Moje první kojení

Rodit jsem měla v lednu. Celý prosinec jsem četla rady ohledně kojení. Zhltala jsem dvě příručky věnované čistě kojení, tucet příloh ke knihám o matce a dítěti, dalších tucet příloh ke knihám o dítěti a matce, a jednu kapitolu o tom jak příšerně může vypadat dítě po porodu a jak to na sobě nenechat znát. Další informace mi poskytla laktační poradkyně, která mě perfektně vybavila především teoreticky, páč na praktickou stránku mi poněkud chybělo dítě. Já vám něco řeknu, že jste jak chodící encyklopedie vám bude stejně platné jak mrtvému zimník. Můj kamarád Langoš, který je úspěšně rozvedený a má dvě děti mi řekl, ..tož to mu jenom strčíš do pusy a je to.. No dobrá tedy.
…matka leží na boku s polštářem pod hlavou. Hlavička dítěte spočívá v ohbí matčiny paže.
dotykem úst dítěte a okolí bradavkou se vyvolá hledací reflex. Matka počká až dítě široce otevře ústa a rychle si dítě přitáhne k prsu. Nikdy ne nenaklánějte nad dítě…

Ležela jsem poslušně na boku na polštáři, sice jsem toho moc neviděla, no ale když to tak má být. A jala jsem se vyvolávat hledací reflex. Hledací reflex je stav, kdy dítě, bůhví kde se to v něm bere, otáčí hlavu ze strany na stranu kadencí ratatata, a někdy ještě mnohem rychlejší. Pak jsem tasila nic netušící bradavku na řevem zkroušené dítě. To výborně hledalo, ale nechtělo doširoka otevřít ústa. Pro informaci slovo rychle, v jakékoli podání, se u novorozenců zcela míjí účinkem. Asi po osmém, již zoufalém pokusu se mi podařilo mu tu bradavku přece jenom do té pusy vpravit. Pak jsem si nějakým záhadným pohybem shodila polštář z postele a musela sem se nad toho drobečka naklonit a držet váhu na lokti. Po chvíli mi ze vlasů z vousů a z obočí sice nevisely rampouchy uhlí, ale svaly mi v železo ztuhly a to fest.
No a jestli si myslíte, že když vás někdo stiskne tak roztomilou malou tlamičkou, že to nebolí, tak vám říkám, že to bolí jako čert. Jak jsem tam ležela, skroucená s útrpným výrazem ve tváři, říkala jsem, áá to je to kojení. Pak můj milý Vincent vyplivnul tu věc z pusy a začal řvát. Nikdy nedávejte bradavku křičícímu dítěti.
Blbost.
Až později jsem pochopila, že ne každá rada je pitomá.
O kéž by si pil lahváče.
dítě musí mít v ústech nejméně 2,5cm dvorce
Kdo má špatné bradavky se může jít klouzat, neboť pokusit se v tomto případě o kojení je jako souložit bez erekce. Vědci nám ale výrazně pomohli, vymysleli kojící silikonové kloboučky, které si nasadíte a kojíte. Než si však stačíte nasadit klobouček, dítě už vám řve jak kdyby ho na nože bral a v tom záchvatu vám klobouček strhne a hodí na zem. A prý nekoordinované pohyby.
Pche.
Dalších 15 minut jsem nehnutě zírala na to, jestli se spánky a uši dítěte pohybují a jestli dolní ret přesahuje do žlábku (což samozřejmě není vidět) no a jestli je slyšet polykání, a jestli není slyšet srkavý zvuk…

Začátek tvorby mléka několik dní po porodu způsobí, že se matce zvětší prsy.
Zvětší?? Moje prsa se giganticky dmula z košile ven. Zní to dost básnicky.Já najednou věděla, proč má kráva vemeno a proč má čtyři struky.
Po několika takových to kojení jsem měla úplně tuhá záda a rozkousané bradavky.
Pak je teprve každá rada drahá a čert vem příručky. Naštěstí se v nemocnicích pohybují i takové osoby, které tomu rozumějí a už také někdy kojily. Takže jsme to nakonec zvládli.

Řekla bych, že kojení nakonec zvládne každá matka., ale není výhry bez boje. Bojovat se musí ve všem a vždycky. A co by člověk neudělal pro toho andílka řvoucího. Některé rady, i když se zdají pitomé, nesmyslné nebo dokonce nemožné, jsou pravdivé.Ale znáte to, když vám řeknou, že se v zimě nemá olizovat zábradlí…každá mamka si to musí vyzkoušet, možná i to dodává ten šmrnc, na který jsem se tolik těšila. Na ten, který mají jen ženy s dětmi. Myslela jsem si, že je to porod, co z nás udělá ženu, ale možná je to ten boj, který musíme neustále svádět. To, že máme své výhry, ale i prohry. A že bychom se neměly za žádných podmínek vzdávat a podléhat. V některých českých ženách je kus Libuše i kus Vlasty. No a v některých možná i kus Božky, a některé mají doma kus, a některé zase kus vola.
Konec srandy jdu kojit. Prostě mu to strčím do pusy.

Přidat komentář

Obnovit
Bezpečnostní kód

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit