Kojit jsem začala na konci šestinedělí

9.4. se mi narodil v Podolí syn. Z důvodu akutního zánětu slepého střeva to bylo císařem vč. odstranění slepého střevao. Zánět byl léčen několika druhy antibiotik, některé z nich byly důvodem pro zákaz kojení. Po 5 dnech byly jedny ATB vysazeny a od 6. dne bylo povoleno kojit. Dařilo se zhruba 10ml na jedno kojení, v noci nic. 7. den jsem byla z Podolí propuštěna domů.

Další 2 dny jsem kojila a dokrmovala Bebou (dostával i v porodnici) z lahvičky, jak mi doporučili, 30ml. Jenže malý za ty dva dny zhubnul 150g, což zhoršilo nedoléčenou žloutenku. Přestala jsem tedy kojit, protože byl slabý a nechtěl sát ani z lahvičky. Za další 2 týdny přibral a je nad porodní vahou (3490g), žloutenku už nemá.

Než přibral, odsávala jsem ruční ods. a dokrmovala z lahvičky Bebou – vypil celkem z lahvičky (mateřské i UM) 80-100ml. Nejmíň mlíka se tvořilo v noci, průměrně jsem odsála 30ml z obou prsou (v noci spíš 20). Většinou tedy z jednoho a z druhého nic.

Když přibral, začala jsem ho znovu kojit. Vypadalo to, že saje, ale jistě jsem to nevěděla. Když měl hlad, tak se nepřisál, musela jsem mu dát něco z lahvičky, až pak byl ochotný tahat z prsu sám.

Od té doby, co jsem ho znovu začala kojit, klesla tvorba mlíka o cca 50ml za den, bylo tedy pravděpodobné, že opravdu něco sám vytáhne.

Pila jsem kojící čaje, meltu, odsávala zhruba co 3hodiny. Pak ještě cca 4-5 kojení za den. Neměla jsem ale pocit, že by se tvorba mlíka zvyšovala. Týden jsem používala homeopatika ricinus communis 5ch, 2x denně 5kuliček. Když jsem zase zkoušela přikládat, tak toho bylo na odsávání míň.

Už jsem nevěděla, co bych mohla ještě udělat, aby se mlíko pořádně spustilo.

V noci jsem nekojila, protože se budil co 3hodiny a krmení z lahvičky + odsávání trvá cca 1hod. Když bych přidala ještě kojení, tak bych byla vzhůru každou 1,5hodinu 1,5hodiny. To už bych fakt nemohla přes den fungovat.

Na radu J. Mrázkové jsem přestala používat kloboučky, díky suplementoru jsem zrušila lahvičku a postupně i UM. Po týdnu plného kojení malý přibral jen 30g. Dětská dr. říká, že je to v pořádku. Že se váha bude dál hlídat a uvidíme. Že přechod z UM na MM je často provázený dočasnou stagnací váhy.

Se suplementorem jsem nevydržela dlouho. J Malý byl líný sát i z hadiček, musela jsem mu pomáhat ručně – vytlačovat mléko z lahvičky suplementoru, aby fakt teklo úplně samo. Navíc jsem měla alergii na lepky, kterými se připevňují hadičky na prsa, takže jsem je musela držet. On si je z pusy vytahoval, jak šátral ručkama. Nicméně pomohl mi hrozně moc, protože jen díky suplementoru jsem mu zvala lahvičku a postupně se dopracovala až k plnému kojení bez jakéhokoliv dokrmu (ať UM, nebo MM) a to na konci května.

Kojím dodnes – syn má 20měsíců. Ještě minulý měsíc to bylo 2x za den a cca 5x mezi večerním uložením a ranním vstáváním.

Jsem moc ráda, že jsem to nevzdala, ač to opravdu nebylo jednoduché. Kromě samotných potíží s kojením jsem musela vydržet ještě nátlak ze strany tchýně (se kterou bydlím v jedné domácnosti), která denně komentovala váhové přírůstky a neustále doporučovala UM.

Přidat komentář

Obnovit
Bezpečnostní kód

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit