Mateřské mléko za každou cenu?

Už dávno před vlastním těhotenstvím jsem byla rozhodnutá kojit. Jako lékař vím jak je mateřské mléko nenahraditelné a zásadní pro dobrý start do života. Žila jsem v domění, že každá (nebo téměř každá) žena může kojit a pokud to nejde, je to jen špatnou technikou, kterou hravě opravím s pomocí laktační poradkyně. Mám vpáčené bradavky, ale na přednáškách jsem se dozvěděla, že ani to není problém, takže jsem byla v klidu.

Když se narodil náš malý chlapeček, hned mi ho přiložili k prsu. Pak jsme byli spolu na pokoji a já přikládala přesně podle instrukcí. Bohužel to moc nešlo, tak mi byly doporučeny kloboučky, které jsem ihned koupila.

Malý sál dychtivě z kloboučků, ale mlíčko nepřicházelo. Vždy jsem ho přiložila, posál a pak dostal dokrm po prstu. Malý řval hlady. Střídaly se u mě sestřičky, laktační poradkyně a všechny mi říkaly, že techniku mám správnou, jen miminko nechce spolupracovat. Proč by taky spolupracoval, když chudák hlady šilhal a maminka mu do pusy cpala nějaký silikonový nesmysl a až když ho s ním potrápila, dostal trochu mlíčka a mohl si pospinkat.

Pátý den se mlíčko ukázalo, ale malý chlapeček už dávné ztratil víru v prs a, i když trochu posál a mlíčko mu kapalo na hlavičku, řval dál. Jak se rozběhla laktace, bylo stále obtížnější kojit pomocí kloboučků. Mlíčko je odlepovalo a putovaly po prsu, lepily se malému na obličej a výsledkem bylo úplně promočené hladové mimnko. Navíc začal prsy nenávidět a jen viděl bradavku začal hysericky řvát.Začala jsem mlíčko odsávat a krmit ho lahví vlastním odstříkaným mlíčkem. V porodnici mi tvrdili, že takhle laktaci neudržím, čemuž jsem moc nevěřila. Prs nemá mozek ani oči, aby poznal, kdo mlíčko cucá. Měla jsem za to, že je důležité udržet stejnou frekvenci jako při kojení a prs vyprázdnit.

Bylo to velice náročné, už proto, že nejprve pil po dvou hodinách. I z lahve pil hodinu, půlhodiny jsem odstříkávala a chystala lahvičky, pak jsem měla půlhodiny chvilku a zase nanovo. V noci to samé po třech hodinách.

 

Teď se dívám na své spící miminko, zítra bude mít pět měsíců a je pořád na mateřském mlíčku. Ze tří kil má osm. Zdálo by se happy end.

Když jsem ho včera krmila, měla jsem už odsáto, takže jsem měla čas a dívala se jak pije. Jindy jsem odsávala při krmení (mám elektrickou odsávačku a umím to už jednou rukou) nebo padala únavou, bála se, aby bylo mlíčka dost, kontrolovala, jestli ještě přihrát, dosát, pokud nebyla zásoba. Malý přestal pít a dlouze se na mě díval, jakoby chtěl říct, jsem rád, že sis mě konečně všimla, že se konečně najíme spolu.A já si uvědomila, že to vůbec nestálo za to. Není to mateřské mléko, co miminko potřebuje, je to milující maminka, která si užívá krmení. Není nervozní, vyčerpaná. Jistě jsou benefity mateřského mléka známy, ale dítě není motor. Nestačí do něj lít kvalitní benzín. Záleží hlavně na osobě čerpadláře. Byla to moje ješitnost a určitá fanatičnost podpořená laktačním fanatismem poslední doby, která mi neumožnila si to uvědomit včas. Moc mě to mrzí.

Chtěla bych všem maminkám vzkázat: je skvělé pokud můžete kojit, pokud to nejde zkuste pomoc laktační poradkyně, ale pokud se i tak nezadaří, netrapte se. Důležitá je maminka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře  

0 #11 Eva 2017-03-08 10:49
Upřímný a praktický návod z vlastní zkušenosti. Já mám druhé miminko, teď je mu 8dní, mléka mám málo, ale užíváme si, že malý krásně cucá, prsa miluje. Z porodnice nás pustili nerozkojené, bez jakékoliv rady s tím, že dokrmovat 65ml a 85ml denně do rozkojení-ale miminka mají už v této době vypít až 600ml mléka denně a já z prsu dám 4ml v jednom kojení. Taky jsem z toho měla dvoudenní plačtivou náladu,ale uvědomila jsem si, že s dcerou jsme sice kojily do 6měsíců plně-ale moc nepřibírala,byl a drobné, ale zdravé miminko a doktorka sice brblala, ale prostě jsme to nějak přežily:-).Dcer a taky byla zlatá, trpělivá, i když mléka asi bylo víc, jinak by umřela hlady:-) /v porodnici ani doktorka mi tehdy neporadil nikdo a je to už 10let, zdaleka nebyla taková informovanost, jako teď a já jako o dost mladší matka se zkušeností s péčí o jiného novorozence v UK tehdy nic neřešila, nestresovala se, kdepak nějaké vážení atd./
Takže po návštěvě pana doktora a laktační poradkyně /v každém případě velmi povzbuzující a nápomocné, doporučuji/ jsem v klidu.Jeden den po laktační poradně jsme zrušili veškerý režim s tím, že pil a cucal jak chtěl a dokrm dostal až hadičkou k prsu večer. V noci ležel se mnou a cucal jak chtěl. Ráno jsem ho na půjčené váze /zapůjčí dětský lékař/ zvážila před a po - 4ml. Po celé noci, kdy jenom pocucával byl i tak hodný, spokojený, protože prostě ležel se mnou/to jsem dělala i u dcery/ bez zavinovačky, nalepený na mě a ráno vůbec nehodlal vstávat. Takže pěkně do skleničky 50ml nutrilonu,přilo žit k bradavce a krásně se docucal /je to obyčejná malá sklenička s dírou ve víčku, objem 50ml a cevkovací hadička-celé asi 50kč a geniální věc/. Zabalila jsem ho do zavinovačky a spí. Doporučení kůže na kůži, rozbalovat,aby byl čipernější na kojení atd. budeme dodržovat, ale nějaký režim, ve kterém se orietnujeme oba dva prostě potřebujeme. Takže moje zkušenost:

1/Už před porodem si najít dobrou laktační poradkyni, absolvovat soukromou poradnu a po porodu ji opět kontaktovat /i když kojíte bez problémů,není na škodu konzultace/-můž e ušetřit neskutečně mnoho stresu /za mě v Brně paní Pavlína Kallusová 731428330,velmi pozitivní/, já osobně bych si už dnes zakoupila dopředu i bylinné kapsle na rozkojení, nic se tím nezkazí a efekt může být velký.
2/zdravý rozum - když nemáte dost mléka, nemůžete kvůli rozkojení trápit miminko hlady-dříve by takové děti umřely /40% kojenců umíralo ještě v 19sto. a každá 10.matka-buďme vděční za nutrilon a porodnice-mě někdy přijde, že posedlost přirozeným porodem a kojením úplně zatemňuje povědomí o tom, jak moc dětí a maminek dřív takto "přirozeně" přicházelo o život nebo trpělo nemocemi a trvalými následky-co by za takové možnosti tehdy daly a myslím, že většina by se ráda "přirozeného" utrpení vzdala/.
3/Zapůjčte si váhu u dětského lékaře nebo v porodnici - považovala jsem za zbytečné, ale pokud to člověk používá rozumně, má to informační hodnotu o stavu krmení /prsa nemají měřiče na průtok/.
4/Suplementor s hadičkou-taky bych už pořídila dopředu, dítě se přirozeně kojí, ale na závěr mu můžete krásně přistrčit k bradavce uzounkou hadičku, skleničku nebo pytlíček s UM dáte za podprsenku a miminko se dokrmí, aniž by to vůbec vědělo, bude mít prso spojené s tekoucím mlékem a vy můžete v klidu dál kojit a snažit se zvýšit laktaci, aniž miminko strádá nebo ztratí o prso zájem.
5/ Já jsem si pořídila i el. odsavačku medela i se spec. lahvičkou, která simuluje sání z prsu, ale lahev je vždycky horší, než dokrm hadičkou a já odsavačkou nic neodsaju ani nenastimuluji, navíc je to hrozně depresivní činnost, pokud to mléko prostě nemáte. Ale pro maminky s hodně mlékem určitě dobrá věc a lépe zakoupit dopředu od někoho za rozumnou cenu dopředu.vždycky zase můžete bez problémů prodat, je o ně zájem.
6/Nic nedělat za každou cenu, vyzkoušejte si svoje postupy a hlavní kriterium je, že to dobře fyzicky a psychicky zvládáte a na miminko máte čas a klid /natož na další potomky/.

Všem hodně štěstí-nejsem odborník, jenom maminka, která taky řešila co s kojením, moje postřehy jsou čistě soukromá zkušenost.
Citovat
0 #10 Michaela 2015-02-07 13:02
Ahoj, máme stejný problém... Od 3 dne v nemocnici byla ma dcera plne kojena.... Jenže pak hezky spinkala a ja ji nechtela budit.... Spala treba v kocarku i šest hodin.... I vecer po posledním na krmeni spala šest hodin..... To byla chyba!!!! Prsa nevěděli co dělat.... Kdyz spala, mleko mi vytekalo, prsa praskala... Pak byla vzhůru a prsa vypila i několikrát za sebou.... Moje tělo podle me, nevedelo: tak mam to mleko dělat? Nebo nemám? A kolik vlastně??? Dnes je malé 4 mesice. Do 3 mesice byla kojena plne... Pak jsem odstrikavala... .porce navíc ji dávala kdyz měla hlad.... Blázinec.... Ted uz kojime jen v noci... Přes den nechce prso ani vidět. U me byl pruser v tom a moje rada zní; dodržujte mezi kojením 3 hodinové intervaly.... Ikdyz dite spí.... Tělo si zvykne a bude dělat mleko přesně tak jak ma..... Moje prvni dcera byla kojena 9 měsíců.... Byla jako hodinky. Věděla jsem, ze kdyz ji ve 3 nakojim, tak v 6 bude mit hlad..... Tak to fungovalo 9 měsíců....... Takze dodržovat režim!!!!!!! Ted uz to vím
Citovat
-1 #9 Barbora 2014-12-11 03:45
Jsem na tom úplně stejně. Náš malý chlapeček se po těžkém porodu CS snažil pít přes kloboučky. Čtrnáct dní vydržel zkoušet tahat mlíčko, ale téměř nikdy nic nevysál. Tak jsem začala odstříkávat a krmit cévkou přes prst. Vystřídala jsem pár laktačních poradkyň, z nichž poslední, Hanka, mi velice pomohla. Malý se dokonce díky ní několikrát přisál bez kloboučků. Pak ale nastal zlom a on se rozhodl, že prsa doslova nechce ani vidět. Při každém pokusu o přiložení plakal. A já jsem obrečela, že nechce sát. Odsávala jsem každé 3 hodiny, krmila přes cévku (to mu trvalo stále delší dobu) a pomalu mi ubývalo sil. Výsledek po 5 týdnech - přes den na MM, přes noc na UM. Ale hlavně stále nemocná a unavená maminka. Snažím se za každou cenu a přitom jsem si jistá, že by syn víc uvítal zdravou a spokojenou maminku. Ale je hrozně těžké přijmout fakt, že by byl pouze na UM.:(
Citovat
0 #8 Katka 2014-11-30 20:33
Moc děkuji za krásný článek. Prožívám právě to samé. Vždycky to pomůže, že si jen já nepřipadám jako neschopná matka, která neumí nakojit své dítě.... Moc děkuji.
Citovat
0 #7 Jana 2014-10-30 11:15
Tak to je článek, který jsem si měla přečíst před 4-mi měsíci. Malému je 6,5 měsíce a také tímto zpusobem krmím od cca 5-ti týdnů střídavě ještě s nočním přisátím malého (to si dá říct, ale ve dne nechce prso ani vidět).
Je to šílený kolotoč - odsát, zchladit, ohřát, nakrmit, umýt, sterilizovat,....
Teď již zvažuji přechod na UM a zřejmě to udělám, protože ten čas bude lepší věnovat prckovi a ne odsávačce.
Děkuji za takový upřímný článek, který jste napsala a úplně s tím vším souhlasím.
Již si také uvedomuji, že MM není všechno.
Moc děkuji za Vaše slova, moc mi pomohla.
Citovat
0 #6 Majda 2014-08-29 11:58
Dobrý den,napsala jste to krásně,musím si to číst každý den.Mám 3 letou dceru,kterou jsem kojila 20 měsíců a 3 měsíční dcerku.Pila krasně,ale teď kolem 3 měsíce začala u kojení hrozně zlobit.Vyústilo to až v úplný bojkot kojení.Začala jsem tedy odsávat a dávám mlíčko ve flašce.Ale je to jak hon na MM.Hrozně jsem obrečela,že nedokážu své dítě nakojit.Ale po přečtení Vašeho příspěvku jsem si opravdu uvědomila,že jsou důležitější chvíle strávené s dětmi a ne jen neustále sedět s odsávačkou,když dcera vedle třeba pláče.Uvidím,ja k to ještě dlouho vydržíme.Pokud už to bude neúnosné,začnu dokrmovat.Na holky jsem občas z únavy dost nepříjemná,což mě pak také moc mrzí.Uvidíme,ja k to celé dopadne... vám všem přeji krásné a veselé chvíle s vašimi dětičkami.Není nic hezčího než spokojené a usměvavé dítě.
Citovat
0 #5 Veronika 2014-06-28 14:57
Mám 3 měsíčního synka , po porodu jsem automaticky kojila bylo to hodně těžké prostě nechtěl jíst po porodu vážil 2 790 g a měřil 50 cm v nemocnici ztratil 100 g ale potom se to už naučil nebyl problem mléko bylo velmi výživné ale teď po 3 měsících moje mléko slábne a už tak nevyživuje nevim co màm dělat jestli mám přejit na sunar nebo jestě čekat .
Citovat
-2 #4 Berenika 2014-06-19 10:26
Krásně jste to napsala, díky za Vaše slova... :-) Mě se u prvního chlapečka rozkojit nepodařilo, nechtěl se přisát a odsávačkou jsem laktaci neudržela dlouho... a nesla jsem to docela těžce a hlavně v naší porodnici strašně visel ve vzduchu ten fakt, že když se maminka nerozkojí a miminko nepřibere, nejde se domů... dětské sestry se na pokojích zastavovaly velmi narychlo na začátku a konci jejich směny a pořád strašně pospíchali, takže to vše bylo ještě umocněno faktem, že se člověk bál říct častěji o pomoc, aby neotravoval a některé pak byly skutečně nepříjemné... A svou roli u mě hrál i fakt, že jsem si dopředu nic nestudovala a spoléhala na to, že mě to tam naučí... Teď čekáme druhého chlapečka a rozhodně se chci lépe připravit a nespoléhat na ně (navíc oni už druho a vícerodičkám většinou neporadí), takže i proto jsem zabrouzdala na vaše stránky a doufám, že mi pomohou. Každopádně když to opět nepůjde, hroutit už se nebudu, jen mám obavu opět z toho boje v porodnici... No uvidíme :-)
Citovat
+1 #3 Eva Pospíšilová 2014-06-18 23:02
Úžasně a pravdivě napsáno. Znám spoustu miminek, které nebyly kojené a jsou zdravé, prospívající a spokojené, stejně jako jejich maminky, které se přestaly stresovat nutností kojení.
Fandím kojení, ale ještě víc fandím zdravému přístupu a přeju všem maminkám, kterým to z jakýchkoliv důvodů nejde nebo nevyhovuje, aby se přestaly trápit výčitkami, protože jak napsala maminka - někdy to hraničí s fanatičností.
Citovat
0 #2 Antoinet 2014-06-16 13:49
Krásně napsáno, vyzdvihnutý moment krmení,který mám nejradši - zklidnění a přitulení se s dítětem k sobě, to jde s prsem i lahvičkou:-)
Citovat

Přidat komentář

Obnovit
Bezpečnostní kód

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit