Kojením až k abscesu prsu

Těhotenství jsem měla, vzhledem k mému věku, bez problému. Od okamžiku, kdy jsem ucítila naše miminko v bříšku, má prsa začala vylučovat kolostrum. Od té doby jsem musela nosit vložky do podprsenky. Ráno jsem měla vždy promočený polštář.
Porod jsem si představovala jinak. Bohužel neprobíhal jak by měl a tak se Matýsek narodil císařským řezem. Hned jak jsem se trochu zmátořila z narkózy dostal Matýsek mlíčko. Mlíka jsem měla hodně a stříkalo ze mne kdykoliv jsem si vzpomněla na malého. Doma mi připadalo, že nic jiného nedělám jen kojím, přebaluji a odstříkávám. Tři neděle po porodu jsem dostala vysoké teploty a protože neklesaly, šla jsem do porodnice. Tam mě prohlédli a jen letmo se zeptali na prsa. Ta mě kupodivu nebolela a tak diagnóza zněla: viróza. Za další tři týdny se scénář opakoval. Jen se mi zdálo, že mám méně mléka a taky prso jsem měla červené. Zavolala jsem laktační poradkyni, která mi řekla, že se může jednat o zánět a poradila mi co s tím. Na prohlídce po šestinedělí mi doktor řekl, že se o zánět určitě nejednalo. Prý prsa strašně bolí.
Vysoké horečky mě trápily každé tři neděle a netrvaly déle jak čtyři dny. Prsa mě nikdy nebolela. S horečkami jsem se naučila žít. Manžel hlídal malého a dával mi ho jen na kojení. Já se snažila abych aspoň na kojení měla teplotu pod 39C. Jaké bylo překvapení, když teploty jednoho dne nepřišly.
Bohužel místo teplot se mi na levém prsu vytvořila malá bulka. Snažila jsem ji rozmasírovat, přikládala obklady, tvaroh, atd. Nic nepomáhalo. Boulička vyrostla do ohromných rozměrů (můžu říct, že mi na prsu vyrostlo ještě jedno) a začala bolet. Zvláště při kojení, to ukápla i slzička.
Doktor mě odeslal s abscesem do nemocnice. Tam mi ihned nasadili antibiotika a chodila jsem na ultrazvuk, kde mi dělali punkce (velmi bolestivé). Protože to nepomohlo, objednal si mě pan primář a i přes mé protesty absces rozřízl a zavedl drén. Nějaký čas jsem chodila na převazy, ale rychle se to hojilo a do 14ti dnů jsem byla zdravá. Nyní mám na toto období vzpomínku v 1cm velké jizvičce. Oceňuji to, že jsem mohla syna kojit a kojím ho dodnes, a to mu je už 2,5 roku.

Věra z V.M.

Přidat komentář

Obnovit
Bezpečnostní kód

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit