Jak si kojení neužít

Milé maminky, po delší době jsem se rozhodla také přispět svým příběhem. Škoda, že jsem na tyto stránky narazila, až když byl problém s kojením na světě a nepročetla si problémy a příběhy jiných maminek s předstihem. Možná bych ještě teď kojila, kdo ví. Ale od začátku. Jak to tak bývá, coby prvorodička jsem předpokládala, že kojení je naprosto normální, přirozená věc a kojit jsem plánovala co nejdéle – moc jsem se na to těšila. Navštívila jsem předporodní kurz, kde jsme prošli i nějakou tu polohu na kojení, s panenkou to vypadalo jako hračka. Syn se narodil přirozeně s pěknou porodní váhou, po porodu se pěkně přisál, vše vypadalo OK. Jenže ani 4-tý den nenastoupila laktace. Začala jsem mít nervy, sestra mi přivezla odsávačku, ale s bídou jsem odsávala 20ml. Byli jsme propuštěni o den déle, ale bez příkrmu. Syn měl žloutenku, takže kojení byl trochu boj, ale vypadalo to, že saje. Po několika dnech jsem s prckem běžela do laktační poradny. Technika prý byla v pořádku. Bohužel, syna jsme před a po kojení zvážili. Vypil málo a BYLA MI NABÍDNUTA VÁHA, abych mohla případně dokrmit, kdyby pil tak malé množství. To byla velká chyba. Prospívání bylo ze začátku v pořádku, nicméně jsem se snažila hledat všemožné rady, jak zvýšit laktaci – měla jsem neustále pocit, že mléka mám málo. Nikdy jsem neměla prsa nalitá (možná párkrát v noci), vložky do podprsenky jsem ani nerozbalila, k samovolnému vytékání mléka nedocházelo. Prcek hodně plakal i po kojení. Vyzkoušela jsem bylinky, homeopatika, masáže, koupele – nedělala jsem nic jiného, než se snažila kojit a odsávat, pořád dokola.

Měla jsem problém s polohami, vyhovovalo mi kojit pouze v sedě se synem na polštáři. Mám docela velká prsa a jinak nám to prostě nešlo. Vážila jsem před a po kojení, a když pil málo, dokrmila jsem ho stříkačkou. Doufala jsem, že se situace časem zlepší, a modlila jsem se, abych kojila alespoň 3 měsíce. Byla jsem ráda, když jsme to zvládli a bojovala jsem dál. Syn přibíral na spodní hranici, ale vždy něco přibral. Vážením jsem byla posedlá a kontrolovala jsem váhu každý týden. Jsem si jistá, že tento stres, nejistota a nízká sebedůvěra se postarali o blokování spouštěcího reflexu a mlíčko moc neteklo. Navíc jsem bohužel musela od začátku pracovat z domova, což bylo opravdu složité.

Časem začal prcek bojkotovat večerní kojení. Na pár dní to vyřešil míč, na kterém jsem se při kojení houpala, pak nepomohl ani ten. Pak začal bojkot i přes den, došlo to do té fáze, že jsem normálně nakojila jen v noci. Jakýkoli pokus o přiložení provázel křik a hrozný pláč. Pozvala jsem si i laktační poradkyni domů (2x), ale moc rady si nevěděla. Technika nebyla ideální, řešit se ale nic moc nedalo, syn nespolupracoval. Pořídila jsem suplementor, ale už jsem na to neměla nervy. Zkusila jsem to několikrát, ale nevydržela jsem. Rozhodla jsem se, že se pokusím udržet laktaci odsáváním a začala krmit z lahve. Nejprve jsem odsávala každé 2 hodiny a za nějakou dobu jsem byla schopná vyždímat (doslova) celodenní dávku. Mléko jinak, než při stlačení prsa neteklo a od samého stlačování jsem je úplně odřela. Vydržela jsem to do ukončeného 10-tého měsíce, pak to bylo neudržitelné – člověk nemůže pořádně nikam odjet a pokud někam jede, neustále přemýšlí, kde a jak odsát, uskladnit a ohřát mlíko! A pak to ta malá potvora ani nechce pít a pracně vyždímané mlíčko putuje do odpadu!

Dnes vidím, jak jsem chybovala. Nejen, že byla hloupost sledovat, kolik miminko vypije mléka - paní Jiřinka radila, ať tu váhu vyhodím, ale už bylo pozdě – nevěřila jsem, že dokážu svého chlapečka dostatečně nakrmit. Přesvědčení, že mi miminko neustále pláče hlady asi také nebylo správné, s odstupem několika měsíců vidím, že nějaké děti PROSTĚ NEPOTŘEBUJÍ JÍST. Bohužel, mám takové škvrně doma. Nyní je mu 18 měsíců a váží 9 kg. Zatím jsem nenašla nic, co by ochotně snědl, každé sousto, které dá do pusy je úspěch. Stále doufám, že bude lépe, někdy je to opravdu vyčerpávající.

To už ale není o kojení. Nevím, zda jeho bojkot kojení pramenil z faktu, že mu mlíčko neteklo nebo prostě nechtěl, ale kojení jsme si neužili. Pro mne to byl spíše stres a dodnes je mi to hrozně líto. Ráda bych měla ještě jedno miminko, ale už teď mám obavy, že se bude situace opakovat. Hrozně moc závidím maminkám, které nic neřeší, kojí kdy chtějí a kde chtějí a užívají si to krásné pouto.

Komentáře  

+3 #6 hana 2015-03-02 10:06
Nejste v tom sama, i naše dítě by nejraději žilo jen ze vzduchu. Do 3 měsíců bylo kojení celkem v pořádku, ale přírůstky byly malé. Ve snaze, aby dcera více přibírala, jsem zkusila častěji přikládat, kojila jsem ji, i když nechtěla, až se začala bránit. Ne každý bojkot je způsobený pomalým tokem mléka, jak se často píše. Už dva měsíce s kojením bojujeme a nemusím vám popisovat, jak je to vysilující. Když už se dcera přisaje, odtrhává se a žvatlá, když začne mléko téct, začne plakat. Kojíme tedy hlavně ve spánku, lahev nechce vůbec.
I když je laktační poradenství jistě prospěšné, množství informací v internetových poradnách nás nutí vše promýšlet, propočítávat, držet se předpisů a tabulek a vlastně z kojení dělá něco nepřirozeného a stresujícího. Mateřství a období s kojencem ssi neumíme užít, ale chceme ho přežít. A to je velká škoda.
Přeji nám všem, ať naše děti prospívají a ať si s jejich krmením nemusíme lámat hlavu.
Citovat
0 #5 jestěrkapavca 2015-02-20 21:34
Ahoj, jedno je jisté-když je každé dítě jiné, u druhého se to nebude opakovat. Třeba. Vyprdněte se na váhu-mám 7 letého nejedlíka a co nadělám?
Zkusila bych ještě aby se někdo podíval na "přirostlý jazyk"-viděla jsem v porodnici sousední miminko před a po naříznutí té "uzdičky"pod jazykem a vypadalo to jako zázrak-klidné pijící miminko ze vzteklouna hladového.Plus tvar bradavky-úprava kloboučkem nebo savičkou od láhve-ta ji nasátím miminka protáhne a pak časem ji sundáte(během 1 daného kojení, to pak opakujete u každého)a miminko bude mít bradavku líp sednoucí s jeho patrem.Casem bude mít sílu si ji tahem upravit bez kloboučku.

Zdar kojení Pája
Citovat
0 #4 Olga 2015-02-16 18:23
Moc Vás zdravím. Můj příběh je starý 30 let: byla jsem odhodlaná kojit a moc jsem se na to těšila. Přirozený porod ale skončil císařským řezem - kvůli kličce pupečníku, která prokluzovala vedle hlavičky -, syn si asi taky trochu "dýchnul" narkózy, takže byl hrozně spavej a vůbec nebylo možné ho přimět k sání. I když se mi mléko vytvořilo, bylo ho pořád málo. Propustili mě domů s krabicí Feminaru. Doufala jsem, že se to rozjede, kojila jsem pak i po dvou hodinách, měl pořád hlad a ten feminar mi vždy vyzvrátil. Nakonec jsme skončili v nemocnici, kde jsem pořád kojila+zkoušela ten Feminar. Nakonec mi poradily jiné matky : po propuštění domů jsem si sehnala Sunar, ten naředila, syn se dosyta napil, já se dosyta vyspala, mléka se vytvořilo trochu víc a tak jsme se nakonec prokojili do 10 měsíce. Píšu to proto, že pokud při vší dobré vůli jsou problémy, nebo mléko nestačí, měl by někdo s maminkou tu situaci řešit a nenechávat jí s jejími pocity viny. To se asi dnes děje, i prostřednictvím těchto stránek. Jinak ještě happyend - když jsem po dvou letech porodila druhého syna, vytvořilo se mi mléko rychle a měla jsem ho hodně.
Citovat
0 #3 Adéla 2015-02-12 22:40
Moc děkuji za reakce :-) . Pokud se zadaří další miminko, pokusím se přístup změnit. I u prvního jsem zkoušela přijmout myšlenku UM - já také vyrostla na sunaru a jsem, zdá se, zdravá :-)
Je to opravdu zvláštní, jak málo energie některé děti potřebují přijmout k velice aktivnímu životu. Kde tu energii berou? Mám okolo sebe hodně dětí a všechny jeví o jídlo zájem, zkouší nové věci, prostě si sednou a jí. To neznám ... No, já na tom prý byla podobně, tak alespoň vím, po kom to má!
S pitím jsme na tom podobně - dříve pil alespoň sunar v noci (300-400ml), ten ale začal minulý měsíc odmítat. Za celý den vypije tak 100 ml tekutin. Když si otevřu Jiřinky tabulku orientačního množství jídla a pití dětí dle věku na den, musím se smát...

Přeji pevné nervy všem maminkám, které mají doma takové jedlíky!
Citovat
0 #2 Lucie 2015-02-10 20:44
Možná to bude znít divně, ale kvůli tomu druhému miminku...
Zkuste přijmout myšlenku, že kojit nemusíte. Že se nic nestane, když to neklapne. Že lásku i výživu je možné dávat i jinak, že to Vaše dítě nepoškodí. Jsem si jistá, že když to přijmete, půjde to všechno snáz.
Já odcházela z předporodního kurzu přesvědčená, že není nic snazšího a přirozenějšího než kojit. A utvrzená v tom, že je to to nejlepší, to jediné opravdu správné. No a pak se malá narodila, byly nějaké drobné zdravotní komplikace a hlavně - nenastoupila mi laktace (holčičce v porodnici dávali glukozu a pak i příkrmy), pak na JIPce znova lahvička, já měla na bradavkách kvasinky a spolu se všemi nervy taky málo mléka, když jsem ho konečně navýšila, tak zase přišel zánět mlékovodu... A strašně to bolelo. A ten stres, že to nedokážu, že přestaneme kojit, mě opravdu vysiloval. O nějakém "užívání si kojení" opravdu nemohla být řeč.

Pak mě manžel přesvědčil, že se nic nestane, když to vzdám. Že i my jsme nakonec vyrostli na umělém mléku, jsme zdraví a fungujeme. No a asi mi to pomohlo. Dceři je půl roku, pořád kojím, teď přecházíme na příkrmy.

Držím Vám palce, aby to u druhého dítěte bylo pro Vás snazší.
Citovat
0 #1 gabina 2015-02-10 20:04
nemate moje dite? nektere deti opravdu nepotrebuji jist, ted jsem byla po urazu na akutni operaci a maly zvesela 15 hodin nic nejedl ani nepil (ma 7 mesicu), to se pak tezko udrzuje laktace :( drzim palce a zavidim 18 mesicu!
Citovat

Přidat komentář

Obnovit
Bezpečnostní kód

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit