Jak jsme to vzali za špatný konec...

Rozhodla jsem se podělit o svůj příběh o kojení. Ve chvílích, kdy jsem to pomalu vzdávala, jsem na těchto stránkách díky příběhům a poradně našla sílu poprat se špatným začátkem. Teď doufám, že můj příběh může dodat naději někomu dalšímu.  

Náš syn se narodil začátkem října. Celé těhotenství jsem se důkladně připravovala na porod. Všechno, co se týkalo porodu, mě zajímalo a hodně jsem toho přečetla. Měla jsem jasnou představu o tom, jak porodím - přirozeně a bez poranění. Zajímat se o kojení mě vůbec nenapadlo, a tak jsem zběžně prostudovala brožurku laktační ligy a více se tématem nezabývala. Chyba, veliká chyba. 

 Porod neproběhl ani zdaleka tak, jak jsem si přála. Místo přirozeného, jemného zrození v intimitě, dostal náš syn do začátku český nemocniční standart - klesající ozvy, umělý oxitocin, urychlení porodu, mnoho neznámých lidí a rukou, ostré světlo, výhřevné lůžko. Já nástřih a pocit selhání. 

 Nicméně první chvilku strávil u mě a po očištění pravděpodobně proběhlo něco jako pokus o přiložení ještě na porodním sále, moc si to nepamatuji, z té chvíle si vzpomínám na slzy v očích mého muže a synovy malinké ručičky, byla jsem dost mimo. Pak jsme byli hodinu odloučeni, i když měl malý apgar 10-10-10, bylo to prý nutné. 

 Na pokoji nás potom dětská sestra (kterou si budu asi pamatovat celý život) insturovala do polohy v leže, ve které strčila mojí bradavku malému do pusy a odešla. Zpětně jsem pochopila, že to patrně měla být instruktáž-podpora kojení. Nevzpomínám si, jestli malý pil, nebo ne, stejně bych to tou dobou neuměla poznat, ale vzpomínám si, že jsem byla překvapená silou, kterou v pusince má. 

 Muž mezitím mluvil po telefonu s naší soukromou porodní asistentkou a vyřídil mi od ní "máš malého co nejvíce přikládat". Moc jsem tomu nerozuměla. Večer jsem si pořád nebyla jistá, jestli to dělám správně a proto jsem poprosila sestru z noční směny o pomoc. Sestra rychlým pohledem označila moje bradavky za ploché a doporučila klobouček, který  vzápětí přinesla. O kloboučku jsem slyšela poprvé a nezdálo se mi to, svoje bradavky jsem vždy považovala za normální, ale stačilo vyvinout opravdu jen jemný nátlak, abych jako vyplašená a rozhozená prvorodička kývla na cokoliv. Nasadila jsem klobouček a malý přes něj začal pomalu sát kolostrum. Ptala jsem se, jestli se ho pak půjde zbavit, sestra odpověděla, že to mi nikdo nemůže slíbit a že nikdo mi také nemůže slíbit, že budu kojit. 

 Druhý den v porodnici konstatovali, že malý příliš ztratil na váze a je nutný dokrm. A to UM lahvičkou. Prostor pro diskusi žádný, oplakala jsem to. Malý měl žloutenku, byl slabý, brala jsem to tak, že nabere sílu a bude ode mě víc pít. Dostával dokrm lahvičkou dva dny. Přitom jsem sebou měla zabalenou svou odsávačku, jenže jsem netušila, že bych jí v tuto chvíli mohla použít, vlastně jsem pořádně nevěděla k čemu je a do porodnice si jí vzala jen proto, že to PA doporučila. 

 Nakonec syn trochu přibral a pustili nás domů s váhou 3020g. Podle propuštěcí zprávy bez problémů plně kojený, prsa bez patologických změn. Kdyby se mi na prsa v porodnici někdo podíval, viděl by počínající ragády, které zatím nebyly příliš bolestivé a já se domnívala, že je to normální. 

 Doma se potíže s kojením rozjely naplno. Na bradavkách se udělaly hluboké rány, při kojení krvácely. Malý se kojil vždy hodně dlouho, po kojení byl plačtivý. Při kojení, hlavně na začátku byla bolest skoro k nesnesení. Vždy jsem se musela zhluboka nadechnou a s výdechem podat synovy prs s kloboučkem. 

 Navštívila nás doma naše PA. Podívala se na prsa a vysvětlila mi, že ty rány jsou ragády a normální to není. Doporučila odsávat a mazat purelanem. Ptala jsem se jí na to, jestli to mám zkoušet i bez kloboučků, řekla že vzhledem k těm ragádám raději ne a že bradavky mám skutečně ploché, že by to asi nešlo. Odsávala jsem, mazala, a snažila se kojit. Bylo mi hrozně. Po kojení jsem měla radost, že je to za mnou a doufala jsem, že si malý řekne až za dlouho. Syn měl skutečně poměrně dlouhé intervaly mezi kojením, ve kterých jsem se snažila ještě odsávat. Celý den jsem vlastně nedělala nic jiného a byla jsem na pokraji sil. Bradavky jsem měla krvavé a při kojení jsem plakala buď bolestí, nebo zoufalstvím, že je to všecno nějak špatně... 

 První dvě prohlídky u dětské lékařky proběhly v klidu. Při třetím vážení doktorka zjistila, že malý ztratil během týdne 60g. "Vaše dítě má hlad, tohle je hladový pláč". Odcházela jsem také s pláčem, s pocitem naprosté nedostatečnosti, totálního selhání. Volám muži, brečím do telefonu. Moc nechápe, naše dítě je v pořádku, vždyť ho můžeme dokrmit... Doktorka zdůrazňuje - dokrmovat těžkým způsobem a po kojení, ale sestra mi ještě v čekárně vysvětluje, že to, že láhev kazí kojení je mýtus, že to ví z vlastní zkušenosti... čemu věřít? Jsem vyčerpaná na těžký způsob, pořizujeme nějakou natural lahvičku v lékárně a malý se po vypití odsátých zásob (já k.... odsávala do mrazáku a dítě mělo hlad!) krmí sunarem. 

 Už si přesně nevzpomínám, kolikrát lahvičku dostal, dohromady párkrát, když byl k neutěšení a já měla pocit, že už mléko není nebo byla bolest nesnesitelná. Začal přibírat a přestali jsme dokrmovat. Ve čtvrtém týdnu se situace trochu zklidnila. Kojení pořád bolelo, hodně, ale syn byl spokojenější. Přestala jsem odsávat a jen kojila. Seděla jsem často u internetu ve snaze zjistit, proč to pořád tak bolí, a přitom se o kojení dozvěděla spoustu věcí. Zjišťuji taky, jak je to s tím kloboučkem a začínám mít podezření, že může s problémy souviset. Přitom sleduji dítě, co se nadšeně přisává ke všemu, co se mu objeví u pusinky. Mám dojem, jako by mi říkal - umím se přisát. Chci se zkusit kloboučku zbavit a zkouším nejprve stříhání a zkracování kloboučku. Bez efektu, z ustřihnutého nepil. Načetla jsem, co bych tak asi měla dělat - kůže na kůži, zkoušet to v noci.. ale neměla jsem odvahu. Strach z bolesti mě úplně paralyzoval. Bylo mi jasné, že to sama nezvládnu. 

 Zjistila jsem, že s kojením mi jen tak někdo neporadí. Moje máma (nekojila, prý to nešlo) byla vlastně překvapená, že o to kojení tak stojím. Když viděla, jak se s tím trápím, pokusila se mě podpořit dotazem "ještě jsi to nevzdala"? Následně přidala upřímě míněnou obavu "máš vůbec dost mlíka"? Ach jo, mami, tohle nepomáhá. 

 Jelikož naše PA mi radila to bez kloboučku nezkoušet, bylo mi jasné, že se musím obrátit na někoho jiného. Bylo asi půl desáté a já na stránkách mamilla našla laktační poradkyni Petru. Byla asi jediná, které bylo možné volat do desíti, zvledla jsem telefon, volám. Petra zní trochu jako "achjo, zase klobouček" a jemně mě upozorňuje, že to je dlouhá, mravenčí práce s nejistým výsledkem. Domlouváme se, že přijde. 

 Na její první návštěvu ráda vzpomínám. Chvilku jsme povídaly o porodu a Petra navrhla vyzkoušet samopřisátí - kůže na kůži. Moc jsem tomu nevěřila - samopřisátí 5 týdnů po porodu, ale nebylo co ztratit. Měla jsem hrozný strach vůbec synovi ukázat "nahé" prso, ale s její podporou jsem to zvládla a byla v naprostém šoku z toho, co následovalo. Moje dítě se prostě přisálo. Jen tak, napoprvé. Bolelo mě to, ale dalo se to vydržet. Slzy mi tekly, ale tentokrát dojetím. Technika kojení byla v pořádku. Byla jsem si jistá, že mám to úplně nejšikovnější dítě a kloboučky letěly do koše. Věřila jsem, že už teď bude všechno dobrý. Nebylo.

 Bolest při kojení se zhoršovala. Ostrá řezavá, v prsu, v podpaží, v zádech... Znovu jsem si přála, aby si malý řekl až za dlouho a zároveň se na sebe zlobila, že si to kojení neužívám... vždyť to má být přeci krásné. Nebylo to vůbec krásné a bolelo to čím dál tím víc. Po kojení jsem měla prsa jako v ohni, hrály všemi barvami. Volám Petře s podezřením na kvasinku a přes víkend se snažím vyléčit nás nejprve citrovitalem, potom genciánkou, fungicidinem, pevarylem, šalvějí.. nic. Když mám celá prsa bolavá a jakýkoliv dotek je nesnesitelný, jdu k naší praktičce. Konstatuje zánět, dostávám antibiotika. Docela se to zlepšilo, zůstalo "jen" pálení po kojení a nehojící se ragády. Řeším to s Petrou, doporučuje mi míchanou mast, kterou mi naše doktorka předepsala. Prsa se pomalu začínají hojit, hurá!

 Někdy kolem sedmého týdne jsem večer zjistila že mám v prsu tvrdé boule. Syn byl v tu chvíli na procházce s manželem. Už znalejší jsem se pokusila rozmasírovat je ve sprše a odsát, jenže nic neteklo... panikařím, volám Petře - ucpaný mlékovod. Ptá se, jestli není na bradavce bílá tečka, zjišťuju, že je. Mám sterilizovat jehlu a tečku propíchnout. Nedovedu si to představit, po týdnech bolestivého hojení mám do sebe píchnout jehlou? Jenže mléko prostě muselo ven, píchla jsem, nijak zvlášť to nebolelo, mezitím se manžel s malým vrátili, kojila jsem a vše povolilo. V tuto chvíli jsem si začala připadat jako sběratel potíží s kojením. 

U doktorky opět nic moc váha. Trochu přibral, ale dle lékařky "pouze hraničně". Vysvětluje, že mezi kojenými dětmi jsou sice velké rozdíly, ale naše dítě je prý opravdu hodně hubené, do průkazky dostane verdikt "stav výživy - hypotrofie, chabější výživa". No paráda, opět se cítím pod psa. Nejsem pro svoje dítě dost dobrá máma, nedokážu ho nakrmit, žít před sto lety, tak mi určitě umře. Doktorka nechává rozhodnutí zda dokrmovat na mě. V jejich očích o nic nejde, někdy je mléka prostě málo, prý to není moje vina a udělala jsem pro to dost. Mateřské sebevědomí v háji. Malý je večer uplakaný, posílám muže pro sunar a snažím se přesvědčit sama sebe o tom, že je to v pořádku. Budu kojit, když to bude málo, dostane sunar a bude. Jsem z toho už strašně unavená, dítě má dva měsíce a já celou tu dobu řeším jen kojení. Nemělo to být krásné? Všichni se ptají, jak si malého užíváme... jsem zklamaná, smutná, takhle jsem si to nepředstavovala. Říkám muži, že tomu dám ještě měsíc a jestli to nepřestane bolet, přejdeme na UM a hledám na internetu, které je nejlepší. Podle jeho názoru je to nesmysl, měl pravdu. Láhev jsme dali asi třikrát, pak najednou bylo mléka dost. Pořídili jsme váhu a já konečně věděla, že malý opravdu pije dost. Pár dní vážím každé kojení a získávám jistotu a klid. Pak vážím sem tam, spíš ze zvědavosti, jednou týdně abych věděla, že přibírá.

 Asi v deseti týdnech se mě manžel při kojení zeptal, jestli to ještě bolí a já zjistila, že ne. Prostě se to nakonec všechno srovnalo. Ragády se zahojily, bolest postupně odešla. Malý příbral víc než kilo za měsíc, krásně roste a hlavně je spokojený. Teď jsou mu tři měsíce, kojím ho ráda a mám velkou radost, že jsme to spolu zvládli. Vím, že trable ještě můžou přijít, ale také vím, že je můžeme překonat. Nakonec to celé je značně posilující zkušenost, dívám se na svoje dítě a jsem na sebe pyšná, že se tak krásně rozvíjí. Jsem vděčná za lidi, kteří byli tou dobou se mnou a pomohli mi to zvládnout. Vím, že počáteční trápení nemuselo být takové, kdybych byla lépe připravená, tak teď všem budoucím mámám doporučuju laktační poradkyni rovnou do porodnice. Doufám, že tenhle můj pokračující příběh třeba pomůže některé stejně nezkušené mámě, kterou jsem byla já.

 

Komentáře  

0 #10 Eva 2016-05-16 10:40
Brečim jak želva. Je až k neuvěření, že až na nějaké drobnosti příběh, co právě zažívám já se synem jak přes kopírák! Klobouček, doktorka řekne, že hladoví, příkrmy, bolavá prsa, úplně to samé... Je skvělé vědět, že to může mít i šťastný konec. Díky :-)
Citovat
+1 #9 KL 2016-04-02 22:23
Po vyvolaném porodu (malé se nechtělo ven) s naprosto perfektní porodní asistentkou (klobouk dolů, dky ní to nebyl horor) proběhl také velmi poučný a všeříkající pětivteřinový (nebo jen vteřinový?) rádoby pokus o přisátí s verdiktem - s těmahle bradavkama? Nikdy. A pak jsem si vydupala bonding delší než tradiční minutu. Sice jsem po hormonovém koktejlu byla v takovém zvláštním rozpoložení, že jsem vlastně k dceři vůbec nic necítila, ale tak nějak jsem tušila, že kůže na kůži to zlepší. Hodinku jsme na sebe koukali na sále a pak jsem souhlasila s odvezením malé na sesternu. Potřebovala jsem se srovnat sama se sebou. Ale musím podotknout, že jsem už předem věděla, že musím věřit sobě a hlavně miminku. Dítě není tak hloupé, jak mi budou tvrdit. Ne, je tak chytré, aby si matku obmotalo kolem prstu tak, aby přežilo. Zákon přírody. Moje máma nekojila, nešlo to, po císaři s tehdejším přístupem..to prostě nešlo. Babka taky nekojila, nešlo to. Takže co bych jako chtěla. Ve zkratce (haha) - byla jsem v nemocnici 4 dny, a to jen proto, že jsem chtěla (a platila si nadstandard). Za tu dobu jsem potkala empatické sestřičky, i ty vyhořelé (snad jsem to díky mému oboru poznala). Ihned mi byly na mé bradavky aplikovány tvarovače (proč to tak pojmenovali, vážně netuším, tvarovalo to maximálně podprsenku a to dosti nehezky), na dotazy, zda je nosím, jsem lživě odpovídala, že ano. Stejně tak mi byl dán klobouček, naštěstí až druhý den, takže jsem věděla, že sát umí. A jak! Jen to na té jedné straně moc nešlo. Dvakrát jsem ho použila, pak jsem si řekla - a proč? Umí sát? Umí. A ono to šlo. Mlíko nebylo, taky co bych chtěla dopoledne, když jsem porodila pozdně odpoledne. Do toho rady nepřikládat dříve jak po 2 hodinách, mléko se míchá, pění, dítě má koliky a řve víc (tak leda hlady). Přikládat co 3 hodiny vždy a všude bez ohledu na dítě. Jak hloupé rady. Stačí věřit sobě a dítěti. Byla jsem prvorodička, žádné zkušenosti. Druhou noc jsem prochodila s malou na ruce, brečela hlady. Dokrmili ji 2×, obojí s mým pocitem selhání. Naštěstí tam v tu dobu byla dobrá sestřička, která mě uklidnila. Také snad vrchní byla suprová, vše začíná a končí v hlavě. Dostala jsem sprda, jaktože nevážím, když mám jít druhý den domů (což mi nikdo neřekl), tak jsem jim řekla ne, já domů nejdu. Malá nepřibírá, já chci mít klid, prostě nejdu. A vážit jsem nešla. A najednou mlíko bylo. Doma pak klasická krizovka druhou noc, ten první týden za moc nestojí. Ale stojí za tu vybojovanou sebedůvěru. No co.. metodou pokus-omyl to jde už šest měsíců. Malá by mi prospala celou noc od narození, ale radši kvůli rozjetí laktace jsem ji skutečně co ři hodiny kojila, postupem času jsem dala na malou a noční kojení bylo po 6 hodinách, které jsem hlídala do konce šestinedělí. Pak už ne. Celé dva měsíce jsem spala noc co noc 8 hodin v kuse. Teď se mi znovu budí - buďto zuby, nebo prdy, teď už asi i hlad, začínám přikrmovat. Některé noci strávila se mnou v posteli, to když to jinak nešlo. Nicméně má záda potřebují komfort, jinak bolí, takže spinká ve své postýlce. Ale ráno je naše. Po šesté je se mnou v posteli u "otevřeného baru" a probíhá snídaně all inclusive do devíti hodin. Mazlíme se, malá pije, nebo žvatlá, nebo spinká. Stačí věřit sobě a dítěti. Věřím, že to v ničem jiném není. Naštěstí jsem neměla žádné větší potíže. Ale věřím, že to je také díky mé sebedůvěře, které pomáhaly skvělé sestřičky a doktorky, se kterými jsem se setkala. Příchod domů jsem omarodila angínou bez antibiotik, to pak omarodila malá rýmou, také to nebylo úplně růžové, ale dalo se to a za ten nynější komfort to stojí.Držím palce všem!
Citovat
0 #8 Marie 2016-03-31 19:48
Jako byste napsala náš příběh. Jen teda asi ne tak Krušný. Před porodem bylo to jediné tema: nastrih hráze a aniball, rychlý porod a bonding. Rodila jsem 11 hodin a kvůli vysoké hrázi byl i nastrih. 14 dni jsem poradne nesedela. Mala se přisala kdyz nas dovezli na pokoj. Byla nic sikovna. Užívala jsem si kojeni, sice s rigadami jako blazen, ale jinak to byl krásný pocit. Vubec by mě nenapadlo ze může být něco špatně. Dcerka nepřibrala od druhého dne ani gram. Druhou noc pro křičela hlady a ja s ni v náruči prochodila po nemocniční chotbe v slzách. Od sester se mi dostalo jen suchého: uklidnete se.. A sup rychle prikrmit. Bylo baby boom, takze nas pakovali třetí den domu i se žloutenkou, takze mala byla spava jeste k tomu vsemu. Diky bohu ze tesne pred propustenim přišla laktacni poradkyně, strasne milá a laskavá pani. To byl lék na mou bolavou a nevyspanou duši. Rekla mi ze KOJENI ZAČÍNÁ V HLAVĚ. Prikrmovali jsme stříkačky po prste. První tyden az dva jsem dokola jen ohrivala prikladala, odstrikavala a dokrmovala strikackou po prste. Cely den a noc a porat jsem si opakovala ze kdyz budu v klidu, mlicko bude. Čtyřikrát jsem byla i u laktacni, vazily jsme a pilovaly techniku. A ejhle, mléka přibývalo az po třech týdnech malé uplne stačilo! Nakonec kojim jen v leze, v sedě to boli. Oproti vašemu příběhu to byla chvilicka, pro me věcnost!!! Jsem strasne pyšná na maličkou ze mela trpělivost a krasne sala. A jsem pyšná i na sebe, ze jsem to nevzdala. Držím pěsti všem statečným maminkam co bojuji. Pamatujte si ze slabé mléko neexistuje, kojte treba 24 hodin denně, vsechno ostatní muže jit na druhou kolej. Ono to pujde :) M.
Citovat
+1 #7 adéla 2016-03-07 06:30
jako bych četla svůj příběh...jenže u nás tak dobře neskončil...pří ště už budu věřit jen sama sobě jako Vy :roll:
Citovat
0 #6 Lenka 2016-03-01 23:26
Děkuju za Váš příběh. Prošla jsem si s prvním dítětem podobnými zkušenostmi. Vzpomínám na to dodnes. Na záněty v prsou mi pomáhal taky tvaroh v podprsence. Prvních cca 6 měsíců kojení bylo pro mě bohužel dost nepřijemných a taky jsem si to vyčítala. S druhým dítětem jsem počínající ragády a záněty dokázala rychleji vylepšit a kojení mě přestalo bolet dříve. Teď už si kojení opravdu užívám. Přeju všem maminkám moc síly a štěstí na citlivé a zkušené poradce.
Citovat
-1 #5 Jitka 2016-02-02 21:56
Děkuji Vám všem za komentáře, moc mě to těší, že příběh povzbudil. Těm, kdo ještě bojují přeji hodně sil, opravdu to stojí za to:)
Citovat
+1 #4 Hanka 2016-02-02 10:51
Podobné příběhy by měly být opravdu povinnou četbou pro každou budoucí maminku, s naší momentálně 3 měsíční holčičkou jsme na tom byly úplně stejně, od asi 5 vteřin trvajícího "přiložení" už na sále po bezproblémovém porodu, kdy po těch 5 vteřinách bylo konstatováno že "to půjde" a malou zase odnesli, přes nekonečné přikládání už na odd. šestinedělí (také došlo na klobouček) bez výsledku a následné vážení po každém kojení, když malá stále hubla... Na Nutrilon ve skříni nakonec nedošlo, a dnes plně kojíme a malá má už 7 kilo. Kéž by se více maminek nenechalo odradit tím krušným začátkem, bolestmi prsou a strachem jestli dítě není hladové, rozhodně to za to stojí!!!
Citovat
0 #3 Lucie 2016-01-31 21:18
Dobrý den, ze zoufalství otvírám internet a pokouším se hledat jakékoliv rady jak ze svých potíží když narazím na váš příběh. Přijde mi, jako by někdo přesně popsal co jsme si prožili a stále prožíváme. Od začátku až téměř do konce. Bohužel my jsme ty problémy ještě nepřekonali,ale ted už vím, že nejsem sama, kdo si tímto prochází, díky za zkušenost, dodala jste mě odvahu ještě to zkusit a nepřestat kojit.
Citovat
0 #2 veronika 2016-01-27 09:55
jsem moc ráda za tento příběh mám čtrnáctidenní holčičku a řeším ten samý problém malá vůbec nepřibírá na váze ,snažím se kojit i přes bolest způsobenou ragádami na bradavkách,chví lemi už je to pocit zoufalství,že nejsem dobrá máma a ted jsem dostala alespon naději,že se vše srovná,děkuji
Citovat
0 #1 Zuzana 2016-01-18 10:17
Moc děkuju za krásný příběh, poplakala jsem si..:)
Před devíti lety jsem velmi obdobný přístup jak v porodce tak u dětské mudr zažila s dcerou a je mi docela smutno, že se toho za tolik let mnoho nezměnilo..
Také mi tehdy nejvíce pomohla Jiřinka a tyto stránky, díky za ně!
Je pravda, že kojení je hodně o klidu, sebevědomí a vyrovnanostii.
Ale kde ji vzít celá bolavá po porodu, když "odborníci" mluví nesmysly apod.
Držím nám všem pěst, ať už kojíme nebo ne, ať jsme se sebou spokojené.
Pěkné dny všem.
Zuzana
Citovat

Přidat komentář

Obnovit
Bezpečnostní kód

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit