Kojení v šestinedělí

Kojení v šestinedělí

 

Šestinedělí je obdobím adaptace novorozeného človíčka na život vnašem velkém světě a také obdobím vzájemného seznamování matky a dítěte. Pro ženy je to velmi náročné období. Po porodu a dlouhém těhotenství jsou vyčerpané, nevyspané a bolavé. Poporodní hormony jsou často příčinou, že žena je psychicky labilnější, často pláče. Obzvlášť ženy – prvorodičky mají po propuštění zporodnice velké obavy, jak péči o novorozence a kojení vdomácím prostředí zvládnou. Velmi vhodné je, aby prvních pár týdnů mohl vypomoci sdomácností a péčí o dítě partner ženy nebo některý zpříbuzných. Vaření, uklízení, to vše by mělo jít stranou, nejdůležitější je, aby žena využila každé volné chvilky kodpočinku.

 

Pro úspěšné kojení je toto období velmi klíčové. Pro správné nastartování laktace – dostatečnou tvorbu mléka je nutné dítě kojit tak, jak samo vyžaduje, zobou prsou a správnou technikou kojení. Ze začátku to může být velmi často, i každou hodinu či dvě, kojení také může trvat dlouho, i 45 minut. Vše se během prvních 6-12 týdnů upraví, intervaly se prodlouží a délka kojení se zkrátí (až třeba na 5 minut ve 3 měsících). Dítě se postupně naučí efektivněji a intenzivněji sát, zesílí a nebude mu dělat problém zvládnout nakrmení během kratší doby.

 

Některé potíže, které mohou všestinedělí nastat:

 

1. Bolavé bradavky – vždy je potřeba nejdříve zkontrolovat správnou techniku kojení. Je důležité naučit dítě sát správně, aby si nezafixovalo špatné stereotypy. Citlivé, mírně bolavé, mohou být bradavky i vpřípadě, že je technika správná, některé ženy mohou ze začátku vnímat kojení jako ne úplně příjemné. Ale nesmí docházet ktvorbě prasklin nebo zhoršování bolestí – pak je nutná konzultace slaktačním poradcem a kontrola správné techniky, případně hledání dalších příčin bolesti.

 

2. Příliš nalitá prsa – laktace se potřebám dítěte postupně přizpůsobí, první týdny ale může být mléka nadbytek. Vhodné je chlazení prsou a po každém kojení kontrola, zda jsou prsa vyprázdněna. Při nalezení nějakého zatvrdlého místa je nutné ho vteplé sprše odstříkat a rozmasírovat. Šestinedělí je také ideální dobou pro vytvoření zásob mléka – mléko se daří dobře odstříkávat i po kojení.

 

3. Dítě je u prsu pořád – děti mohou vyžadovat časté kojení, ale jeho délka by neměla přesáhnout 45 minut – jinak jde spíše jen o žmoulání prsa. Kojení je nejefektivnější první minuty po přisátí, proto je vhodné u línějších a spavějších dětí střídat při kojení prsa, i polohy, nechat dítě třeba krátce odříhnout. Nutné je dbát na to, aby dítě opravdu sálo intenzivně – často polykalo a u prsu jen nepospávalo.

 

4. Dítě stále spí, nebudí se na kojení – pokud dítě prospívá, není potřeba to řešit. Pokud ale přibývá na váze málo, je vhodné hlídat počet kojení – mělo by jich být alespoň 7-8 za den, ztoho 2 vnoci. Příčinou zvýšené spavosti může být i novorozenecká žloutenka, která postupně bude odeznívat a dítě pak bude čilejší.

 

5. Dítě má obrácený režim – časem se to srovná. Pokud dítě spí přes den dlouho, tak je možné ho budit po 3-3,5 h a tím postupně režim otočit – dítě bude o to déle spát vnoci.

 

6. Dítě vyžaduje najednou kojení častěji, je neklidné a plačtivé – příčinou může být růstový spurt dítěte, který přichází ve 3. a 6. týdnu (a později ve 3. a 6. měsíci) věku dítěte. Tvorba mléka se zvýšeným potřebám dítěte rychle přizpůsobí (do 2-3 dnů). Určitě není vhodné podat vtomto citlivém období dokrm, narušilo by to mechanismy tvorby, trvalo by déle, než by se laktace přizpůsobila.

 

7. Dítě stále pláče a kroutí se u kojení i (nebo) po něm – děti často vtomto raném věku trpí na různé bolístky – nadýmání, koliky, blinkání, protože trávící trakt teprve dozrává. Na „prdíky“ existují kapky, které dítěti pomohou k úlevě. Při kolikových bolestech, kdy se dítě kroutí, je vhodné dítěti i při kojení dát na bříško teplý obklad (třeba zahřátý polštářek střešňovými peckami). Při blinkání je vhodná zvýšená poloha dítěte při kojení i při odpočinku, opatrná manipulace sdítětem, nemačkat bříško.

 

8. Stolice a močení – vtomto věku by dítě mělo mít alespoň 2 stoličky za den konzistence i vzhledu míchaných vajec. Stolice může být i řidší, ale stále by měla být žlutá. Občasný výskyt zelené stolice nevadí, může se jen měnit složení mléka, žena mohla sníst něco, co stoličku takto zabarvilo. Zelená stolice není „hladová“. Po 6. týdnu může být stolice méně častá, třeba jen 1x týdně. Důležité je sledovat počet pomočených plenek (bezbarvou močí) – mělo by jich být za den alespoň 6 a to pomočených docela důkladně (50 a více ml) – svědčí to o prospívání dítěte.

 

9. Problémy se spouštěcím reflexemmléko teče moc silně – zaklonit se, studený obklad na prso, přitlačit dlaň naplocho na druhé prso, dítě do zvýšené polohy při kojení, případně dítě při silném toku odpojit od prsu, počkat, až nejsilnější proud pomine a pak dítě znova přiložit. Postupně problém sám odezní. Mléko teče pomalu – teplý obklad na prso, uvolněná, pohodlná poloha matky při kojení, popíjení teplého nápoje.

 

Článek byl uveřejněn v časopise Děti a my(číslo 4/2010), autor článku Jiřina Mrázková

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit