on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

8 měsíční - náhlý bojkot zeleniny + plné kojení

Dobrý den, synovi je 8m a od 6m zavádím příkrmy. Krásně jedl ráno ovoce, v poledne zeleninu s masem, odpoledne ovoce, večer kaši. Je to 14 dní, kdy aboslutně bojkotuje maso-zeleninový oběd. Dokonce se u toho i vzteká a nesní ani jednu lžičku (dříve snědl plnou dávku 200g). Zkoušela jsem dělat hustší / řidší / se solí a nedá ani ťuk. K tomu všemu mu po ca hodině od jídla dávám "na pití" prso, takže je víceméně k tomu "plně kojen". Lahev s UM striktně odmítá. Navíc v noci velmi špatně spí. Nejdříve 3h, pak se budí po 1-2h a vyžaduje prso - nic jiného ho neuklidní. Samozřejmě mě ty noci vyčerpávají a vím, že to není správné, ale raději mu v noci dám prso než ho např. hodinu uspávat v náručí... Jinak prospívá velmi dobře - má 10kg na 8m. U prvního syna jsem "vzdala" kojení ve 3m (růstový spurt) a bylo mi to strašně líto, tak se toho teď nechci vzdávat. Máte s tím zkušenost? Předem děkuji za odpověď. Jana

Autor
Jana
Odmítání příkrmů
04. 04. 2017 13:02:56
ID otázky: 33489

Odpověd:

Hezký den, to, co popisujete je naprosto standardní chování dítěte tohoto věku. Váš syn má rozum a sám "couvá". Takové tempo zavádění příkrmů (4 příkrmy stačí až v roce, ne v 8 měsících!) by vedlo k velmi rychlému konci kojení. Dítě v tomto věku má být hlavně kojeno, často kojeno a k tomu 1-2 příkrmy, volně zaváděné. Takže syn prostě má nějaký důvod, proč chce často kojení a méně příkrmů. Určitě to respektujte a nespěchejte tolik s těmi příkrmy, to opravdu není vhodné. Je to i zbytečná zátěž pro zažívací trakt. UM - proč byste ho měla dávat? Prospívá Vám krásně s kojením (a příkrmy), na UM úplně zapomeňte!

Časté noční kojení je naprosto v pořádku, děti v tomto věku poznávají svět a uvědomují si, jak je nebezpečný. Dítě potřebuje pomáhat s uspáváním, potřebuje se mnohokrát za noc ujišťovat, že je v bezpečí. Je to geneticky zakódované, protože samotné lidské mládě by nepřežilo. Proto se tak často budí a potřebuje se ujišťovat, že máma je nablízku. Kojení pak slouží jako úžasný nástroj jak dítě znova uspat. Doporučuji spát s dítětem a nechat ho, ať se v noci samo u prsu obslouží. Rozhodně není špatně, že mu vyhovíte. Dítě nerozmazlíte, ale můžete ho naopak frustrovat, když mu nebudete chtít kojení poskytnout. On Vás prostě potřebuje a chce to hodně času, než bude syn schopný se vzbudit a po chvilce sám usnout, otočit se na bok apod. (tak, jak to máme např. my, dospělí).

Takže jediné mé doporučení je, abyste respektovala potřeby synka, nic více, nic míň. Matka Příroda dobře ví, proč k tomu chlapečka nutí. Tak jí věřte. Opravdu se nedožaduje ničeho zvláštního, pro děti v jeho věku je to prostě standard a nemá smysl si s tím dělat hlavu. Vlastně všechno je v pořádku. :-)

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
05. 04. 2017 00:26:44

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit