mléko skladovat 3 měsíce (zahraniční zdroje uvádějí, že při teplotě pod -19°C se tato doba prodlužuje až na 6-12 měsíců)
- rozmrazování mléka může probíhat uložením na 24 hodin do lednice anebo pod vlažnou či teplou tekoucí vodou. Až je mléko rozpuštěné, tak ho protřepejte (aby se opět spojily tukové částice, které se oddělily do smetanové vrstvy nahoře) a ve vodní lázni (nebo ohřívačce) velmi pomalu ohřejte maximálně na 37°C.
- nikdy nepoužívejte kohřevu mikrovlnnou troubu! Dochází kezničení některých imunitních složek vmléce a také např. snížení obsahu vitamínu C. Mléko se vtroubě nerovnoměrně ohřívá a může dojít až kpopálení dítěte.
- rozmražené mléko musí být spotřebováno do 24 hodin. Zbytky mléka vylijte. Nikdy mléko znova nezmrazujte.
Krácený článek vyšel v časopise Děti a my, číslo 7/2010, autor: Jiřina Mrázková