on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Dostatek vápníku při ABKM, jídelníček

Dobrý den, moc Vás prosím o radu. Mám 7,5 měsíčního syna (PH 3190g, nyní kolem 8100g), je to velký jedlík :-), ale má nejspíš alergii na bílk.kr.mléka (ve 3 měsících se objevila krev ve stolici, nyní jsem mu zkusila dát trochu jogurtu a měl hlen ve stolici). Zatím má z příkrmů dopoledne ovoce a k obědu maso se zeleninou. Chci začít pomalu s kaší večer a poté s odpolední svačinou. A moje otázka – čím mám nahradit mléčné výrobky, aby měl dostatek vápníku? Já užívám vápník v tabletách. Denně se mi daří odstříkat 150ml MM, je v pořádku z hlediska vápníku, když mu budu dělat večer obilnou kaši s mým MM? A kdy ji mám podávat – před koupáním v 18h 150g a poté po koupání cca v 19.30 kojit? A ještě poslední věc – nedávno se několikrát stalo, že když měl oběd 200-230g ve 12h a pak MM v 15h, hodně zvracel a pediatr nám doporučil prodloužit intervaly mezi jídly - zhodnoťte prosím jídelníček: kolem 6.30 kojení, v 9.30 130-150g ovoce, ve 12.30 180-200g zeleniny s masem (při menším množství má hlad, 1x týdně místo masa žloutek, 1-2x týdně ryby, 1-2x týdně bez masa), v 16h kojení, v 19h kojení (poté postupně asi v 18h kaše a 19.30 kojení) a v noci většinou 1x kojení, někdy ale ne. Z tekutin kromě MM vypije zatím asi 50-70ml vody na zapití příkrmů. Moc děkuji!

Odpověd:

Hezký večer přeji, kravské mléko samozřejmě nejlépe nahradíte mateřským mlékem. Vůbec o ničem jiném neuvažujte. :-) Kojit můžete ještě dlouho. A ano, kašičku můžete udělat z MM, pokud se Vám chce odsávat. Kaši je také možné udělat z vody. Nebo nemusí být k večeři kaše, ale třeba další zeleninový příkrm. Není potřeba nic striktně dodržovat. To platí i pro ten režim podávání příkrmů. Kaši (či jinou večeři) můžete podat tehdy, kdy Vám to vyhovuje, tehdy, kdy se Vám to nejlépe hodí do aktuálního režimu. To slovo aktuální bych podtrhnula. :-) Režim se totiž bude ještě hodně měnit.

S příkrmy určitě nespěchat, klidně zůstaňte měsíci, dva u tohoto množství příkrmů, obzvlášť, když syn teď několikrát zvracel a nevíte přesně proč. Když tak koukám na jídelníček, tak bych se naopak vůbec nebála kojit častěji a dokojovat po příkrmech, abyste zabránila nějakému výraznějšímu poklesu laktace. Obzvlášť, když absentuje noční kojení! To je velmi výrazné riziko poklesu laktace do budoucna. Když to tak počítám, tak v podstatě tam vidím kojení 3x za den a k tomu někdy kojení v noci. To by asi tak nešlo, určitě na kojení přidejte, není nutné dodržovat kojení a podávání příkrmů podle hodinek, ale takto malé dítě bych kojila určitě výrazně častěji. :-) Pokud tedy není Vašim cílem brzký odstav od kojení. Takže já na rozdíl od pediatra doporučuji krmit (kojit) mnohem častěji. Protože velké dávky jídla a velká přestávka mezi krmeními může právě to zvracení zhoršovat. Takže tolik můj názor. Hezký večer přeji.

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
18. 04. 2017 23:01:11

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit