on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

7.měsíců - odmítá příkrmy a nepřibírání na váze

Dobrý den, paní Mrázková. Již jsem k Vám do poradny psala ohledně kojení a nepřibírání na váze, doporučila jste více kojit v noci, což jsem udělala. Poslední tři dny si beru dceru (7.měsíců) do postele a ta se kojí v průběhu noci dle libosti. Ráno cítím, že mám nalitá prsa a přes den se mi lépe kojí i ze slabšího levého prsa, z čehož mám radost. Také je mi vlastně její přítomnost docela příjemná. Na druhou stranu se obávám, že si dcerka v posteli se mnou zvykne. V noci spala jinak jako dudek ve své postýlce. Manžel mě nahlodává, že budeme mít s dítětem v posteli jednou problém. Co si o tom myslíte vy? Druhý problém se týká nepřibírání na váze a odmítání příkrmů. PV byla 3120g, ve 4.m 5620g. V 6.m 6160g. V 7.m 6400g. Začali jsme po 6.m s příkrmy, ale dcera je odmítá. Po prvním týdnu zvládla 2x sníst cca 120g mrkev+brambor a já doufala, že přibereme a vše se spraví. Ovšem pak propad. Když dá 1/3 malé skleničky, jsem ráda. Ovoce odmítá rovnou - mix.banán nebo strouhané jablko s drceným piškotem jí doslova zvedají žaludek. Kaše mléčná rýžová + krupička na večer - zpočátku něco málo snědla, nyní odmítá. Zkouším nabízet, dcera nechce. Zkusím to párkrát a když vidím nezájem, nechám toho. Ale prso si dá ráda. A já ráda kojím. Stresuje mne však, že nepřibírá. Co mám dělat? Jinak je veselá, pohodová, pohybově spíš lenivější - otáčet na bříško se umí, ale nedělá to. Staví se na ručkách a snaží se plazit, což jí zatím nejde. Cvičíme Vojtu. Jinak má často rýmu. Sestra má dva malé syny a také byli drobní. U ní to lékař neřešil. Prosím, poraďte mi. Děkuji mnohokrát.

Autor
Tereza
ID otázky: 33496

Odpověd:

Hezký večer, o spaní v posteli si myslím, že je to naprosto přirozené a pro obě strany bezpečné. :-) Chcete-li prospívající dítě a dostatek mléka, tak je to ten nejjednodušší způsob, jak tomu pomoci. Hezké povídání ke společnému spaní najdete třeba zde:

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/spolocne-spanie/ No a neznám nikoho, kdo by měl pubertální dítě v posteli, takže bych byla v klidu. Sama cítíte, že je to takto v pořádku, je Vám to příjemné mít u sebe dcerku a jí je to nepochybně příjemné taky. A první pozitivní vlivy na laktaci již pozorujete, což je skvělé! Věřím, že i to lepší přibývání přijde. :-) To jsou prostě spojené nádoby, ale chce to trošku času. Jestli jste začala spát s dcerkou před pár dny a zintenzivnilo se tak kojení, tak to na váhovém přírůstku poznáte třeba za 2 týdny. Kojte často, střídejte prsa, stlačujte je v průběhu kojení. A věřím, že váha půjde nahoru.

Nemá smysl dcerku nutit do příkrmů, když nemá zájem. Asi není prostě ještě připravena a je potřeba to respektovat. Vybudovat u dcerky opravdovou nechuť k jídlu určitě nechcete...je potřeba vytvářet v tomto směru naopak pozitivní vazby. Takže jděte příkladem, nabízejte ze svého talíře, snažte se dítě zaujmout. No, ne každé dítě je dlouhodobým fanouškem kašovitých příkrmů, ale kouskovitou stravu pak postupně rády přijmou. Takže dělejte to tak, jak to děláte - nabízejte, ale nenuťte a k tomu rozšiřte o nabízení a lákání z Vašeho talíře. :-) Přeji hodně štěstí a mnoho radosti s dcerkou!

 

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
09. 04. 2017 23:23:56

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit