on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Naproste odmitani prikrmu

Dobry den, pani Jirinko, chtela bych se zeptat na odmitani prikrmu temer 7 mes. dcerou (narozena ve 41. tydnu, 2800g, 50cm). Plne kojena byla temer 4 mes. (6280g, 61cm), pak vzhledem k me nemoci probehlo opetovne nasazeni lecby a diky tomu bylo nutne okamzite odstaveni a prechod na UM. Ten probehl absolutne bez problemu, UM snasi dobre, lahev prijala krasne. Po ukoncenem 4. mes. jsem zacala na radu doktorky s podavanim prikrmu. Nejprve jednodruhovou zeleninou, pak ruzne kombinace. Jedla pekne, se lzickou nemela problem. Snedla od 60g, max. 150g, ale to vyjimecne. Nekdy se stalo, ze ji neco nechutnalo, ale vzdy alespon par lzic snedla. Zhruba mesic na to jsem pridala ovoce a bily jogurt, coz ji take moc chutnalo a zacala davat vecer i kase, ryzovou nebo krupicovou. Finalni jidelnicek byl nasledujici: 7hod 200ml UM, 11hod ovocna presnidavka (domaci nebo sklenicka) 60-100g, 14hod zelenina (domaci nebo sklenicka, pokud bylo i s masem, vetsinou snedla velmi malo) 60-150g, 17hod ovoce nebo jogurt, 19hod 200ml kase, 2hod rano 180ml mleka. Nekdy misto svacinky bylo UM, nekdy take misto obeda. Je to vsak asi mesic, co zacaly v podstate ze dne na den problemy. Dcera zacala odmitat nejprve zeleninu (vemi zridka si trochu vezme), pak ovoce az sem tam na par lzicek a nakonec i kasi, kterou si vzdy dala s chuti. Jedine, co vezme na milost, je par lzicek bileho jogurtu. Od zacatku musi mit vse do hladka rozmixovane, nesnesla zadne kousicky. Ted uz nekolik dni dostava jen UM a prikrmy porad bez uspechu nabizim. Kde by mohl byt problem? Nebylo toho na ni hodne? Je mi divne, ze to prislo temer ze dne na den. Zoubky jeste nema, ani nevypada, ze by se klubaly. Jinak je vesela a spokojena, temer nebreci. Predem moc dekuji za radu a mejte se moc pekne! Tereza

Autor
Tereza
Odmítání příkrmů
13. 04. 2017 21:31:42
ID otázky: 33503

Odpověd:

Hezký večer přeji, myslím, že jste na to přišla sama. :-) Šestiměsíční dítě mělo jídelníček jako roční dítě. Není se co divit, že dcerka řekla STOP. Bylo naprosto zbytečné začínat ve 4 měsících s příkrmy a takovým obrovským kalupem spěchat s jejich zaváděním. Zjevně na to nebyla vůbec připravená, což se nyní projevilo. Ani děti, které mají UM nemusí začínat s příkrmy před 6. měsícem. A i tyto děti by měly být s nimi seznamovány velmi zvolna. Zbytečně nepřetěžovat trávící trakt.

Nyní bych prostě pár týdnů úplně vynechala příkrmy, klidně i měsíc, dva. Bude muset stačit UM. A za těch pár týdnů bych prostě nabízela to, co budete mít na talíři Vy. Dcerka na to věk už více než má. :-) Prostě kouskovitou stravu, ne plné misky rozmixovaných kašiček. Opravdu na dcerku tolik netlačte. Hladem jistě netrpí, ale spěch s příkrmy může napáchat problémy do budoucna, dítě pak může mít s jídlem dlouhodobé potíže. Takže raději zvolnit a nyní nechat dcerku úplně zapomenout na příkrmy a začít znova. Hodně štěstí a krásné Velikonoce přeji!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
14. 04. 2017 22:31:28

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit