on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Odmítání příkrmů (především zeleninových/masozeleninových) a nepřibírání

Dobrý den, ráda bych požádala o radu. Dcerce bude za týden 8 měsíců, byla plně kojená, cca týden před dovršením 6ti měsíců jsem začala zavádět zeleninové příkrmy na oběd, postupně snědla téměř plnou dávku. Po měsíci jsem přidala večer kaši (snědla cca 50 – 75 ml, vždycky jsem ji dokojila). Když jí bylo necelých 7,5 měsíců, přidala jsem ovoce – ráno pár lžiček. Bohužel asi 3. den po zavedení ovoce se dcerka po obědě 3x pozvracela a v tu dobu začaly problémy. Přibližně ve stejnou chvíli se jí nejspíš začaly klubat první zoubky (neprojevovalo se to jinak než odmítáním jídla) a pár dní poté dostala rýmu. Asi 3 dny nechtěla jíst vůbec nic, jen kojit, potom postupně začala jíst večer kaši a ráno ovoce (kaši a ovoce sní jak kdy - to respektuji), ale obědy odmítá úplně, vyloženě jí zeleninový příkrm nechutná. Zkoušela jsem nedat ráno ovoce, posunout dobu oběda (dát i večer místo kaše), jinou konzistenci, jíst spolu, různé druhy příkrmů, domácí i kupované... Ochutná vždycky tak lžičku - dvě (má hlad – otvírá pusinku), ale hrozně se u toho ušklíbá, až natahuje na zvracení, pokud nabízím dál, začne plakat a skončí to tak, že ji nakojím (někdy hned, někdy třeba za hodinu – zkouším nabídnout příkrm znovu, ale se stejným výsledkem). Jediné, co jí, je kupovaná dýně s rýží, té sní více (ale stejně mnohem méně než před tím zlomem). Začínám být trošku v koncích, protože už to trvá přes 14 dní, rýmu už nemá, zoubky jsou vyrostlé, zkouším vše možné a prostě jí to nechutná. Navíc dcerka celkově poslední dobou málo přibírá, v 6ti měsících měla jen 6 250 g, od půlroční prohlídky přibrala jen necelých 300 g.. Takže už nevím, co s tím? Dávat jí jen ten příkrm dýně s rýží (a zkusit do toho postupně přidávat maso nebo jinou zeleninu?) Nebo dále nabízet různé příkrmy, a když si nebude chtít vzít, nabídnout dýni s rýží, aby snědla alespoň něco? Nebo zkusit na nějakou dobu (na jak dlouhou?) úplně vysadit příkrmy a pak znovu začít – zeleninou? Jak dlouho poté zavést ovoce a kaši? Moc Vám děkuji za radu!

Autor
JK
Odmítání příkrmů
04. 05. 2017 14:14:42
ID otázky: 33522

Odpověd:

Hezký večer, nikdy to není jednoduché, když dítě něco odmítá - příkrmy, kojení, tekutiny. Člověk má pak pocit, že něco dělá špatně, že dítě snad chce otrávit. :-) Jestli Vás to uklidní, tak to je tak častý jejv, tak častý dotaz, že opravdu mne to nepřekvapuje. Bohužel jednoznačná rada nikdy není možná a Vy znáte svou dcerku nejlépe. Já jen mohu říci, že je opravdu běžné, že v průběhu nemoci/bolesti je chuť k jídlu menší či dokonce nulová a děti se často uchylují zpět pouze ke kojení. To může trvat různě dlouho. Pokud měla dcerka problémy se zvracením po obědě, tak klidně si to mohla podmíněně spoojit a nyní už jen při podání misky může cítit ten bolavý jícen jako při zvracení. Chce to více času. Vůbec nemá smysl dcerku k čemukoliv tlačit, to právě u příkrmů může mít efekt zcla opačný! Ty příkrmy, které již má bych nechala, pokud s nima není problém a oběd bych nechala zatím na levelu, že bude stolovat s Vámi a bude si prostě z talíře vytahovat kousky jídla dle chuti. Věk už na kouskovitou stravu má. Nechala bych to na ní. Můžete zkoušet např. polívky. Vůbec se té kouskovité stravy nebojte. Kousek měkké zeleniny, těstoviny, téměř cokoliv, co zvládne dcerka zprvu jen ožužlat. Sem tam můžete zkusit něco kašovitější konzistence, lze i do kaše přimíchat zeleninu nebo pracovat s tím dýňovým příkrmem (ale určtiě nedoporučuji dávat ho vyloženě každý den). Ale spíše bych to nechala na přirozeném vývoji a přirozeném dcerčině apetitu. Když chtít nebude, tak ji v poklid nakojte a nestresujte se tím. To se časem poddá, uvidíte, hlavně když nebudete na dcerku tlačit.

Myslím, že Vy na to ten cit máte, jak s dcerkou pracovat, tak se toho nebojte a věřte si! Nakonec se každé dítě jíst naučí. Dcerka ale asi nikdy nebude velký jedlík, je spíše drobnější a může to tak být i delší dobu. Pokud se jinak vyvíjí dobře (psychomotorický vývoj), tak bych si z toho hlavu nedělala, tu energii vynakládá její tělo třeba tímto směrem. Zatím. Nyní. To se může změnit a různé růstové spurty se budou v průběhu jejího života objevovat. Tak hlavu vzhůru a užívejte jaro! Choďte s dcerkou hodně ven a na různé aktvitiy, to zvyšuje chuť k jídlu dost významně. :-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
06. 05. 2017 01:44:58

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit