on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Odstřikávat? Jak často?

Dobrý den vážená paní magistro, Prosím pěkně, potřebovala bych poradit, co dělám špatně, co zlepšit. 14. 2. 2017 se nám císařem narodil syn Vítek, 50cm/3450g, pozdní nástup laktace – zhubl na 3000g, z porodnice 3220g, pak problém s rozkojením z pravého prsu, ale podařilo se (i díky Vám ) v 6 ti týdnech 4900g, nyní kolem 6kg. Přes den kojíme 8 – většinou však 10x, co 2-3h. Ve Vaší poradně neustále čtu…střídat prsa při jednom kojení…no jo, ale když on začne pít, pěkně tahá, polyká, jakmile přestává intenzivně sát, ještě někdy prso zkomprimuji, pak nabízím druhé, ale to už většinou nikdy nechce. Nechce se ani přisát, a když už mu to nějak vecpu, stejně jen dudlá a nepije. Kojím tedy defakto vždy jen z jednoho prsu zhruba 10-15minut. Večer kojíme naposledy kolem 19 – 20h, to se snažím nabídnout obě prsa. Nebo před usnutím nabídnu ještě to druhé prso…ať mám aspoň pocit, že vypil obě (resp. si před spaním rád poleží u prsa  ). Jenže pak bobek spí tak do 1,30-2,30hodin (dříve se budil i o půlnoci)…prsa už jsou plná, nakojím z jednoho – ani to pořádně nevypije.. má dost a usíná..Tak to druhé prso většinou odstříkám (tak 10-15min, 100-150ml), pak se budí kolem 4. – 5. hodiny ráno, protože mám pocit pořád nevypitého prsa, ze kterého pil před tím, dávám nakojit opět z toho samého (to druhé mám po odstříkání pocit, že je dobře vyprázdněno). Pak už se budí jako přes den +- á 2h.. pokračuji již střídáním prsou – jedno kojení levé, druhé kojení po 2hodinách pravé, atd. Pokoušela jsem se Vítka na kojení vzbudit třeba kolem 23. hodiny – marně – spí jako dřevo, ani přebalení jej neprobudilo, prso vůbec do pusy nevzal. Strčila jsem si ho i k sobě do lůžka, taky spí až do té půl 2 v noci… Příklad kojení: 18,16 levé; 20,00 pravé; 1,45 levé; 2,05 odstříkání z pravého; 4,30 levé; 6,11 pravé, a pak +- á 2h levé x pravé… Otázka – nepřijdu o mléko, když jsou tam takové noční pauzy? Co mám dělat, když chce pít jen z jednoho – co s tím druhým prsem? U jednotlivého prsa je pauza mezi kojením třeba i 8-10 hodin viz příklad kojení. Mám odstříkávat ještě večer před spaním a pak v tu noc? Jak jistě tušíte – někdy se mi fakt odstříkávat nechce…spala bych jak sysel….máme ještě 5 ti letá dvojčata  Nebo jak to mám dělat správně? Bojím se o mléko…v září budu muset do práce…tak to fakt nevím, jak to uděláme…kojit bych samozřejmě chtěla dlouho… A pak ještě jeden dotaz – před kojením, místo toho, aby pěkně doširoka otevíral ústa, má je u sebe – vypadá spíše jako kačer….bradavku nějak vcucne..ale pak už to vypadá dobře, při kojení pěkně pohybuje spodní čelistí, uši se hýbou, polyká jeden hlt za druhým..jen občas mu prso jakoby ujede a on si vcucne vzduch…je to moc špatná technika? Bydlím na vesnici, o laktační poradkyni v Bašce nevím, snad ve FM… Děkuji velmi za Váš čas a laskavou odpověď. Vždy mi moc pomůžete! Díky věra.

Autor
Věra
ID otázky: 33515

Odpověd:

Hezký večer, nic neděláte špatně. ;-) Syn Vám nádherně prospívá, tzn., že mu ten režim vyhovuje takto, jak je. Ano, doporučuji kojení z obou prsou, ale určitě ne, aby se něco násilím dítěti vnucovalo. Nabídnout a když nemá zájem, tak prostě nemá. Mléka vypije dost, tzn., že i stimulace laktace je v pořádku a netřeba žádných opatření. Snad jen jedno - v noci určitě nenabízejte prso 2x po sobě, ale nabídněte to druhé. To, že je nalité a čím dál více je právě proto, že ho nabízíte častěji - tím je laktace v něm stimulována více. A nůžky se budou čím dál více rozevírat a mléko v jedném prsu bude více a dítě ho bude více a více preferovat. Takže toto si pohlídejte a nenabízejte ve Vašem případě znova to stejné prso, ze kterého jste končila. Co se týká odsávání, je dobře vždy uvolnit min. do úlevy. Pokud si chcete nechat nějaké mléko do zásoby, tak můžete odstříkávat více. V noci můžete z druhého, nevyužitého prsu odsát i více, pokud cítíte tlak. Nalitá prsa totiž jsou pro mozek signál ke snižování laktace. Jinak bych ale do režimu nijak nezasahovala, synkovi to takto svědčí, krásně prospívá.

A ono vůbec, když jsem si přečetla Váš dotaz několikrát, tak prostě problém není vidět nikde. Vy se ho jen obáváte a trochu si nevěříte. Klidně si věřte. Děláte to s citem a nemám v podstatě co poradit. :-) Prostě kojte tak, jak synek chce a Vy k tomu přidejte dle potřeby odsávání a bude vše v nejlepším pořádku i nadále. :-) A když budete někdy unavená hodně, tak se prostě vyspěte, jednou za čas se nic strašného nestane bez odsávání.

V době, kdy se budete vracet do práce už budete začínat i s příkrmy, budete kojit před práci a po práci, v noci, pokud to bude možné, tak si nechte synka 1x či 2x dovézt, případně odstříkávat mléko. Nebojte se, takových žen je hodně a určitě to půjde.

Na techniku kojení klidně nechte někoho kouknout, mohu doporučit kolegyni z Frýdku-Místku - http://www.slezske-satkovani.cz/nabidka/

Tak držím pěsti ve všech směrech!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
29. 04. 2017 00:03:20

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit