on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Lze ještě obnovit kojení?

Dobrý den,syn se narodil poměrně velký (4100g a 52cm,já jsem drobnější),v porodnici hraničně zhubnul a už tam začal dostávat dokrm (stříkačkou),protože se nedařilo rozjet laktaci.S dokrmem jsme odcházeli domů.5 týdnů měl kombinaci MM a UM,to dostával stříkačkou.Od 6.týdne jsem UM odbourala a jen kojila.Syn byl ale dost nespokojený,brečel před,při i po kojení.V 11.týdnu na kontrole (po 6týdnech) mi doktorka řekla, že syn přibírá velice málo a měla bych se vrátit k dokrmům UM.V té době se ještě objevil bojkot kojení,syn se nechtěl ani přisát,vždy to byl obrovský boj ho nakojit.Snažila jsem se kojit v polospánku,na požádání,UM jsem dávala stříkačkou a zkusila jsem i hadičku u prsu.Pila jsem řecké seno,benedikt,brala homeopatika,často odsávala...Celé dny se točily jen okolo mléka.Ale scény u kojení byly čím dál větší,zvýšil se podíl UM a nakonec jsem,vším vyčerpaná, začala dávat z lahve.V té chvíli začal být syn spokojený,ale postupně se úplně přestal kojit.Snažím se stále odstříkávat,ale je to max 30ml z obou prsů,někdy vůbec nic.Syn bude mít za týden 4m,z 99%dostává UM a přisát se nechce vůbec nebo jen na pár sekund.Začneme se zeleninou,takže část UM se odbourá.Je ještě i nějaká šance obnovit laktaci?

Autor
S.M.
Dítě na UM - návrat ke kojení
14. 02. 2017 13:06:16
ID otázky: 33433

Odpověd:

Hezký večer, vždy je šance. Ale byla by to fuška, to nezastírám. Nebyla byste první a věřím, že ne ani poslední žena, která se o to pokusila a byla úspěšná. Kojení je úžasná, přirozená věc, bohužel v porodnicích není většinou správně podporována a pak vznikají situace, jako je ta Vaše. Nikdo Vám neukázal, jak poznat, že dítě pije efektivně a jak mu pomoci to sání zlepšit. Už z porodnice by měly ženy odjíždět takto edukované, je věčná škoda, že tomu tak není, ubylo by tolik problémů. U čtyřměsíčního dítěte je vše samozřejmě složitější než u dětí třeba do 6 týdnů. Dítě už má jednak zafixováno nějaké své steretypy, způsob kojení (nyní krmení) a bude těžké ho přeučit. Někdy je to i nemožné, když se dítě hodně vzpouzí.

Pro to, abyste zkusila znovurozkojení je potřeba hlavně kvalitní poradkyni, která má s tímto zkušenosti (doporučuji některou z kolegyň z www.mamila.sk - je tam i spousta českých poradkyň) a bude Vám průvodkyní. Dítě by mohlo být krmeno jen přímo cévkou u prsu. Samozřejmě, že ze začátku bude UM nutné - ale jen cévkou, protože dítě se naučí kojit jedině kojením. Ostatně Vy taky. Pokud se toto povede a dítě bude ochotno takto u prsu být a sát prs a mléko z cévky, tak je napůl vyhráno. Poradkyně Vás naučí, jak by měla vypadat efektivní technika kojení, jak dítěti pomoci získat co nejvíce mléka (úprava polohy, stlačování prsou), jakým způsobem podporovat laktaci. Kojení by mělo být velmi časté, vždy z obou prsou (a ty vystřídat několikrát). Už jen toto samotné pomůže velmi významně, díky stimulaci sáním, navýšit laktaci. Vy tomu musíte samozřejmě ze začátku pomoci častým odsáváním, nejlépe kvalitní el. odsávačkou, pomoci mohou trochu i bylinky, případně medikamentózní způsoby navyšování laktace (domperidon, nejsem jeho příznivcem, nicméně pro úplnost ho zmiňuji a Vy si když tak informace dohledáte).

Pochopitelně, že všechno výše uvedené je velmi náročné psychicky, fyzicky i časově. Záleží jen na Vás, jak se rozhodnete. Šance je vždy a opravdu mám klientky, kterým se to po velkém úsilí podařilo a pak své dítě (už bez cévek, odsávání atd.) normálně kojily. A třeba i velmi dlouho. Ale někdy to bývá opravdu náročná, velký boj s dítětem, únavou, psychikou...záleží na Vás. Už jen to, že o tom uvažujete značí, že o kojení zájem máte, není Vám to lhostejné a snažíte se informace získat. I kdybyste se na základě výše uvedeného rozhodla do toho nejít, tak si nemusíte nic vyčítat. Ta příčina se s Vámi veze už od porodnice...Držím pěsti, ať se rozhodnete jakkoliv a budu ráda za zpětnou vazbu!

Jiřina Mrázková Jiřina Mrázková
15. 02. 2017 01:22:09

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit