Nic nejde samo od sebe, ani kojení...

Moje těhotenství proběhlo v pohodě, žádné nevolnosti, chutě, otoky, prostě jsme si jen užívali rostoucího bříška. Bylo mi řečeno, že malý bude menší, že nepřesáhne 3 kg. Týden po termínu, v pátek 27. února, mi byl porod vyvolán, postupovalo to sice rychle, avšak prckovi se ven nějak nechtělo. Po několikátém "skákání" sestřiček na moje břicho přišel doktor a rozhodl, že malý půjde kleštěma.. Michal měl 3 800g a 52cm a z každé strany jsem slýchala- maminko, on byl na vás nějak velký... Naštěstí byl v pořádku, ale naopak mě to všechno začlo..
Měla jsem velkou ztrátu krve a bylo mi zle, nechtěli mi radši přiložit malého k prsu, ale já chtěla. Miška se hned přisál- jak zvláštní to byl pocit. Další 2 dny jsem nemohla vstávat, dostala jsem 2 transfuze a taky jsem byla dost zašitá. Navíc jsem při dlouhém tlačení zapoměla zavřít oči, takže jsem je měla úplně rudé. Prcka mi nosili jen na kojení, což nám sice šlo, ale mlíko se vytvořilo po 2 dnech, takže byl dokrmovaný stříkačkou. V pondělí už jsem jakž takž chodila, dostala malého k sobě, kojení v pohodě- jedl co 3 hodiny a spinkal, mlíka jsem měla moc, odstříkávala jsem a nosila sestrám na novorozenecké. Bohužel skoro celou noc prořval :-( Další den taky papání v pohodě, v noci zase křičel, byla jsem strašně vyčerpaná až jsem zazvonila na dětskou sestru a ona mi ho ještě vzala na noc k sobě. Bylo mi to líto a připadala jsem si hrozně, ale uklidňovalo mě, že už ráno půjdeme domů a tam to zvládneme.. Kolem 5 hodiny jsem se vzbudila šílenou třesavkou, teplota přes 40´C. Zjistila jsem, že mě šíleně bolí levé prso, nemohla jsem ani zvednout ruku. Bylo tvrdé, červené, nešlo z něj nic odstříkat a navíc jsem měla rozedřené bradavky do krve na obou prsech. Kojit jsem nesměla, jednak kvůli prcka a taky aby se mi zahojily bradavky, takže jedl jen u sestřiček přes stříkačku a nosili mi ho v době kojení aspoň na pomazlení. Dostala jsem antibiotika, nejdřív kapačku, pak prášky. Co 3 hodiny jsem musela do sprchy rozmasírovat, pak přišla dětská sestřička a doslova mě drtila, jak se snažila něco z prsa dostat, sama bych to nezvládla. Přikládala jsem studené obklady, ale nejvíc mi pomohly listy zelí. Po 2 dnech teplot, bolesti a slz, se prso zlepšilo, už jsem odstříkávala sama, žlutá hmota se zpátky změnila v mlíko a já v pátek zase mohla kojit. Prcek se sice přisál, ale tahal cca 5min. a usnul. Sestřičky mě vždycky s úsměvem uklidnily- to nevadí, my ho dokrmíme.. V sobotu jsem si vymodlila odchod domů, poučená, že pokud mu nebude stačit MM, mám koupit hypoalergenní UM. Doma pokračoval scénář z porodnice- 5min. tahal, pak usnul, za 20min. se vzbudil, znovu 5min. jedl a usnul... Takhle jsem třeba kojila 3 hodiny... Nevěděla jsem kolik má sníst, kolik máme udělat UM.. Víkend celkem probrečel, já s ním, v úterý jsme šli k doktorce, řekla mi kolik by měl sníst, od té doby kojíme+příkrm. Asi během 2 týdnů se naučil krásně tahat a UM se jen dojedl.
Jenže mě problémy s prsama nepřestaly. Pravidelně se mi dělala tvrdá a červená místa, poučená z nem. jsem masírovala, odstříkávala, dávala zelí, přikládala prcka bradičkou k bolestivému místu.. Přesto i měsíc a půl po porodu se tohle často opakovalo. Můj praktický doktor mě poslal na mamologickou ambulanci, byla jsem i na mamografu, ale naštěstí bez nálezu. Při další kontrole mi zjistily zvětšené uzliny v podpaží, předtím jsem zase měla teploty ke 39´C, takže zase antibiotika, ale kojila jsem normálně. Nakonec se přišlo na to, že prcek při kojení nevypije všechno a zbytkové mlíko tam pak dělá neplechu. Od té doby po každém kojení prso ještě odstříkám, teď už někdy není co, a vše je v pohodě. Bohužel prsa mám stále náchylná, při každém kojení mě ze začátku strašně bolí uzliny v podpaží, nesmím třeba vytírat mopem, jinak mě na další den bolí prsa, občas se nějaká zatvrdlinka vytvoří, ale během dne ji hned rozmasírováním zlikviduju, nejedná se už o zánět.
Jinak bradavky si asi po měsíci kojení zvykly, od 2 a půl. měsíce začal malý spát celou noc, takže jsem se týden budila v noci promáčená od mlíka, ale pak v pohodě.
Teď má Míša 5 měs., z prsa vytahá 60ml a je prázdné, z flašky pak 120-150ml. Pomalu začínáme s jinou stravou, takže i kojení budeme omezovat až ukončíme, stejně víc spapá UM.

Přidat komentář

Obnovit
Bezpečnostní kód

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit