Jak jsem vyléčila zničené bradavky

Vím, že na vaše stránky se obrací velké množství maminek a tak je možné, že by některé z nich mohla moje zkušenost pomoci.Mám 6ti měsíční holčičku. Od porodu jsme řešily jeden problém s kojením za druhým. Začalo to tím, že se mi nechtělo spouštět mléko. Vždycky jsem měla pocit, že moje prsa jsou „o krok pozadu“. Když jsem měla mít mléko, měla jsem jen mlezivo, když jsem měla nakojit 50ml, nakojila jsem jen 20ml, když jsem měla nakojit 90ml, nakojila jsem jen 50ml….

V porodnici mi na spuštění laktace radili mít malou neustále přiloženou k prsu a prsy střídat…… což mělo za následek, že jsem po příchodu z porodnice sice kojila, ale měla jsem opravdu totálně zničené bradavky.

(podotýkám, že podle sestřiček z šestinedělí jsme přikládaly k prsu bez chyby). Prsy byly jakoby celé sedřené a každé přiložení k prsu pro mě bylo živým utrpením a občas se neobešlo bez ukápnuté slzičky. Asi ve 3 týdnu jsem prodělala zánět prsu. Průběžně jsem zkoušela snad vše, co je doporučováno na vyléčení bradavek (Bepanthen, Calcium pantothenicum, hydrogelové polštářky Chicco , genciánku…) bohužel výsledek žádný. Dotek čehokoliv na bradavku – tričko, podprsenka, vložka do podprsenky – byl nepříjemný, mnohdy až nesnesitelný. Zkoušela jsem dokonce i 3 dny střídavě každé prso jen odsávat, abych dala příležitost bradavkám se zatáhnout. Ani to nepomohlo. Moje gynekoložka i dětská lékařka se shodly na tom, že takové defekty na bradavkách ještě neviděly a naděje na vyléčení mi dávaly jen v případě, že přestanu kojit. Nevzdala jsem to, hledala další možnosti léčby a nakonec mi v brněnské nemocnici (Bohunice) byly doporučeny polštářky TenderWet pro mokrou terapii (http://cz.hartmann.info/CZ/78521.htm). Zabralo to a asi do 14 dnů jsem měla bradavky zhojené! Dodnes kojím (ikdyž teď už začínáme s příkrmyJ), odbouraly jsme i kloboučky, které jsem v průběhu bolestného kojení začala používat. Jsem ráda, že jsem ten zdánlivě předem prohraný boj vyhrála a kojení si užívám. Pokud moje zkušenost pomůže některé z maminek, budu jen ráda.

Takže doplňuji informaci.
Polštářky se dají koupit volně v lékárně v různých baleních. Já jsem měla balení po 8ks (tam se cena pohybuje cca okolo 600,-Kč za balení).. viz. například
http://www.ilekarnik.cz/p/kompres-tenderwet-duo-krytiroztok-stpr55cm8ks.html
Jsou různé průměry, mě vyhovoval průměr 5,5cm. Důležité je, aby to bylo opravdu balení s názvem TenderWet DUO (ty totiž
obsahují velmi důležitý roztok). Pokud to není DUO, tak je to jen bez roztoku. Předepsat to může i praktický lékař, pak by měl být doplatek asi cca 100-200Kč (to je třeba ověřit).
Používání je jednoduché. Každý polštářek je sterilně balený v takové nízké kádince, takže se rozdělá toto sterilní balení a do té kádinky se naleje přiložený roztok. Polštářek ho během 30vteřin nasaje a pak se jen přiloží na bradavku. Já jsem pak na to ještě dávala prsní vložku. Jeden polštářek jsem používala asi jeden den. Polštářek jednak pomocí roztoku hojí ránu a na druhou stranu má absorpční vlastnost, takže "nasává" odkapávající mléko. Pokud je mléka moc, tak pak je dobré mít přes to ještě prsní vložku. První dny jsem měnila asi po 12h, druhý týden pak už jen jeden polštářek denně. Během prvního týdne moc velké změny nebyly, jen to bylo příjemné a mohla jsem nosit normální oblečení bez bolestí. Druhý týden nastal významný pokrok a bradavky se začaly zatahovat. Myslím, že kdybych s tím začala dříve než
cca ve 3 měsíci, tak by to mohlo zabrat i rychleji.

Přidat komentář

Obnovit
Bezpečnostní kód

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit