Jak rozkojit někoho, kdo nemá zájem

Vlastík se narodil ve 35. týdnu a měl 47 cm a 3120 g (krásná váha na nedonošence patrně způsobená mou těhotenskou cukrovkou). Hned po porodu ho odnesli a kdyby u porodu nebyl manžel, tak svého novorozeného synka ani nevidím. Porod byl celkem těžký, takže mi dovolili Vlastíka vidět až druhý den dopoledne a k prsu mi ho přiložili až více než 24 h po porodu. Vlastík měl po porodu hlavičku samou modřinu a otok a tak to nebylo jednoduché a on ani neměl chuť - dostával svou dávku stříkačkou co tři hodiny... Byl opravdu mimořádně spavý a pak ještě dostal silnou žloutenku - pod modrým světlem byl ze začátku po třech hodinách a pak dokonce dva dny v kuse a pak zase po třech hodinách. Takže o nějakém kojení nemohla být ani řeč. Jistě si dovedete představit to zoufalství, když jsem ho převažovala a malý si cucnul 2 ml za půl hodiny. Náš režim byl takový, že jsme čtvrt hodiny papali z jednoho prsu, čtvrt hodiny z druhého, pak se zvážil a dokrmil do dávky, kterou měl vypít (i to byl boj, protože nacpat něco do dítěte, které spí tak tvrdě, že ho nevzbudí ani koupel ani odběry krve není žádná sranda) a nakonec jsem ještě odstříkávala aby bylo co dávat při dalším krmení. Sestřičky ze mě musely mít srandu, když jsem se u váhy radovala, že mi Vlastík vypil 12 ml....
Z porodnice jsme šli po osmi dnech s tímto režimem a s kloboučkem. Pročetla jsem Váš web zepředu dozadu a zpátky a nejdřív zkusila malého při kojení budit - mokrou plenou, nahýbat jako panenku, štípat za ucho, lehce s ním třást - nic. Malý prostě spal (žloutenky jsme se zbavili až v šesti týdnech), ale protože se ve spánku naučil sát ze stříkačky celkem výkonně, tak jsem toho nechala.
Pak jsem se rozhodla, že odbourám klobouček, aby sál výkonněji z prsu - výsledek - žádný, bez kloboučku ani ránu.
Velkým problémem u nás bylo a je, že malý odmítal prso, pokud neležel pohodlně - tak jsem opět studovala, co s tím. Měnili jsme polohy, ale malý se dokázal tak vztekat, pokud neležel jak on chtěl, že jsem rezignovala na poučku - dítě přikládáme k prsu, ne prso k dítěti :-D vztekal se až tak, že jsme přestali z prsu papat úplně a přešli jsme na stříkačku a jen večer po koupání, kdy byl celkem vláčný jsme "osídlovali"... nicméně víc než 40 ml si z obou prsou nevytáhl.
V tuto dobu byly Vaše stránky povzbuzením, jinak bych to asi vzdala.
Takto jsme bojovali 7 týdnů - odsávačka a stříkačka byly nezbytné pomůcky a už jsem přemýšlela, že se vyprdnu na stříkačku a budeme odsávat a dokrmovat z flašky. a pak najednou jeden horký úterní večer se malý napapal stříkačkou a po hodině měl zase hlad (nebo žízeň, kdo ví). Tak jsem si řekla, že mu dám cucat prso, aspoň se uklidní a světe div se - malý se chytil - bez kloboučku a sál jako o život a od tohoto památného dne jsme stříkačku nepoužili a odsávačka nejela....
O nějaké technice kojení nemůže být řeči (žádný hledací reflex - bradavku prostě Vlastíkovi nacpu do pusy a podaří se většinou tak na počtvrté) kojíme jenom na kojicím polštáři a musela jsem ušít miniaturní do kočárku na kojení mimo domov.... Vlastík musí leže přesně na boku, pokud tak není, tak si bradavku vezme, ale vyčítavě čučí, že neleží správně a tudíž nebude pít.
I přes tyto "prohřešky" si malý při jednom kojení vysaje svých 120 ml a v deseti týdnech má úctyhodných šest kilo (babičky se smějí, že mu budeme muset promazávat faldíky a tatínek tvrdí, že přes napapané tváře za chvíli neuvidí).
Tak to je náš příběh, je to i důkaz toho, že na kojení musí být dva a když miminko nechce, tak maminka nic nenadělá, a že trpělivost je strašně důležitá. Já jsem šťastná, že to nakonec dopadlo, ale v době, kdy malý z prsou papat nechtě jsem propadala depresím, které mi pomáhal zvládat právě Váš web, protože jsem si připadala jako neschopná, když odstříkávám a krmím stříkačkou. První otázka každého je: "kojíš?" a já mohla odpovídat "kojím" i když to nebylo přímo z prsu a tuto odpověď jsem si dovolila dávat až povzbuzená Vámi.

Ještě jednou děkuji a přeji hodně spokojených maminek, které se rozkojily díky Vám

Romana Gálová a Vlastík, samorost, který dělá co chce

Přidat komentář

Obnovit
Bezpečnostní kód

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit